تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: ibooks و Kindle در مقابل یکدیگر

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض ibooks و Kindle در مقابل یکدیگر

  تبلت ها به عنوان سردمدار دنیای پست پی سی٬ پس از عرضه برای بسیاری عرصه ها به یک تهدید بزرگ تبدیل شدند٬ صنعت چاپ نشر یکی از اولین عرصه هایی بود که توسط تبلت ها درنوردیده شد ٬ این صنعت خواه یا ناخواه پس از گسترش بازار تبلت ها با تغییرات بزرگی مواجه شد و از مرحله تولید کتاب های چاپی به وارد مرحله جدیدی وارد شد و ان مرحله چیزی نبود جز تولید کتب دیجیتالی برای تبلت ها٬ در واقع تبلت ها دیوایس هاس سبک و قابل حملی هستند و اگر نگوییم در زمان کنونی شاید در آینده ای نزدیک تمامی مشتریان ترجیح می دهد که به جای حمل چندین کتاب سنگین و البته گران قیمت٬ همه آنها ها در تبلت های سبک خود داشته باشند٬ در حال حاضر منابع زیادی برای تبلت ها برای خرید کتاب دیجیتالی به ویژه برای آیپد وجود دارد٬ در مقاله پیش رو سعی می کنیم برای انتخاب بهتر میان کتاب ها خوان ها در آيپد دو منبع اصلی خرید و خواندن کتاب را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنیم. یکی از منابع برای خواندن و خرید کتاب٬ iBooks نرم افزار تخصصی آیپد است که توسط اپل عرضه می شود و علاوه بر این که دروازه ورودی به فروشگاه کتاب اپل است٬ یک کتاب خوان ایده آل برای آیپد محسوب می شود و در طرف دیگر ماجرا نرم افزار Kindle قرار دارد که توسط شرکت با سابقه آمازون در فروش کتاب٬ عرضه شده است که علاوه بر دسترسی به فروشگاه کتاب آمازون٬ به یک رقیب برای ibooks در بخش کتاب خوان ها در آیپد تبدیل شده است.

  نقطه شروع
  برای شروع کار شاید بهتر باشد کمی بیشتر با این نرم افزار ها آشنا شویم٬ هر یک از این دو افزار قابلیت ها و نقاط برتری خاص خود را دارد٬ نرم افزار Kindle امکان خواندن کتاب های فروشگاه آمازون را به کاربران آیپد می دهد و البته باید گفت که عنصر زیباشناسی در این نرم افزار مطلقا وجود ندارد. البته سادگی این نرم افزار آنرا بسیار کاربردی تر کرده است و در آخرین آپدیت ٬ هنگامی که بصورت تمام صفحه از آن استفاده می شود تقریبا هیچ فرق ظاهری با ibooks ندارد و همچنین Kindle دارای تنظیمات بیشتری در مورد نوشته ها نسبت به ibooks است.

  ibooks در مقابل همیشه یک نرم افزار زیبا شناخته می شد و البته این نرم افزار تغییرات کمتری نسبت به کیندل در عمر سه ساله خود داشته است٬ ibooks کار خود را با یک قفسه کتاب در آیپد شروع کرد و شاید بتوان گفت که اصلی ترین هدف ibooks ٬ تبدیل آیپد به یک کتاب خوان قدرت مند بود. iBooks همانطور که گفته شد ظاهر زیباتری نسبت به کیندل دارد٬ اما آیا یک ظاهر زیبا برای یک کتاب خوان چقدر می تواند موثر باشد؟

  در جدول زیر این دو نرم افزار در نقطه شروع این مقایسه در روبروی یکدیگر خواهند ایستاد که نگاهی کلی به جزئیان آنان بیندازیم و در ادامه٬ به بررسی تک تک آنان خواهیم پرداخت.
  متن ها :

  تا پیش از این٬ ibooks در مورد مدیریت متن ها برتری قابل توجهی نسبت به کیندل داشت٬ اما کیندل در آخرین آپدیت ها٬ امکاناتی پیدا کرد که آنرا هم رده iBooks کرده است .
  بزرگترین تفاوت در بین این دو نرم افزار در حال حاضر٬ امکان تنظیم اندازه های حاشیه کتاب است که توسط کیندل ارائه می شود٬ این قابلیت فوق العاده ای است که در آخرین آپدیت به کیندل اضافه شده است٬ در مقابل در ibooks امکان تغییر حاشیه را فراهم نمی کند٬ اما اگر واقع بین باشیم حاشیه های دیفالت در ibooks ٬ تا اندازه زیادی استاندارد و خوب است.
  در این بین ibooks امکانات خاص خود را نیز دارد٬ در ibooks میتوان قابلیت Text justification را به صورت دستی خاموش یا روشن کرد. این قابلیت چیدمان خط ها را به شکلی تنظیم می کند که همه خط ها به صورت منظم در پایان صفحه در یک ردیف قرار بگیرند و همچنین قابلیت auto-hyphenation که برای تغییر اتوماتیک موقعیت کلمات انتهای خط ها استفاده می شود .
  فونت ها:

