تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: فیس بوک چگونه با "فیس بوک هوم" اپل را فریب داد؟

 1. #1
  تاریخ عضویت
  May 2009
  نوشته ها
  172
  سپاس
  3,270
  از این کاربر 742 بار در 142 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض فیس بوک چگونه با "فیس بوک هوم" اپل را فریب داد؟


  اپل تا کجا تنزل خواهد کرد؟

  ابتدا Tim Cook، مدیر عامل اپل مجبور به عقب نشینی و تعظیم در برابر خواسته های حزب کمونیست چین برای ادعا های به وضوح نادرست و با انگیزه های سیاسی درباره ی قوانین مشمول گارانتی محصولات اپل شد.

  و حالا، اپل توسط فیس بوک مورد سوء استفاده و استهزاء قرار گرفته است.

  هیچ راهی وجود ندارد که استیو جابز فقید با این سوء استفاده های تحقیر آمیز کنار می آمد.


  ماجرا از این قرار است:

  Mark Zuckerberg مدیر عامل فیس بوک در هفته ی گذشته از نرم افزار اندرویدی جدید با نام فیس بوک هوم رونمایی کرد.

  به طور خلاصه، فیس بوک هوم پوسته ای است که بر روی سیستم عامل اندروید می نشیند و تصاویر و پیام های فیس بوک را به تمام کاربرد ها و برنامه های گوشی اولویت می دهد.

  فیس بوک هوم در 12 April برای دانلود آماده شده است و بر روی برخی از مدل های جدید Samsung و HTC قابل اجراست و در نهایت به صورت از پیش نصب شده بر روی تعدادی از گوشی های اندرویدی به بازار خواهد آمد. با گذشت زمان، ممکن است بر روی خیل عظیمی از گوشی های اندرویدی به اجرا درآید؛ که شمار آن به صد ها میلیون تخمین زده می شود.

  دو ویژگی برجسته ی فیس بوک هوم عبارت اند از " Cover Feed " که یک نمای تمام صفحه ی قابل Swipe کردن (مرور تصاویر با انگشت) از تصاویر ارسال شده به فیس بوک است و دیگری " Chat Heads " که تصاویر پروفایل های دوستان کاربر در فیس بوک هستند که به صورت دایره های متحرک بر روی تمام برنامه های اندرویدی که کاربر از آن ها استفاده می کند، وجود دارند. هنگامی که شخصی از آن ها شروع به صحبت می کند، کاربر قادر به Chat کردن با او از طریق لایه ای در بالای برنامه خواهد بود.  چه کسی نبض بازار رقابت را در دست گرفته است؟  هنگامی که اپل به میدان گوشی های هوشمند وارد شد، نبض این عرصه در اختیار اپراتور ها بود. آن ها با قرارداد های تلفن همراه و از طریق فروش ringtone ، برنامه ها و سرویس ها مشغول کسب درآمد بودند.

  اپل این روند را تغییر داد و اپراتور ها را مجبور به پذیرش پیشنهاد متفاوتی کرد. اپراتور ها درآمد حاصل از داده های موبایل و تلفن همراه را از طریق iPhone دریافت می کردند و در عوض، اپل مسئولیت کنترل و فروش محتوا را بر عهده داشت. اپل از همان ابتدای ورودش، نبض بازار را به دست گرفت و همچنان در دست دارد.

  سپس Google از روی مدل اپل کپی برداری کرد و نتیجه ی آن، این است که دو شرکت متفاوت نبض بازار گوشی های هوشمند را به واسطه ی پلتفرم هایشان در دست دارند.

  با این تفاوت که گوگل در حال از دست دادن آن است. ابتدا Amazon با محصولات با برند Kindle خود، بخشی از بازار گوگل را در اختیار گرفت و اکنون فیس بوک بخش دیگری از امپراطوری گوگل را تجزیه کرده است؛ با عرضه ی برنامه ی شبه سیستم عامل خود با نام فیس بوک هوم.

  با ادعایش مبنی بر قرار گرفتن به عنوان رابط اصلی روی گوشی های اندرویدی، پیش بینی می شود که فیس بوک تصمیم بگیرد کدام سیستم پیام رسانی به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شود(طبیعتاً فیس بوک)؛ کدام گالری استفاده شود(گالری فیس بوک) و در نهایت کدام موتور جستجو مورد استفاده قرار گیرد(شریک فیس بوک، مایکروسافت)؛ کدام تبلیغات به نمایش درآیند (تبلیغات مدّ نظر فیس بوک) و کدام برنامه ها و بازی ها در ارجحیت قرار بگیرند (متعلقات به فیس بوک).

  گوگل به خاطر متن باز بودن، در حال از دست دادن نبض بازاری است که به لطف اندروید به دست آورده بود.

