تار شارلوت نوشته‌ی ای.بی.وایت

می‌خواهم حال‌وهوای‌تان را عوض کنم و رمانی را درباره‌ی حیوانات سخن‌گو به شما معرفی کنم. کیست که عاشق چنین رمانی نشود؟ این رمان کودک که بزرگ‌سالان را نیز مجذوب خود کرده است، برنده‌ی مدال لائورا اینگالز وایلدر (Laura Ingalls Wilder) شده است. رمان «تار شارلوت» که درباره‌ی خوکی به‌ نام ویلبِر و رفقایش شارلوت عنکبوت و تِمپلِتون موش است، در‌های تخیل را با سرعت به روی ما باز می‌گشاید و کاری می‌کند که از خودمان بپرسیم دنیا چگونه بود اگر حیوانات سخن می‌گفتند؟ این رمان ما را با پرسش‌های جدی‌تری هم مواجه می‌کند: اگر حیوانات می‌توانستند سخن بگویند، ما با آنها چگونه رفتار می‌کردیم؟ اگر حیوانات می‌توانستند از ترس‌ها و شادی‌هایشان بگویند، آیا بشر منصفانه‌تر با آنها رفتار می‌کرد؟ این رمان یادآور زیبایی‌های طبیعت، چرخه‌ی زندگی و اهمیتِ فراموش نکردن جایگاه و ارزش همه‌ی مخلوقات زمین است.

- - - - - - - - - -

کشتن مرغ مقلد نوشته‌ی هارپر لی

پس از اعلام انتشار رمانِ دیگری از هارپر لی که پیش از رمان «کشتن مرغ مقلد» نوشته شده است، این رمان توجه زیادی را به خود جلب کرده است. بنابراین حتی اگر این رمان را قبلا خوانده‌اید، الان زمان خوبی برای بازخوانی آن است. داستان از زبان اسکات فینچ شش ساله روایت می‌شود و درباره‌ی متهم کردن جوان سیاه‌پوستی به‌ نام تام رابینسون به جرم تجاوز به یک زن سفیدپوست است. این بحران شهر آلاباما را به‌هم می‌ریزد. اَتیکِس فینچ (پدر اسکات) وکیل منصوب‌شده‌ی رابینسون است. رمان که به‌ تناوب طنزآمیز و به‌شدت صادقانه است با نگاهی انتقادآمیز به مسائل اجتماعی نظیر سیاست‌های طبقاتی، نژادی و جنسی و گاهی به بی‌عدالتی‌های عجیب‌وغریبِ نظام حقوقی آمریکا می‌پردازد.

- - - - - - - - - -

هری پاتر و سنگ جادو نوشته‌ی جِی.کِی. رولینگ
حتما تمام کتاب‌های هری‌ پاتر را خوانده‌اید، اما پیشنهاد می‌کنم این رمان نخست از سری هفت‌تایی کتاب‌های هری پاتر را دوباره بخوانید. دنیای جادوگری هری پاتر هم کودکان و هم بزرگ‌سالان را مجذوب خود کرده است. داستان پسر یتیمی که کودکی سخت و غمناکی را پشت سر می‌گذارد و بعد از وقایعی متوجه می‌شود که جادوگر است. این رمان جایگاه بالایی در فهرست‌ کتاب‌های برتر دارد. داستانِ رمان درسِ عشق جاودان دوستی، درد فقدان و پیروزی خوبی‌ بر بدی‌ را به ما می‌آموزد و گویای این حقیقت است که گاهی‌ اوقات سخت‌ترین نبردهای ما، نبرد ما با خودمان است.