تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: چه بر سر سهام اپل آمده است؟

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض چه بر سر سهام اپل آمده است؟

  شرکت اپل در دو سال گذشته بعد از معرفی آیپد و آیفون ۴ ٬ رشد زیادی را در ارزش سهام خود شاهد بود٬ این رشد سهام با اینکه گاهی دچار سقوط های جزئی می شد تقریبا تا سپتامبر ۲۰۱۲ تداوم داشت و تقریبا در میانه سپتامبر ۲۰۱۲ ٬ ارزش هر سهم اپل به ۷۵۰ دلار در هر سهم رسیده بود اما از ۱۸ سپتامبر تا به امروز سهام اپل با یک روند رو به نزول تقریبا ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داده است
  بصورت دقیق تر

  • آغاز رشد - ارزش هر سهم اپل در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۰ ( ۴ روز بعد از معرفی نسل اول آیپد ) تنها ۱۹۵ دلار در سهم بود.
  • ادامه دادن به رشد با یک روند ثابت - روند رو به رشد با یک منحنی تقریبا ثابت تا ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱ ادامه داشت. در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱ سهام اپل در عدد ۳۸۹ نشسته بود.
  • یک رشد ناگهانی - بین ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱ تا ۱ آپریل ۲۰۱۲ سهام اپل یک رشد بسیار سریع را تجربه کرد و در کمتر از شش ماه به میزان ۶۳۳ دلار در هر سهم رسید . ( دلیل این رشد فروش بالای اپل در تعطیلات آخر سال ۲۰۱۱ بود ( فروش بیش از ۳۵ میلیون آیفون و همچنین عرضه موفق نسل سوم آیپد در ماه مارچ )
  • یک سقوط - سهام اپل در بین ۱ آپریل ۲۰۱۲ تا ۱۳ می ۲۰۱۲ یک سقوط را شاهد بود و سهام این شرکت از ۶۳۳ به ۵۳۰ دلار در هر سهم رسید.
  • یک رشد ناگهانی- در بین ۱۳ می تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲ اپل بالاترین نرخ رشد را به خود دید و سهام اپل به ۷۰۲ دلار در هر سهم رسید ( این رشد به دلیل کنفرانس WWDC و معرفی آیفون ۵ در ۱۲ سپتامبر بود)   بازه زمانی بین آغاز رشد ( ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ ) تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲ )


  • آغاز سقوط - از ۱۸ سپتامبر تا روز گذشته ( ۹ نوامبر ) سهام اپل در حال سقوط است. البته در این بین رشد هایی مثل بالا رفتن ۲۰ دلار در هر سهم برای موفقیت فروش آیپد مینی نیز اتفاق افتاده است اما در نهایت در این دوره سهام اپل در حدود ۲۰ درصد ارزشش را از دست داد و در حال حاضر سهام اپل ۵۳۷ دلار در هر سهم است.
  ( آغاز سقوط - ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲ تا ۹ نوامبر )  ( روند سقوط در یک ماه گذشته )
  در مقاله پیش رو به بررسی دلایل سقوط ۲۰ درصدی سهام اپل در طی تقریبا دو ماه گذشته می پردازیم.


  تئوری اول :
  تئوری اول که توسط آنالیزور های حرفه ای مطرح شده این است که برخی از سهام داران به دلیل افزایش احتمالی مالیات ها تا ۴۰ درصد در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما تصمیم به فروش سهام های خود گرفته اند و برخی نیز این فروش را آغاز کرده اند به همین دلیل سهام اپل هر روز ارزش خود را بیشتر از دست می دهد .  تئوری دوم و شاید مهمترین آن:
  اپل در امسال خط تولید تمامی محصولات خود را بروز کرد و هر بروز رسانی خط تولید نیاز مند هزینه زیادی است در کنار هزینه زیاد٬ فاصله کم تولید تا عرضه محصولات باعث شده اپل در اکثر محصولاتش بخصوص آیفون و آیپد از میزان تقاضای بازار عقب بماند و این یکی از اصلی ترین دلایل این سقوط سهام است. اگر بخاطر داشته باشید زمانی این سقوط آغاز شد که میزان فروش آیفون ۵ در سه روز به عدد ۵ میلیون رسید٬ در حالی که تحلیلگران میزان ۶ تا ۸ میلیون را برای آیفون ۵ در نظر گرفته بودند و این نقطه آغازین سقوط سهام بود. البته بنا بر خبر ها درخواست ها برای آيفون ۵ بیش از هفت میلیون عدد بود اما اپل تنها توانست تقاضای ۵ میلیون نفر را پاسخ دهد و این ناتوانی در تقاضا باعث از دست دادن ارزش سهام شده است. رئیس شرگت فاکسون نیز با اظهار اینکه تولید آيفون ۵ بسیار سخت تر از مدل های پیشین است و زمان بیشتری نیاز دارد و ما تاکنون با پاسخ دهی به این درخواست های زیاد ناتوان بوده ایم٬ این سرعت سقوط را بیشتر کرد و بسیار این سخن برای اپل گران تمام شد.
  این سخن رئیس فاکسون یک معنی بزرگ داشت که اپل به اندازه کافی آیفون برای مشتریان خود برای این سه ماهه سال ندارد. قبل از عرضه آیفون ۵ ٬ تحلیل گران فروش غول آسایی را برای اپل در تعطیلات آخر سال ۲۰۱۲ برای اپل پیش بینی کرده بوند٬ فروش بیش از ۵۰ میلیون آیفون ! ( تاکنون بهترین فروش برای پایان سال اپل ۳۷ میلیون عدد بوده است )
  بیش از ۵۰ درصد در آمد اپل از فروش آیفون است٬ در واقع اپل کمپانی آیفون است و به وجود آمدن هر تاثیر منفی ای روی فروش آیفون٬ تاثیر مستقیمی بر روی سهام اپل می گذارد.