  امکان ندارد هیچ گاه اپل نبض بازاری که خود به وجود آورده است را از دست بدهد و بدتر از آن، به شریک تجاری مانند فیس بوک اجازه دهد تا کنترل رابط کاربری iOS را در دست بگیرد. چه اینکه با این کار، استقلال و انحصار سیستم عامل را از دست خواهد داد و به دنبال آن، نام iOS در شرف محو شدن قرار خواهد گرفت؛ دقیقاً همانند شرایطی که هم اکنون توسط Amazon و فیس بوک برای اندروید گوگل به وجود آمده است.  فیس بوک هوم چگونه اپل را تحت تأثیر قرار می دهد؟


  این روز ها توجه همه به تلفن های همراه شان جلب شده است. هر کسی که قادر به کنترل چیزی که کاربران هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش می بینند، باشد، به قدرتمند ترین تجارت روی این کره ی خاکی دست یافته است؛ دنیای تبلیغات. تلفن های همراه، ما را به سمت محتوای الکترونیکی و بازار تبلیغاتی جهت می دهند.

  از نقطه نظر تجارت و پلتفرم، فیس بوک هوم تا کنون بهترین ایده ی فیس بوک برای این شرکت به شمار می آید. این ابتکار، نبض بازار گوشی های اندرویدی را در دستان فیس بوک قرار می دهد. این نرم افزار، سیستم عامل را جذاب تر می کند و کارایی آن را به پیش می راند. داده های کاربر برای برداشت و نمایش تبلیغات متناسب با آن، در دسترس قرار گرفته است. همه ی این مسائل تا زمانی که کاربران فیس بوک از گوشی های اندرویدی استفاده می کنند، می توان گفت که برای فیس بوک فوق العاده است. و دقیقاً همین جاست که خیانت فیس بوک پس از لطف اپل در ساخت برنامه اش برای iOS آشکار می شود.

  به نظر شما چرا این امر برای اپل نکته ای منفی محسوب می شود؟

  تا به امروز، احتمالاً اپل بیش از 500 میلیون دستگاه مبتنی بر iOS به فروش رسانده است. این تعداد برابر با حدود نصف کاربران فیس بوک است (ارقام واقعی مربوط کاربران هم iOS و هم فیس بوک احتمالاً پایین تر از آمار منتشر شده است).

  کاربران اپل سود آور ترین بازار در بین گوشی های تلفن همراه تا به امروز محسوب می شوند. دو امتیاز داده ای این بر درستی این موضوع صحّه می گذارند: درآمد زایی برنامه های اکوسیستم اپل و دیگری استفاده ی آنلاین کاربران. کاربران فعلی اپل متعلق به شرکتی هستند (به عنوان مثال فیس بوک) که می خواهد به سادگی از صنعت تبلیغات استفاده کند زیرا به عنوان یک گروه کاری، کار بیشتری انجام می دهند و بیشتر خرج می کنند.

  اپل دارای قدرت فوق العاده ای در جهت دادن نسبتاً عمیق کاربران فعال پایگاه میلیونی اش برای جذب یا دور شدن از هر شبکه ی اجتماعی به وسیله ی روش ادغام آن شبکه با iOS است.

  به عنوان مثال، هنگامی که شما تصویری را با iPhone خود ذخیره می کنید و بر روی ایکن کوچکی که یک علامت یک پیکان رو به خارج است، کلیک می کنید، اپل به شما اجازه ی اشتراک آن تصویر را از طریق ایمیل، iMessage، توییتر و فیس بوک می دهد. این نمونه ای کوچک از ادغام در برنامه هاست.

  اپل به شما اجازه ای اشتراک از طریق شبکه های اجتماعی کوچک تر و با رتبه ی پایین تر مانند Google+، Pinterest، Tumblr، Linkedin یا Pheed را نمی دهد.

  ایمیل و iMessage پیش فرض خود اپل هستند. اما اپل به توییتر و فیس بوک به عنوان سایت های اجتماعی برای دادن برتری بزرگ پیش فرض قرار گرفتن به آن ها، لطف بزرگی کرده است؛ سرویس های بزرگ به اشتراک گذاری درون ساخت در هر iDevice، غنیمتی برای هر شبکه ی اجتماعی محسوب می شود.

  این مقدار توسط اپل به یک ارتقای گسترده برای توییتر و فیس بوک تبدیل شد و برتری بزرگی را برای آن دو شرکت به ارمغان آورد.

  اما در حالی که اپل مشغول ترویج استفاده از فیس بوک در iOS بود، این فیس بوک است که در حال ترویج استفاده از اندروید است.

  افرادی که شیفته ی فیس بوک شده اند، اکنون دلیل بسیار خوبی برای مهاجرت از iPhone به سمت اندروید برای استفاده از فیس بوک هوم دارند.

