روش رفع بلاک یا انسداد اکانت در وایبر
خطای invalid number یا شماره غرمجاز به این معنی می باشد که اکانت وایبر شما بلاک یا مسدود شده است. یکی از علت های مسدود شدن حساب وایبر این است که شما به عنوان یک منتشر کننده اسپم شناسایی شده اید و به همین دلیل طبق تمهیدات وایبر، حساب شما مسدود شده است.
البته ممکن است علت های دیگری نیز برای بلاک شدن اکانت وایبر شما وجود داشته باشد، اما با این وجود مهم ترین علت برای مسدود شدن وایبر، ارسال اسپم های متعدد است.
اسپم یا Spam، به معنای پیامی الکترونیکی است که بدون درخواست گیرنده و برای افراد بی‌شمار فرستاده می‌شود. یکی از مشهورترین انواع اسپم هرزنامه است اما اسپم می‌تواند شامل اسپم در پیام‌رسان‌ها، اسپم در گروه‌های خبری یوزنت، اسپم در بخش نظرات وبلاگ‌ها و صفحات و فروم‌های خبری و غیره هم بشود. با این توضیح ارتباط پاسخ و هشدار وایبر به کاربرانی که حساب آنها را مسدود میکند تا حدودی مشخص می شود.
البته کپی کردن یک متن واحد و ارسال آن در گروههای مختلف و یا ارسال فایلهای حجیم در این محیط هم میتواند به نوعی فعالیت غیر مجاز قلمداد شود، بخصوص زمانی که سرویس دهنده امکانات محدود سخت افزاری در اختیار داشته باشد!
اما هم اکنون جای سوال اینجا است که در صورت ارسال اسپم، چطور می توانیم اکانت وایبر خود را از حالت بلاک بودن در بیاوریم؟
برای پیگیری این مشکل لازم است شما به پشتیبانی وایبر (support@viber.com) ایمیل زده و درخواست کنید تا مشکل شما را حل کنند.
در جواب این ایمیل شما، شرکت وایبر چند سوال خواهد پرسید تا مطمئن شود شما فعالیت تجاری دارید یا نه؟
شما باید در جدول ارائه شده که از طریق یک لینک برای شما ارسال میگردد به زبان انگلیسی به شرح ماجرا و عدم ارسال پیامهای انبوه توسط خود بپردازید.
لازم به ذکر است که تغییر سیم کارت، پاک کردن و نصب مجدد وایبر و حتی به روزرسانی وایبر به نسخه های جدید تری نیز کمکی به حل مشکل شما نمی کند. بنابر این در صورتی که به عنوان اسپمر در وایبر شناخته شدید، راه فراری برای شما وجود ندارد، تنها باید به ایمیل پشتیبانی وایبر دست به دامن شوید، و یا یک سیمکارت و گوشی کاملاً مجزا تهیه کنید که چندان منطقی نیست!
به منظور جلوگیری از این مشکل، توصیه می کنیم تعداد گروهایی که عضو هستید را کم کرده و یا فعالیتتان را در گروه ها محدود کنید. این امر باعث می شود تا وایبر فعالیت زیاد شما در این شبکه مجازی را به عنوان اسپم تلقی نکند.
وایبر از مدتی پیش با به روز آوری نرم افزار خود بسیاری از مشکلات امنیتی این نرم افزار را برطرف نمود اما گویا کابرانی که اقدام به بروزآوری نرم افزار خود کرده اند امروز بیشتر در خطر بلاک شدن در وایبر قرار دارند!
ضمناً بخاطر داشته باشید بخاطر مشکلاتی که هنوز دلایل آن ارائه نشده اند تاکنون تعداد بسیار کمی از کاربران مسدود شده رفع انسداد شده اند و همچنان تعداد بسیار زیادی از کاربران همچنان بلاک هستند و پشتیبانی وایبر پاسخی به ایملهای مجدد آنها نیز نمی دهد پس بهتر است از قبل مراقب block شدن خود در Viber باشید و حتی در گروههای خود نرم افزارهای جایگزین برای وایبر که امروز مشکلات فراوان از این دست دارد پیشبینی کنید.