هزینه ارتودنسی و دلایل ناهنجاری

هزینه ارتودنسی باتوجه به نوع ارتودنسی، میزان بهم ریختگی دندان ها، مدت زمان استفاده از ارتودنسی و … متفاوت است. معمولا دندان‌ ها به دلایل متعددی دچار ناهنجاری هستند. دندان‌ های نامرتب و بهم ریخته غالبا مورثی هستند. به این شکل که شخص دندان‌های بزرگ را از یکی از والدین به ارث برده و فک کوچک را از دیگری و یا بلعکس. برای اصلاح این نوع ناهنجاری‌ ها ابتدا باید از سلامت لثه اطمینان حاصل کرد سپس دندان های پوسیده را ترمیم کرد و بعد از سفید کردن دندان‌ ها باید به سراغ ارتودنسی رفت. ارتودنسی هم برای دندان های فک بالا و هم دندان ‌های فک پایین مناسب است و نتیجه‌ ی مطلوب را به ‌بار می ‌آورد.
برآورد هزینه ارتودنسی

هیچگاه نباید هزینه ارتودنسی مانعی برای لبخند زیبا باشد. کمتر کسی شانس این را دارد که از دندان های سالم و مرتب طبیعی برخوردار باشد. اکثر آدم ها برای داشتن اعتماد بنفس به زیبایی نیاز دارند. داشتن دندان های زیبا و منظم بخش عمده ای از زیبایی ظاهر را به خود اختصاص می دهد. بنابراین برای رسیدن به زیبایی باید هزینه کرد. شرایط منحصر به فرد هر بیمار باعث شده که هزینه ارتودنسی برای هر شخصی متفاوت باشد. برای برآورد هزینه حتما باید پزشک متخصص بیمار را معاینه کند و در جلسه ی مشاوره میزان هزینه مشخص می شود. اگر دندان ها نیازی به کشیدن دندان و یا جراحی نداشته باشند هزینه ارتودنسی مقرون به صرفه خواهد بود. مزایای که روش ارتودنسی نسبت به لیمینت دارد این است که یکبار برای تمام عمر انجام می شود. هزینه ارتودنسی کودکان ارزان است یا بزرگسالان؟

عواملی که بر هزینه ارتودنسی دخیل هستند زیاد است. مثلا هر چه زمان ارتودنسی طولانی تر باشد هزینه بیشتری می برد. قیمت ارتودنسی کودکان به دلیل کوتاه بودن زمان نسبت به ارتودنسی بزرگسال ارزان تر است. زیرا برای دندان بزرگسالان به میزان کار بیشتری در رابطه با ارتودنسی دندان ها انجام می شود. برخی دندان ها برای اصلاح نیاز به چندین سال درمان دارند.

عوامل موثر در هزینه ارتودنسی

یکی از مهترین عواملی که در هزینه ارتودنسی دندان تاثیر گذار است تعداد دفعات مورد نیاز برای مراجعه به متخصص ارتودنسی است. بریس ‌های فلزی که بروی دندان نصب می شوند به معاینه و تنظیم توسط دندانپزشک نیاز دارند این بریس ها خود به خود و یا توسط بیمار قابل تنظیم نیستند. در بریس های نامرئی هر بار باید قالب جدیدی برای بیمار آماده شود. بنابراین بیماران هر جلسه علاوه بر پرداخت ویزیت ممکن است نیاز به تعویض براکت های شکسته و یا اصلاح داشته باشد که هر کدام از این ها هزینه بردار است. مثلا براکت های سرامیکی به دلیل حساس بودن به راحتی شکسته می شوند. تهیه ی قالب وعکسبرداری از جمله هزینه هایی هستند که هر چند وقت یکبار باید انجام شوند که هر کدام آن ها دارای هزینه ی متفاوتی هستند. همچنین وسایلی که دندانپزشک بعنوان نگهدارنده دندان استفاده می کند دارای هزینه است. هزینه ارتودنسی با انواع ارتودنسی

ارتودنسی فلزی: ارزان‌ ترین نوع ارتودنسی برای بزرگسالان نوع فلزی آن است که از جنس فولاد ضد زنگ بوده و ویژگی‌های خاص خود را دارد.
ارتودنسی سرامیکی:‌ هزینه ارتودنسی هم رنگ دندان به دلیل بریس ‌های که از جنس سرامیک است از نوع فلزی گرانتر است
ارتودنسی لینگوال: هزینه ارتودنسی لینگوال به دلیل پیچیدگی که دارد از نوع فلزی و سرامیکی بیشتر است.
ارتودنسی نامرئی: هزینه ارتودنسی نامرئی از هر روش دیگری بیشتر است.