  و اما راه حل٬ در ساعات آخر دیروز٬ پس از سقوط دوباره سهام اپل خبر هایی از شرکت فاکسون به گوش رسید که رئیس این شرکت از احیای دوباره خط تولید آیفون ۵ خبر داد و اضافه کرد که خط تولید آیفون ۵ کاملا پیشرفت کرده است و حال امکان فروش بیش از ۴۵ میلیون آیفون برای تعطیلات آخر سال دارد. هر چند که هنوز عدد ۴۵ میلیون با ۵۰ میلیونی که تحلیل گران از اپل انتظار دارند فاصله ۵ میلیونی دارد اما در حال این خبر کمی اوضاع اپل را بهتر می کند
  تئوری سوم:
  تئوری سوم٬ چیزی نیست که بتوان آنرا تنها دلیل دانست و بهتر تئوری سوم را در کنار تئوری دوم قرار دهیم
  تئوری سوم پیرامون آیپد مینی است. این دستگاه تاکنون فروش بسیار خوبی داشته است اما وضعیت فعلی باعث سردگرمی سهام داران شده است. آیپد مینی فروش بسیار خوبی داشته است اما از یک طرف اپل با ارائه آیپد مینی٬ سهم خود را از بازار تبلت ها در مقابل رقبای ۷ اینچی محافظت می کند و از طرف دیگر مقدار فروش آیپد در سه ماهه آخر نسبت به سه ماهه گذشته افت داشته است و درصد سود آیپد در مقابل سود کلی اپل کاهش یافته است. هرچند که این کاهش خرید آیپد به دلیل انتظار مشتریان برای آیپد مینی بود٬ اما در حال این افت فروش از دید سرمایه گذاران پذیرفتی نبود.
  و حتی اگر آیپد مینی فروش بسیار عالی داشته باشد٬ تاثیر آن بر سهم کلی آیپد از درآمد اپل کم و محدود خواهد بود.
  برگردیم به بحث آیفون
  اپل معمولا تاکنون محصولات جدیدی که معرفی می کرد٬ قابل تامین توسط تولید کنندگان بودند به همین دلیل بعد از عرضه یک آیفون کاملا متفاوت که تولید آن سخت تر از مدل های دیگر بود٬ اپل باید از پس تامین به اندازه آن بر می آمد٬ سرمایه گذاران فکر می کردند که اپل توانایی تحمل چند خط تولید کاملا جدید را دارد٬ اما به نظر آنها در اشتباه بودند و تیم کوک با محصولات کاملا متفاوتی که در این سال عرضه کرد٬ توانایی پیش بینی وضع تولید کنندگان را نداشت و به همین دلیل نتوانست پاسخگوی درخواست زیاد مشتریان برای خرید آیفون ۵ شود.
  مشکل آنجا نیست که مشتری با کمی تاخیر ایفون خود را دریافت می کند٬ بر طبق نظر آنالیزور با سابقه BTIG آقای Walter Piecyk , مشکل آنجاست که این تاخیر ها باعث می شود که یا کاربران یک گوشی دیگری را خریداری کنند یا منتظر آیفون بعدی بمانند٬ و اگر مشتریان منتظر آیفون بعدی بمانند٬ بنابراین اپل یک سال فروش خود را از دست می دهد و این دلیل محکمی است که سهام اپل روز به روز در حال سقوط است.
  تئوری چهارم
  تئوری چهارم نیز به خودی خود نمی تواند تنها دلیل از دست دادن ارزش سهام اپل باشد٬ اما مطمئنن سرعت آنرا افزایش داده است.
  و آن چیزی نخواهد بود جز تغییرات بزرگی که در تیم مدیریت اپل به وجود آمد. اخراج اسکات فورستال کسی که مدت زیادی را در اپل گذارنده بود و یکی از اصلی ترین عامل های موفقیت ios است٬ چیزی نیست که نگرانی سرمایه گذاران را در پی نداشته باشد. هر چند که اسکات در ارائه آخرین آپدیت ios و سیری نتوانست رضایت مشتریان را کسب کند و همچنین دلیل اصلی انتشار نقشه های ناقص اپل او بوده است٬ اما یک تغییر بزرگ برای هر سرمایه گذاری نگران کننده است. تیم کوک نیز تاکنون کاری جز پخش وظایف اصلی اسکات بین بقیه تیم مدیریت نکرده است٬ و شاید سرمایه گذاران در انتظار ثبات کاری در بخش هایی که قبلا تحت اختیار اسکات بوده است٬ هستند.  در نهایت باید گفت که اپل با مشکلی به نام تقاضای زیاد و توانایی تولید کم روبرو شده و با همه مشکلات ریز و درشت دیگر در کنار هم باعث سقوط سهام اپل در نزدیک به دو ماه گذشته شده است. هرچند که مدیر عامل فاکسون دیروز خبر های امیدوار کننده ای پیرامون افزایش کارایی کارخانه های تولید آیفون ۵ منتشر کرد و ادعای تولید بیش از ۴۵ میلیون آیفون را برای زمان باقی مانده تا پایان سال داده است٬ اما باید منتظر عکس العمل سهام داران باشیم زیرا هنوز تعداد ۴۵ میلیون٬ با ۵۰ میلیون پیش بینی تحلیل گران فاصله دارد.
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 2. 23 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 3. #2
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  نظر خود را با ما در میان بگذارید

