مطمئنا همه شما تا بحال با اپلیکیشن Maps آی دیوایس خود کار کرده اید. بدون شک این اپلیکیشن و بطور کلی نرم افزار Maps گوگل یکی از کامل ترین نرم افزار های مسیریابی و نقشه خوانی ایست که تا به امروز به وجود آمده و در دسترس همگان قرار دارد.


شاید برای شما هم تا بحال پیش آمده باشد که نیاز به فهمیدن موقعیت جغرافیایی مکان خاصی پیدا کرده باشید اما اگر تا بحال به این مورد نیاز پیدا نکرده اید و یا اطلاعات کاملی از این موضوع ندارید ابتدا شما را کمی با این موضوع آشنا می کنیم

به طور کلی تمام نقاط روی کره زمین از یک طول و عرض جغرافیایی متفاوت و منحصر بفرد برخوردار هستند که توسط این طول و عرض جغرافیایی که به صورت عددی نمایش داده می شود شما می توانید براحتی موقعیت مکانی آن نقطه از زمین را شناسایی کنید.برای مثال نقطه ۰,۰ دقیقا مکانی روی خط استوا و در پایین خلیج گینه (نصف النهار مبدأ) قرار دارد و یا مثلا تخت جمشید در نقطه ۵۲٫۸۹۱۵ , ۲۹٫۹۳۵۵ قرار دارد.واضح است به میزانی که این اعداد با اعشار بیشتری مشخص شود طول و عرض جغرافیایی دقیقتری را نیز مشخص می کند

با توجه به کروی بودن کره زمین، نیم کره شمالی زمین به طور قرار دادی بصورت مثبت و نیم کره جنوبی نیز به صورت منفی نمایش داده میشود.همچنین از نقطه صفر مبدا به سمت راست تا ۱۸۰ درجه به صورت مثبت و به سمت چپ به صورت منفی نمایش داده میشود.

با این توضیحات حتما متوجه خصوصیات این اعداد شده اید اما سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که دانستن این اطلاعات چه کاربردی برایمان دارد و اصولا با فهمیدن مختصات طول و عرض جغرافیایی یک نقطه چه کارهایی می توان انجام داد؟

یکی از جالبترین کاربرد های این مختصات زمانی است که قصد دارید نشانی و آدرس محل خاصی را به کسی بدهید. با داشتن این مختصات دیگر نیازی به توضیح یک آدرس طولانی نیست، تنها کافیست که طول و عرض جغرافیایی آن محل را به طرف مقابل خود بدهید. با داشتن این مختصات و وارد کردن آن در هر نرم افزار راهیابی نظیر گوگل Maps و یا گوگل Earth و … طرف مقابل شما براحتی مکان مورد نظر را پیدا خواهد کرد. این موضوع زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که شما بخواهید آدرس و در واقع نشانی محلی را به دیگران بدهید و یا برای خود ثبت کنید که نشانی و آدرس مشخص و ثبت شده ای برای آن محل وجود نداشته باشد مثل مکان یک آبشار که در یک کوهنوردی به آن برخورده کرده اید و یا یک رودخانه فصلی که در نقشه ای ثبت نشده و یا محل مناسبی برای ایجاد یک کمپ درون یک جنگل و خیلی موارد دیگر از این قبیل.

علاوه بر مورد بالا ممکن است شما با اینکه از نزدیک آشنایی کاملی با یک مکان خاص دارید اما اطلاعات کاملی در مورد نام آن مکان نداشته باشید و یا در خیلی موارد در هنگام جستجوی یک مکان با اینکه نام آن محل را می دانید و آن را جستجو می کنید اما در جستجوی نرم افزار آن مکان پیدا نمی شود که البته این خود می تواند دلایل مختلفی نظیر طریقه نگارش املای متفاوت آن محل و یا ثبت شدن آن محل با یک نام دیگر و یا حتی ثبت نشدن نام آن محل در نقشه مورد نظر، داشته باشد. همه این راههای جستجو همواره با مشکلاتی روبرو است اما با وارد کردن مختصات یک مکان در قسمت جستجو، نرم افزار شما را مستقیما به آن نقطه از نقشه منتقل می کند و در صورتی که مختصات مورد نظر را درست وارد کرده باشید جای هیچگونه خطایی باقی نخواهد ماند.


یکی دیگر از کاربرد های دانستن مختصات جغرافیایی یک محل (به طور مثال محلی که در آن قرار دارید) مکان یابی ماه-واره هاست.(برای اطلاعات بیشتر عبارت Usals را جستجو کنید)

از کاربرد های دیگر دانستن مختصات جغرافیایی نقاط می توان به موارد دیگری نظیر تعیین مسیر در نرم افزار های مسیریابی، استفاده در نرم افزار ها و سیستم های GPS اتومبیل ها و همچنین به اشتراک گذاشتن مختصات موقعیت های جغرافیایی مختلف اشاره کرد.

البته راه های دیگری نیز برای به اشتراک گذاشتن موقعیت جغرافیایی یک مکان وجود دارد ولی دانستن و آشنایی با طول و عرض جغرافیایی یک مکان به این شکل و روش مانند یادگیری و دانستن الفبای اصلی مکان یابی و نقشه خوانی است و آشنایی و بکار گیری آن به شما در هر موقعیتی کمک می کند که به مکان مورد نظر خود دست پیدا کنید

پس از آشنایی کوتاهی که در مورد مخنصات جغرافیایی مکان ها و به طور دقیق تر طول و عرض جغرافیایی آنها پیدا کردید لازم است به شما روشی را آموزش دهیم که بتوانید در محیط Maps آی دیوایس خود نیز به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

متاسفانه در حالت عادی شما در نرم افزار نقشه آی دیوایس خود نمی توانید از طول و عرض جغرافیایی نقاط مطلع شوید.اما اگر دستگاه خود را جیلبریک کرده اید جای نگرانی نیست؛ چرا که می توانید با نصب توییک Coordinates for maps بر روی گوشی خود ، با رفتن بر روی نقاط انتخاب شده در کادر کوچکی که در پایین صفحه Maps گوشی باز می شود مختصات طول و عرض جغرافیایی آن نقطه را به طور دقیق مشاهده نمایید.


در ضمن برای دسترسی به تنظیمات این توییک می توانید از طریق Settings گوشی و سپس گزینه Coord for maps این قابلیت را فعال و یا غیر فعال نمایید.همچنین می توانید میزان شفافیت کادر باز شده در نرم افزار Maps را نیز از طریق این بخش تغییر دهید

و در آخر می توانید این توییک را به صورت رایگان از طریق سورس BigBoss سیدیای دستگاه خود دانلود و نصب نمایید.

راستی کسی تابحال اینجا ۵۵٫۸۷۸۶ , ۲۶٫۶۱۴۵ رفته !؟شما چه مختصات جالب و بکری دارید که دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید؟

منبع : iCut.ir