رفت و آمد و وسایل نقلیه عمومی در استانبول:

در شهر بزرگ و پر رفت و آمد استانبول، وسایل نقلیه عمومی متنوعی برای رفاه حال شهروندان و توریست های تور استانبول در نظر گرفته شده است. اگر قصد سفر به استانبول را دارید، توجه داشته باشید بهترین و به صرفه ترین وسایل نقلیه عمومی مترو و تراموا می باشد و همچنین با استفاده از آنها گرفتار ترافیک شهر نخواهید شد.

برای استفاده آسان از وسایل نقلیه عمومی بهترین راه تهیه و خرید استانبول کارت از غرفه های موجود در سطح شهر می باشد و به راحتی توسط دستگاههای اتوماتیک موجود در کنار هر ایستگاه می توانید این کارتها را با اسکناس های ۵ و ۱۰ و ۲۰ لیری شارژ نمایید.*** سیستم حمل و نقل عمومی استانبول ***


۱ مترو استانبول ISTANBUL METRO

قدیمی ترین خط مترو استانبول در سال ۱۹۸۹ افتتاح گردید که هم اکنون دارای ۷۰ ایستگاه و ۳۰ ایستگاه در حال ساخت می باشد.

ساعت کاری مترو: ۶ صبح الی ۱۲ شب۲ تراموای استانبول TRAMWAY ISTANBUL


تراموای استانبول سیستم حمل و نقل مدرنی در منطقه اروپایی استانبول می باشد که خط یک آن در سال ۱۹۹۲ افتتاح شده است. استفاده از تراموا بسیار آسان و مقرون به صرفه می باشد و به راحتی می توانید از منطقه تکسیم به مناطقی همچون آکسارای، لالعلی، مرتر و ... دسترسی داشته باشید.


۳ فونی کولر استانبول FUNICULAR ISTANBULفونی کولر استانبول در سال ۲۰۰۶ افتتاح شده است و تنها شامل دو ایستگاه ما بین تکسیم و کاباتاش می باشد. این خط ۵۹۴ متر طول دارد و طی کردن مسیر آن تنها ۲.۵ دقیقه زمان لازم دارد. روزانه بین ساعت ۶.۱۵ صبه و ۱۲ شب، ۳۰ هزار مسافر توسط این وسیله جابه جا می شود. اگر در محله تکسیم اقامت دارید و قصد دارید توسط تراموا به مناطق آکسارای و مرتر و ... سری بزنید، بهترین و سریع ترین وسیله استفاده از فونی کولر می باشد که ورودی آن در کنار ایستگاه مترو تکسیم قرار دارد.


۴ اتوبوس در استانبول ISTANBUL BUS

ناوگان اتوبوسهای استانبول دارای ۴۰۱۲ دستگاه اتوبوس می باشد که تمامی اتوبوس ها کم ارتفاع و دارای استانداردهای یورو ۵ هستند. اتوبوس های BRT نیز در سال ۲۰۰۵ در استانبول شروع به کار نمودند.

در سال ۲۰۱۴، ۱.۳ میلیارد بلیط به مسافران فروخته شد که این رقم برای سیستم حمل و نقل استانبول در نوع خود یک رکورد عالی محسوب می شود.


۵ دلموش در استانبول DOLMUS IN ISTANBUL

دلموش یا مینی بوس، سیستم حمل و نقل سنتی است که در دو منطقه اروپایی و آسیایی استانبول در حال کار می باشد. هزینه هر مسیر تنها ۲ لیر می باشد.


۶ تاکسی در استانبول TAXI IN ISTANBUL

در استانبول تنها از تاکسی های به رنگ زرد و با شماره های واضح بر روی بدنه ماشین استفاده کنید. هنگام سوار شدن نیز از راننده درخواست کنید که تاکسی متر را روشن کند در غیر این صورت مبلغ بیشتری را از شما دریافت خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از ترکیه و استانبول می توانید به شهر فرنگ مراجعه کنید.