  iBooks گزینه های بیشتری را در انتخاب فونت به کاربران ارائه می کند٬ اما در نهایت هر دو برنامه لیست فونت های خود را دارند٬ در این بین فونت های Palatino و Georgia در هر دو برنامه مشترک است. با اینکه iBooks فونت های بیشتری را دارد٬ اما کیندل دارای یک فونت به اسم Publisher font است٬ این فونت٬ فونت پیش فرضی است که نویسنده و انشارات سازنده کتاب٬ آنرا برای کتاب در نظر گرفته اند٬ که در نتیجه بهترین فونت ممکن است. البته انتخاب فونت در هر یک از این دو برنامه٬ بستگی به نظر خواننده دارد به طور مثال برای من در آیپد رتینا فونت Charter می پسندم٬ اما این فونت در آیپد مینی به نظر بسیار بزرگ خواهد آمد٬ پس فکر می کنم که فونت Iowan برای ایپد مینی بهتر است و در کیندل فایر نیز بدون شک انتخاب اول همان فونت Publisher خواهد بود .
  صفحات:

  صفحات کتاب ها در ibooks با بهره گیری از سبک مورد علاقه استیو جابز و اسکات فورستال٬ اسکیومورفیسم ( شبیه سازی اشیا در واقعیت در دنیای مجازی ) به صورت پیش فرض به مانند یک کتاب واقعی است که می تواند آنرا برگ زد٬ این سبک طراحی هنوز طرفداران و منتقدان بسیاری دارد و نمی توان آنرا مطلقا خوب یا مطلقا بد دانست. در مقابل کیندل فایر ظاهر ساده ای را ارائه می کند و با کشیدن صفحات به چپ یا راست٬ صفحات عوض خواهد شد . اما ibooks به در کنار ظاهر اسکیومورفی کتاب که منتقدان بسیار دارد یک اسلحه مخفی دیگر را نیز دارد و آن قابلیت نمایش Scrolling است. Scrolling حالتی است که با بالا و پایین کردن صفحه صفحات کتاب عوض می شود٬ در واقع در Scrolling کتاب بصورت یک رول کاغذ بسیار بزرگ درخواهد آورد و با بالا پایین کردن آن٬ صفحات بهم چسبیده کتاب عوض خواهد شد. این حالت مخصوصا برای زمانی که آیپد مینی کار می کنید بسیار کاربردی است و براحتی می توان با انگشت شست صفحات را عوض کرد  ظاهر تنظیمات اطلاعات :

  در بخش بالایی هر دو نرم افزار٬ تنظیمات استفاده از کتاب ها در دسترس است٬ تنظیماتی مثل فونت ها٬ نور صفحه و دسترسی هایی مانند برگشت به کتابخانه اصلی. طراحی ibooks در این بخش کمی زیباتر به نظر می رسد و همچنین رنگ پس زمینه آن نیز٬ تناسب بیشتری با رنگ صفحات کتاب دارد٬ اما اگر از آن دسته از افراد باشید که رنگ های متضاد را دوست دارید٬ پس احتمالا با کیندل احساس بهتری پیدا خواهید کرد .  در بخش پایین هر دو نرم افزار اطلاعات صفحات کتاب ارائه می شود٬ در این بخش هر نرم افزار نیز برگ بنده خاصی دارند٬ نرم افزار کیندل این میزان را بصورت درصد نیز ارائه می کند که بطور مثال تا صفحه کنونی کتاب٬ 53 درصد از کتاب خوانده شده است و نرم افزار ibooks نیز میزان صفحات باقی مانده تا پایان فصل کتاب را نمایش می دهد. . در دو نرم افزار براحتی می توان بین صفحات سوییچ کرد.

  نور صفحه نمایش

  وظیفه اصلی هر دو نرم افزار Kindle و iBooks ایجاد بهترین شرایط ممکن برای خواندن کتاب های دیجیتالی است و نور صفحه نمایش در این میان نقش مهمی را بازی می کند. هر دو نرم افزار قابلیت ایجاد صفحه نمایشی با نور مشکی رنگ را دارند٬ بدین صورت که متن ها به رنگ سفید تغییر رنگ داده و پس زمینه دستگاه مشکی می شود٬ این حالت بهترین شرایط خواندن در شب است. اما علاوه بر این ننظیم٬ امکان کم و زیاد کردن نور صفحه نیز بصورت دستی وجود دارد٬ در iBooks این منو با امکان ساده کم و زیاد کردن نور در تمامی صفحه در دسترس است اما در کیندل شرایط کمی هوشمندانه تر است٬ با کم کردن نور صفحه در نرم افزار کیندل تمامی صفحه کتاب کم رنگ شده٬ اما تمامی صفحات دیگر مثل تنظیمات یا جستجو یا حتی notification های ios با نور زیاد صفحه باز خواهد شد .
  قابلیت X-Ray

