اگر که برای سنجش میزان سیگنال گوشی آیفون خود به شاخص نقطه ای سمت چپ بالای صفحه گوشی تکیه می کنید پس از ویژگی های داخلی قابلیت Field Test Mode بی اطلاع هستید. شما می توانید از طریق نرم افزار گوشی به این قابلیت دست یابید اما قبل از این کار باید دو فرآیند زیر را انجام دهید:- اول این که قابلیت اتصال وای فای گوشی را قطع کنید.
- و سپس قابلیت LTE گوشی را نیز غیر فعال نمایید (Settings > Cellular > Enable LTE)؛ این شاخص ها با سیگنال های استاندارد واقعی گوشی تفاوت دارند.
پس از انجام دو مرحله فوق باید به نرم افزار گوشی بروید، صفحه کلید دستگاه را فعال سازید و شماره *3001#12345#* را بگیرید.حال گزینه Call را لمس کنید تا قابلیت Field Test Mode فعال شود.
برای غیر فعال کردن این ویژگی تنها باید کلید خانه را فشار دهید. برای این که شاخص نقطه ای قدرت سیگنال را با مقدار دسيبلی جایگزین کنید باید دکمه پاور را تا زمانی که پیام خاموش سازی دستگاه ظاهر می شود، فشار دهید و نگه دارید. حال دکمه پاور را رها کنید و دکمه خانه را به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید تا صفحه Field Test Mode ناپدید گردد.توجه داشته باشید که هر قدر که مقدار شاخص دسیبلی به عدد صفر نزدیک تر باشد قدرت سیگنال گوشی بیشتر است به این ترتیب که برای مثال قدرت سیگنال عدد -50 دسیبل بیشتر از قدرت سیگنال عدد -115 دسیبل می باشد.توجه: اگر که در یک شبکه LTE نیستید و از شبکه های 2G، 3G و یا 4G استفاده می کنید، قدرت سیگنال دریافتی شما RSSI ( شاخص قدرت سیگنال دریافتی ) نام دارد در حالی که در شبکه های LTE این قدرت سیگنال RSRP ( قدرت دریافت سیگنال مرجع ) نام دارد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مقیاس دسیبلی یک رفتار خطی ندارد به این نحو که افزایش 3dB سیگنال به معنی دو برابر شدن قدرت سیگنال و افزایش 10dB سیگنال به معنای ده برابر شدن قدرت سیگنال می باشد. نحوه برگرداندن شاخص نقطه ای یا میله ایدر صورتی که می خواهید دوباره از شاخص نقطه ای استفاده کنید باید دکمه پاور و خانه را با یکدیگر نگه دارید تا گوشی شما دوباره راه اندازی شود و یا این که وارد قابلیت Field Test Mode شوید و سپس دکمه خانه را فشار دهید.متاسفانه گوشی های اندروید نمی توانند این قابلیت را به صورت ثابت بر روی نمایشگر نشان دهند با این حال کاربران می توانند با چک کردن نوع شبکه (network type) از مسیر Settings > About Phone مقدار قدرت سیگنال گوشی خود را به طور واقعی مشاهده نمایند.