  کاربرانی که در این روز ها برای خرید گوشی اقدام می کنند، ممکن است خود را بین دوراهی وفاداری به اپل یا وفاداری به فیس بوک ببینند. این امر قبلاً به سادگی قابل حل بود: کافی بود کاربر یک iPhone خریداری کرده و برنامه ی فیس بوک که در iOS و اندروید مشابه هم است را روی آن نصب نماید.

  اما اکنون تعداد نامشخصی از هواداران فیس بوک، خانواده و دوستانشان را (از طریق فیس بوک هوم) به اپل ترجیح خواهند داد و این انتخاب آن ها را به سمت اندروید سوق خواهد داد.

  Zuckerberg همچنین به طرز ماهرانه ای هنگام معرفی فیس بوک هوم توهین کرد. او به طور مختصر گفت: "آن مدل رابط کاربری در پیمایش آیکن ها، سپس باز شدن برنامه ها از آن آیکن ها 30 سال قدمت دارد ــــ می دانید... شبیه iPhone و iPad، در واقع تا حد زیادی شبیه به هم هستند."

  فیس بوک هوم با " Cover Feed " اختصاصی اش، طوری ساخته شده است که "مدل رابط کاربری" را به زمان حال بیاورد؛ نه مانند iPhone که در گذشته گیر کرده است و این نرم افزار با ورودی بزرگی از مهندسین قبلی اپل در بخش iPad و iPhone ساخته شده است.

  فیس بوک با اپل بازی می کند؛ آن هم در یک بعد زمانی بزرگ.

  تنها شرکت بزرگی که فیس بوک واقعاً به آن وفادار است، رقیب اپل، یعنی مایکروسافت است که مالکیت درصدی از سهام فیس بوک را در اختیار دارد و دارای فناوری های Bing و Skype به طور کامل هماهنگ شده با فیس بوک است.

  هنگام معرفی، Zuckerberg اذعان کرد که طرح فیس بوک هوم با همکاری با بزرگترین رقبای اپل، در کنار خود گوگل، شامل Samsung، HTC، Huawei، ZTE، Lenovo و دیگر شرکت ها بوده است که به معنی دادن امتیازاتی به آنان در کنار سر خم کردن های زیاد از طرف فیس بوک برای به ثمر نشستن این طرح است.

  بیشترین نکته ی قابل توجه در فیس بوک هوم، آموزش دادن به کاربران برای استفاده از سیستم پیام رسانی فیس بوک به جای iMessage اپل است.

  تمایل اپل برای لطف و دادن برتری به یک شرکت که با رقابت با علایق اپل بازی می کند، ممکن است هنوز هم مثالی از این موضوع باشد که چگونه وسواس اپل در رقابت علیه گوگل به این شرکت کوپرتینویی صدمه می زند. فیس بوک هوم قطعاً سیلی محکمی به صورت اپل است تا از این موضوع درس خوبی برای آینده ی همکاری با دیگر شرکت ها بگیرد. اما فیس بوک هوم هنوز هم می تواند توسط اپل قابل قبول باشد، زیرا مشت محکمی بر دهان گوگل نیز محسوب می شود.

  آیا هنوز هم اپل کاربران را به سمت فیس بوک راهنمایی خواهد کرد تا او هم آن ها را به سمت اندروید بکشاند؟

  پاسخ این سؤال نزد Tim Cook است.

  پیشنهاد نمی کنیم که اپل یک جنگ تمام عیار هسته ای را علیه فیس بوک راه بیندازد، اما دیگر دست از نوازشش در برنامه ها و سیستم عاملش بردارد.  استیو جابز فقید چه می کرد؟

  منبع:

  Cult Of Mac

  لطفا منبع خبر حفظ شود

 2. 12 کاربر زیر از mahdimax_25 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نحوه انجام دادن عمل" Middle mouse " در برنامه Maya 2011 در مک چطوریه؟
  توسط mollaxi در انجمن سؤالات و مشکلات پیرامون نرم افزارهای مک
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 22-03-2020, 04:08 PM
 2. ارور "bonjour service" موقع نصب i-tunes
  توسط amin_taba در انجمن سؤالات و مشکلات در مورد iTunes
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 13-03-2020, 10:33 PM
 3. "Insomnia Pro 4.1 " جلوگیری از قطع شدن Wifi در Lockscreen
  توسط OM!D در انجمن نرم افزارهای Cydia برای آی فون و آی پاد
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 01-03-2020, 02:50 PM
 4. فروش " iPhpne 4s 64g - black - LLA port number " کاملا نو
  توسط mojtabahadi در انجمن مطالب مردود
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 30-09-2012, 01:18 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 01:18 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.