  http://www.i-phone.ir/forums/thread7...tml#post775110
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 4. 7 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 5. #3
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  در پایان اولین روز کاری٬ همانطور که حدس زده بودیم٬ خبری که از سمت رئیس کارخانه فاکسون منتشر شد باعث شد سهام اپل ۹.۳۱ دلار ( ۱.۷۳ درصد ) افزایش پیدا کند
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 6. 8 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 7. #4
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  بنا بر مقاله ارائه شده٬ با بازدید از سایت اپل خواهید دید برای خرید آیفون ۵ باید مشتری ۳ تا ۴ هفته صبر کند و به نظر این مشکل اصلی ترین دلیل این سقوط سهم است که البته با خبری که دیروز از سمت مدیر عامل فاکسون منتشر شد کمی از نگرانی ها در این مورد کم شد  برای آیپد مینی هم زمان تحویل به مشتری بیش از ۲ هفته زده شده است
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 8. 8 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 9. #5
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  هفته گذشته با انتشار شایعه ای که عرضه آیمک های جدید اپل تا سال ۲۰۱۳ به تاخیر خواهد افتاد٬ دلیلی بر سقوط سهام اپل در طی چند روز شد٬ اما امروز با رد این شایعه ای یک منبع معتبر و البته وجود خبر های امیدوار کننده دیگر٬ سهام اپل با یک رشد غول آسا در حدود ۳۸ دلار در هر سهم رشد داشت و این رشد باعث افزایش ۷.۲۱ درصدی سهام اپل شده است.
  ویرایش توسط roozbeh7000 : 20-11-2012 در ساعت 03:38 AM
  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 10. 13 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 11. #6
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل سکونت
  Germany
  نوشته ها
  10,461
  ورژن iOS
  10.3
  ورژن Mac
  10.12.4
  سپاس
  14,686
  از این کاربر 83,028 بار در 14,014 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  همانطور که حدس زده میشد با آغاز تعطیلات و فروش گسترده محصولات اپل و البته پیشرفت در خط تولید آیفون ۵ برای برای تامین به اندازه آیفون برای مشتریان بار دیگر اپل شاهد یک رشد گسترده دیگر در سهام این شرکت بود.
  در دو روز کاری گذشته یکبار سهام اپل با یک رشد ۹.۸ دلار و سپس با یک رشد دیگر ۱۸ دلاری در نزدیکی مرز بازگشت به ۶۰۰ دلار در هر سهم قرار گرفت

  i-phone.ir
  The Best or Nothing  Twitter : Rouzbeh7000

 12. 6 کاربر زیر از roozbeh7000 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 09:27 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.