گوگل: درآمد میلیونی از اندروید، درآمد میلیاردی* از آیفون!

بر مبنای ارقام ارائه شده توسط اوراکل و بررسی*های چارلز آرتور از گاردین، گوگل از سال 2008 تا کنون حدود 550 میلیون دلار از اندروید درآمد داشته است. و در مقابل، بخش بزرگی از درآمد گوگل در صنعت موبایل، از آگهی*های عرضه شده به کاربران آیفون حاصل شده است.هم اکنون گوگل سالانه حدود 2.5 میلیارد دلار در صنعت موبایل درآمد دارد، که بیشتر آن از طریق آگهی*ها حاصل می*شود. و ارقام حاصله نشان می*دهد که بخش اعظم این درآمد، از دستگاه*های مجهز به iOS کسب شده. این بدان معنا است که درآمد اندروید برای گوگل، در مقابل درآمد فوق*العاده* حاصل از آیفون، خیلی کوچک جلوه می*کند.

بر اساس برخی آمارها، 97 درصد از جستجوهای موبایلی از طریق گوگل انجام می*شود. اگر نگوییم شگفت*آور و باورنکردنی است، این میزان سهم کلانی است. ولی بر اساس اظهارات خود گوگل، تقریبا دو سوم از این جستجوها با استفاده از ابزارهای دارای iOS صورت می*پذیرد.

ولی این فقط حجم جستجوها نیست که مسئله است. به یاد بیاورید که گوگل شرکتی است که حیات اولیه*اش را مدیون درآمد حاصل از تبلیغات موازی با خدمات جستجو است. در حالی که کسب و کار جستجوی دسکتاپ همچنان برای گوگل خوب پیش می*رود، آشکار است که به زودی جستجوهای موبایلی به انتخاب اول مردم برای جستجو در اینترنت بدل خواهد شد.

اندروید با نرخ رشد سریعی فراگیر می*شود. 550 هزار فعال*سازی در روز، و هر یک از اینها مساوی با یک منبع بالقوه برای درآمد تبلیغاتی گوگل است. ولی iOS نیز در حال رشد است و اعداد نشان می*دهند که مرور اینترنت با استفاده از دستگاه*های ساخت اپل فرسنگ*ها جلوتر از اندروید است. بر این اساس، تأثیر دستگاه*های اپل بر درآمد گوگل، بسیار زیاد است، حتی بیش از دو سومی که پیشتر به آن اشاره شد.

اندروید بخش بزرگی از بازار موبایل است، ولی درآمد آن در قیاس با درآمد جستجو بر روی کامپیوتر و لپ تاپ، برای گوگل ناچیز است. اینکه آیا کسب و کار اندروید در این مقطع برای غول جستجوی اینترنتی قابل تحمل است را، فقط خود گوگل می*تواند بگوید، اما اصلاً به نظر نمی*رسد که سود مناسبی داشته باشد. در واقع، مشکل این است که گوگل نمی*تواند حضور در بازار موبایل را نادیده بگیرد، ولی این حضور به نظر می رسد که میلیاردها دلار از درآمدش را می*بلعد.

منبع : نارنجی


محتوای مخفی - انجمن تخصصی آیفون