  قابلیت X-ray ٬ قابلیت بسیار مفیدی است که تنها در برنامه کیندل قابل دسترسی می باشد. این قابلیت٬ لیستی از تمامی اسم ها٬ شخصیت ها٬ مکان ها یا حتی برند ها از کتاب باز شده تهیه می کند٬ این قابلیت به کاربران اجازه می دهد که متوجه شوند در چه صفحاتی از چه اسم ها٬ مکان ها یا اسم برند هایی استفاده شده است٬ در کنار این موضوع در لیستی که کیندل آماده می کند می توان اطلاعات زیادی ( عموما از ویکی پدیا ) را در مورد اسم٬ مکان یا برند مورد نظر مستقیما از درون برنامه کیندل دید.
  همچنین می توان از کیندل خواست که این اطلاعات به صورت جدا برای فصل کتاب طبقه بندی شود . X-ray قابلیت بسیار کاربردی است که امکان جستجوی بهتر در مفاهیم کتاب را برای کاربران فراهم می کند .
  سینک اطلاعات

  نرم افزار iBooks با استفاده از سیستم ابری iCloud تمامی اطلاعات از قبیل بوک مارک ها٬ های لایت ها و یادداشت ها را بین تمامی دیوایس ای ios به اشتراک می گذارد. اما کیندل پا را فراتر از این گذاشته است٬ کیندل تمامی اطلاعات فوق را علاوه بر اشتراک گذاری بین دیوایس های ios ٬ بین نسخه مک و ویندوز هم به اشتراک می گذارد٬ شاید این دلیلی باشد که بسیاری کیندل را به ibooks ترجیح می دهند. روش سینک اطلاعات در بین این دو نرم افزار نیز تفاوت کوچکی با یکدیگر دارد٬ ibooks این سینک را کاملا خودکار و بدون هیچ پرسشی انجام می دهد و در مقابل کیندل بدون اجازه کاربر٬ اطلاعاتی را سینک نمی کند.
  یادداشت برداری

  اگر بخواهیم صادق باشیم٬ هر دو نرم افزار در بخش یادداشت برداری تقریبا بی مصرف هستند و مشکلات و محدودیت زیادی در آنها وجود دارد. یادداشت ها در نرم افزار iBooks تنها قابل خواندن در خود این نرم افزار و نرم افزار iTunes U هستند٬ البته iBooks امکان ارسال یادداشت ها به ایمیل نیز فراهم می کند. در مقابل کیندل تمامی یادداشت ها در محیطی بر پایه وب نگهداری می کند٬ بنابراین برای دیدن یادداشت ها باید به آنجا مراجعه کرد. و متاسفانه هیچ یک از این نرم افزار ها اجازه جستجو در بین کلمات یادداشت ها یا های لایت ها را نمی دهند.
  با همه این محدودیت ها٬ iBooks یک نکته مثبت بسیار بزرگ دارد٬ در iBooks می توان کلمات یا جملات را انتخاب و سپس کپی کرد اما کیندل٬ بعد از انتخاب کلمه یا جمله تنها اجازه به اشتراک گذاری آنان را در شبکه های اجتماعی می دهد و به هیچ وجه امکان کپی آنان وجود ندارد.  نتیجه گیری:

  در پایان این نبرد٬ نمی توان با قاطعیت برنده ای انتخاب کرد٬ هر کدام از کتاب خوان ها طرحی ظاهری٬ رابط کاربری و امکانات خاص خود را دارند و شاید تنها بتوان با در نظر داشتن نیاز ها٬ یکی از نرم افزار های iBooks یا Kindle را انتخاب کرد.
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 2. 16 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آپدیت 6.2.2 برای kindle fire عرضه شد.
  توسط Aryansam در انجمن فناوری و تکنولوژی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 17-03-2020, 04:56 AM
 2. مشاوره Kindle
  توسط Abbaspoor در انجمن سؤالات قبل از خرید
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 17-03-2020, 03:17 AM
 3. فروش Kindle Keyboard 3G + Kindle Lighted Leather Cover
  توسط music در انجمن مطالب مردود
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 17-08-2012, 10:38 PM
 4. اپل از Kindle Fire احساس خطر نمیکند!
  توسط diabyte در انجمن تازه های اپل
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 05-11-2011, 09:58 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 05:39 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.