انگلستان با حدود هزار کیلومتر مرز ساحلی، بزرگ­ترین کشور بریتانیا بحساب می ­آید که سالانه افراد زیادی را از شهروندان کشورهای دیگر برای مهاجرت یا کار در انگلستان به سوی خود جذب می­کند. لندن، پایتخت انگلستان هم با حدود 8 میلیون نفر جمعیت، بزرگ­ترین شهر اروپاست. جمعیت کل بریتانیا کمی بیش از 60 میلیون نفر است که بیش از 50 میلیون نفر از این جمعیت در انگلستان زندگی می­کنند. علاوه بر گویش­های مختلف که در نقاط مختلف بریتانیا صحبت می­کنند، انگلیسی زبان اصلی کشور انگلستان است.


برای مسافرت و زندگی در انگلستان عموماً باید یکی از انواع ویزای انگلستان را اخذ کرد. برای این منظور، دولت بریتانیا انواع ویزای کاری و تحصیلی، و همچنین مهاجرت و پناهندگی را برای افراد متقاضی واجد شرایط صادر می­کند.


درحالیکه ادارۀ هویت و گذرنامۀ بریتانیا (The Identity and Passport Service) مسئول صدور گذرنامه برای متقاضیان است، آژانس مرزبانی بریتانیا (UK Border Agency) کار بررسی تقاضای پناهندگی و مهاجرت به انگلستان را به عهده دارد. انواع تقاضا برای اخذ ویزا یا مهاجرت و پناهندگی عبارتند از:
اجازۀ کار در انگلستان
اجازۀ اقامت در انگلستان
اعطای شهروندی انگلستان


لطفاً دقت کنید که انواع ویزای مربوط به بریتانیا، و همچنین خیلی از قوانین و موارد قانونی دیگر، در تمام بریتانیا که شامل کشورهای انگلستان، اسکاتلند، ایرلند شمالی، و ولز می­شود اعتبار دارد. بنابراین در بیشتر مواردی که در این وبسایت از انگلستان نام می­بریم، منظور همۀ بریتانیا است.


قوانین مربوط به مهاجرت، و پناهندگی به تفصیل در وبسایت وزارت کشور بریتانیا آمده، اما از آنجایی­که این قوانین در بعضی موارد کمی پیچیده هستند و همچنین پیدا کردن آن دسته از قوانین و اطلاعات که به شرایط شما بخورد، کمی سخت است و تماماً هم به زبان انگلیسی است، خلاصۀ مفیدی از این قوانین را به زبان فارسی در این وبسایت گردآوری کرده­ایم تا با مطالعۀ آن بتوانید شرایط خود را ارزیابی کنید.


البته از آنجایی­که قوانین مربوط به مهاجرت به انگلستان معمولاً بخاطر تغییر شرایط، تغییر می­کنند، می­توانید برای اطلاع از آخرین قوانینی که در مورد شما صدق می­کند با ما تماس بگیرید تا شما را از نحوۀ اقدام مناسب برای مهاجرت آگاه کنیم و قوانین موجود در مورد شرایط فعلی شما را هم برایتان توضیح دهیم.


برای مهاجرت به انگلستان می­توان از طریق یکی از انواع ویزای کاری و یا ویزاهای مربوط به بستگان اقدام کرد، و یا برای شهروندی انگلستان درخواست کرد. در این صفحه انواع ویزای کاری، ویزای مربوط به بستگان، و شرایط اخذ شهروندی و همچنین پناهندگی را برای شما توضیح می­دهیم.


برای ارزیابی اولیه در مورد اینکه واجد شرایط اخذ ویزای کاری هستید یا خیر، می­توانید به صفحۀ ارزیابی اولیه مراجعه کنید اما بهتر است قبل از آن، نوع ویزایی را که برای شرایط شما مناسب­تر است، انتخاب کنید. اگر بعد از مطالعۀ انواع ویزا و شرایط مربوط به مهاجرت به انگلستان و یا پناهندگی، باز هم نکتۀ مبهمی وجود داشت، می­توانید برای مشاوره با ما تماس بگیرید.


ویزاهای کاری


با اخذ ویزای کاری می­توان پس از مهاجرت به انگلستان به کار و کسب درآمد پرداخت. لازم به ذکر است که از سال 2008 میلادی، سیستم امتیازشماری جایگزین بیشتر انواع ویزای کاری شده است. انواع عمدۀ ویزای کاری عبارت از موارد زیر است:
برای افراد با مهارت­های ویژه (highly skilled workers)، سرمایه­گذاران (investors)، صاحبان تجارت (entrepreneurs)، و افرادی که به تازگی از دانشگاه­های بریتانیا فارغ­التحصیل شده­اند
اگر برای ورود یا اجازۀ ماندن در انگلستان از این طریق اقدام می­کنید، نیازی با داشتن پیشنهاد کاری ندارید، اما باید در ارزیابی امتیازشماری قبول شوید.


برای افرادی که مهارت تخصصی دارند (skilled workers)
اگر از یک کارفرما در انگلستان پیشنهاد کاری دارید و این کارفرما مایل است تا از شما حمایت کند، می­توانید برای گرفتن آن شغل، اقدام به گرفتن این ویزا کنید تا به انگلستان بیایید یا اجازۀ تحصیل در انگلستان را پیدا کنید.


برای افرادی که می­خواهند بطور موقت کار کنند (temporary workers)


اگر کارفرمایی در انگلستان مایل است تا از شما حمایت کند، شاید واجد شرایط برای اخذ ویزای ورود موقت برای انجام انواع کارها باشید.
سایر موارد
همچنین می­توانید به عنوان کارگر خانگی (domestic worker)، تنها نمایندۀ یک شرکت خارجی، یا نمایندۀ یک روزنامۀ خارجی، آژانس خبری خارجی یا مؤسسۀ رادیو-تلویزیونی خارجی، برای کار در انگلستان اقدام کنید.

اخذ ویزا از طریق بستگان
بعضی از روش­های دیگر مهاجرت به انگلستان هم هستند که شما لزوماً به قصد کار و تجارت در انگلستان برای ویزا اقدام نمی­کنید. این نوع ویزاها عبارت از موارد زیر هستند:
شریک زندگی (زوج)
آمدن به انگلستان یا اجازه برای ماندن در انگلستان به عنوان زن یا شوهر (همسر)، نامزد، زوج­ ازدواج نکرده/هم­جنس فردی که در انگلستان زندگی می­کند یا مهاجر است و یا برای کار به انگلستان آمده است. البته موظف هستید تا اگر چنین رابطه­ای به پایان رسید، آن را گزارش دهید.
فرزند
اگر شهروند بریتانیا باشید یا اجازۀ اقامت موقت یا دائم در این کشور را داشته باشید، می­توانید فرزند خود، از جمله فرزندخواندۀ خود، را به انگلستان بیاورید.
اقوام وابستۀ سالمند
آمدن به انگلستان یا اجازه برای ماندن در انگلستان به عنوان پدر/مادر، پدربزرگ/مادربزرگ یا سایر وابستگان سالمند فردی که در انگلستان زندگی می­کنند
ازدواج
برای ازدواج در انگلستان چه برای دیدار کوتاه­مدت، چه برای ماندن در انگلستان
دیدار پناهجویان با افراد خانواده