پایاب کیش یکی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی جزیره کیش است. فضایی جذاب و دیدنی که اگر قصد استفاده از
تور کیش
را دارید؛ بهتر است زمانی را برای بازدید از آن اختصاص دهید. در این مقاله وب‌سایت
فروهر سیر کیش می‌خواهیم شما را با این جاذبه دیدنی آشنا کنیم. پایاب چیست؟

به زبان ساده پایاب یا گدار بخشی از هر ساختار آبی از جمله رود و قنات است؛ که به نسبت سایر بخش‌های آن ساختار، عمق کمتری داشته و آب در آن به شکلی گسترده قرار دارد. پایاب قنات امکانی است برای برداشت آب از قنات. در توضیحی دقیق‌تر پایاب قنات دهلیزی است که در حاشیه دهانه چاه حفاری می‌شود. این پایاب از طریق پله‌هایی سطح زمین را به سطح آب جاری قنات متصل می‌کند. یکی از ویژگی‌های پایاب قنات، سبک و زاویه طراحی این پله‌هاست. در واقع این پله‌ها طوری طراحی می‌شود که آخرین پله به انتهای چاه برسد؛ و روشنایی نور دهانه چاه بر سطح آب افتاده و فضای داخلی را روشن کند. در گذشته در انتهای پله‌های پایاب محوطه‌ای ساخته می‌شد که در مقابل آب و هوای گرم بیرون، هوایی مطبوع، خنک و لذت‌بخش را برای استراحت کردن ایجاد می‌کرد. پایاب کیش کجاست؟

در نزدیکی مجموعه درخت سبز کیش، می‌توانید از این جاذبه توریستی زیبا نیز دیدن کنید. پایاب کیش امروزه طبیعتا فعالیت اصلی خود را ندارد؛ و به مکانی تفریحی و گردشگری تبدیل شده و روزانه میزبان تعداد زیادی از مسافران تور کیش ارزان است.

طی سال‌های گذشته پایاب کیش توسط مسئولان جزیره به طور کامل بازسازی شده؛ و کاربری تفریحی و گردشگری پیدا کرده است. البته تاریخچه این پایاب به بیش از ۲ هزار سال قبل باز می‌گردد؛ و می‌توان گفت این سازه، قدیمی‌ترین سازه موجود در جزیره کیش است.

اما علت اینکه این جاذبه گردشگری جزو محبوب‌ترین و پربازدیدترین امکانات جزیره است؛ قرار گرفتن مجموعه متنوعی از امکانات رفاهی و تفریحی در کنار آن است. در واقع در هنگام بازسازی و طراحی دوباره پایاب کیش، این امکانات به آن افزوده شد؛ تا مکانی مناسب و جذاب برای تفریح و استراحت مسافران تور کیش، بخصوص خانواده‌ها باشد.

در واقع پایاب کیش مکانی است که علاوه بر بازدید از شگفتی‌های تاریخی این سازه جالب، می‌توانید در کافه و رستوران سنتی آن لحظاتی خوب و زیبا را بگذرانید.

رستوران سنتی پایاب کیش به طور منظم و با امکانات بی‌نظیر در این منطقه قرار گرفته است. این رستوران را می‌توان یکی از بهترین رستوران‌های جزیره دانست. پخش موسیقی زنده در این رستوران نکته‌ای است که علاقمندان زیادی را از گوشه و کنار جزیره برای صرف شام و نهار به آنجا می‌کشاند.

همچنین باید گفت رستوران پایاب کیش یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های جزیره است؛ که در فضایی باز به مساحت ۵۰۰ متر مربع به ارائه انواع غذاهای سنتی و بین‌المللی به مشتریان می‌پردازد. پس اگر می‌خواهید در کنار بازدید از پایاب کیش، دلی از عزا درآورید این رستوران را فراموش نکنید.

همچنین بجز رستوران، پایاب کیش دارای یک کافه و چایخانه سنتی است. این محل که دکوراسیونی سنتی دارد از شما با انواع نوشیدنی‌ها و… پذیرایی می‌کند.

در نهایت برای رفتن به پایاب کیش باید حدود ۱۰ کیلومتر از مرکز شهر کیش دور شوید. البته در تمام ساعات شبانه‌روز تاکسی تلفنی‌های کیش آماده خدمت‌رسانی به شما هستند؛ تا در کمتر از چند دقیقه شما را به این مکان زیبا و دوست داشتنی برسانند.

فراموش نکنید که پایاب کیش محلی برای داشتن یک تفریح خانوادگی و آرامش بخش است؛ و می‌تواند نیمی از روز شما را در سفر تور کیش لحظه آخری به خود اختصاص دهد.