تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: آیا چشم تمام 16 میلیون رنگ صفحه رتینا آیفون را میبیند؟!

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  Tehran-narmak
  نوشته ها
  713
  سپاس
  298
  از این کاربر 793 بار در 291 ارسال سپاس شده است.

  Thumb آیا چشم تمام 16 میلیون رنگ صفحه رتینا آیفون را میبیند؟!

  رنگ هایی که چشم انسان قادر به دیدن آن ها نیست!

  تلاش برای تصور بعضی از رنگ*ها کاملا بیهوده است، زیرا این رنگ*ها در دسته رنگ*های ممنوعه قرار دارند و به صورت طبیعی چشم انسان قادر به دیدن آنها نخواهد بود

  تلاش کنید سبز متمایل به قرمز را تصور کنید، منظور رنگ قهوه*ای آزاردهنده*ای که از ترکیب رنگ قرمز و سبز به دست می*آید نیست، منظور سبزی است که متمایل به قرمز و یا قرمزی است که متمایل به سبز باشد، و یا تلاش کنید آبی متمایل به زرد را تصور کنید، رنگی که هم متمایل به آبی است و هم متمایل به زرد.
  معمولا تلاش برای تصور کردن چنین رنگ*هایی منجر به ایجاد فضایی خالی در ذهن می*شوند، این به آن دلیل است که با وجود اینکه چنین رنگ*هایی در طبیعت وجود دارند، انسان هرگز آنها را نمی*بیند. سبز-قرمز و زرد-آبی به رنگ*های ممنوعه شهرت دارند. این رنگ*ها ترکیبی از رنگ*هایی هستند که فرکانس*های نوری آنها به صورت خودکار یکدیگر را در چشم انسان خنثی می*کنند، از این رو دیدن آنها به صورت هم زمان غیر ممکن می*شود.
  این محدودیت در نتیجه شیوه ادراک انسان از رنگ*ها ایجاد می*شود. سلول*هایی به نام نورون*های متقابل که در درون شبکیه چشم قرار دارند، زمانی آغاز به کار می*کنند که توسط نور قرمز تحریک شوند و این فعالیت به مغز اعلام می*کند که فرد در حال نگاه کردن به پدیده*ای قرمز رنگ است. نورون*های متقابل این نورون*ها توسط نور سبز متوقف می*شوند و مغز درک می*کند که فرد در حال دیدن پدیده*ای سبز رنگ است. زرد و آبی نیز از نورون*های متقابل ویژه خود برخوردارند. در واقع نور قرمز تاثیر نور سبز و نور زرد تاثیر نور آبی را خنثی می*کند و هرگز نمی*توان این رنگ*ها را از یک منبع مشابه مشاهده کرد.
  با این همه دانشمندان که همواره به دنبال دست نیافتنی*ها هستند بر این باورند که می*توان این رنگ*ها را دید، تنها کافی است افراد چگونه نگریستن به آنها را فرا بگیرند.
  رنگ*های بی نام
  انقلاب رنگی از سال 1983 و با انتشار مقاله*ای از "هویت کرین" دانشمند بصری مشهور در نشریه ساینس آغاز شد. وی در این مقاله با عنوان "دیدن سبز مایل به قرمز و زرد مایل به آبی" اعلام کرد که درک رنگ*های ممنوعه امکان پذیر است.
  برای اثبات این موضوع وی به همراه همکارانش تصاویری متشکل از نوارهای رنگی سبز و قرمز و زرد و آبی در کنار یکدیگر ایجاد کرده و آنها را به گروهی از داوطلبان نشان دادند در حالی که حرکات چشم آنها را با کمک ابزار کنترل کننده چشم و تثبیت گر شبکیه چشم تحت نظر داشتند. این آزمایش نشان داد نور هر یک از رنگ*ها وارد سلول*های مشخصی از شبکیه چشم می*شوند، برای مثال بعضی از سلول*ها همیشه پذیرای نور زرد هستند، و بقیه آنها به صورت همزمان تنها نور آبی را دریافت می*کنند.
  به تدریج این تحریک غیرعادی بینایی و دیدن مرز رنگ*ها در نوارهای رنگی ناپدید شده و رنگ*ها به درون یکدیگر نفوذ کردند. در این آزمایش اینگونه به نظر می*آید که تصاویر مکانیزم متقابل چشم را زیر پا گذاشته و داوطلبان توانسته بودند رنگ*هایی را با چشم ببینند که تا کنون تجربه دیدن آنها را به دست نیاورده بودند.
  داوطلبان گزارش کردند که می*توانستند به صورت همزمان رنگی ترکیبی از قرمز و سبز را ببینند اما نمی*توانستند برای رنگی که در برابر چشم داشتند نامی به یاد بیاورند. این رویداد در هنگام تکرار آزمایش بر روی رنگ*های آبی و زرد نتیجه*ای مشابه در پی داشت.
  آزمایش*های بعدی بر روی این نظریه نشان دادند در صورتی که درست نگاه شود، دیدن رنگ*های ممنوعه امکان پذیر خواهد شد. سپس در سال 2006 محققان دانشگاه دورتموث آزمایش*های سال 1983 را به شکلی دیگر تکرار کردند با این تفاوت که داوطلبان به جای نگاه کردن به صفحه*های کاغذی به نمایشگر رایانه*ها نگاه می*کردند و از آنها درخواست شد به جای توصیف رنگ*هایی که می*بینند، جایگزینی از میان رنگ*ها برای آنها انتخاب کنند. رنگی که در آزمایش*های قدیمی غیر قابل توضیح بودند.

  اما در این آزمایش محققان دریافتند داوطلبان برای نمایش دادن رنگی که با دیدن نوارهای رنگی سبز و قرمز درک می*کنند، به سرعت بر روی نمودار رنگ*ها رنگ قهوه*ای گِلی را نشان می*دهند. به این شکل محققان به این نتیجه رسیدند که داوطلبان ترکیبی از دو رنگ را می*بینند و نه رنگ*های ممنوعه را.
  اکنون این سوال به وجود می*آید که اگر نام رنگ دیده شده گِلی است، چرا داوطلبان در سال 1983 نتوانستند آن را توصیف کنند؟
  با این همه دانشمندان می*گویند صرف اینکه نتوان رنگی را نامگذاری کرد به این معنی نیست که آن رنگ از رنگ*های ممنوعه باشد.
  "وینس بیلاک" یکی از محققانی که در آزمایش*های سال 2006 حضور داشته، این آزمایش*ها را در سال 2006 به پایان نرساند و طی سال*های گذشته آزمایش*های متعدد دیگری انجام داده که بر اساس آنها معتقد است می*تواند حضور رنگ*های ممنوعه را اثبات کند.
  وی تاکید دارد که مطالعه محققان دانشگاه دورتموث به دلیل در نظر نگرفتن کنترل کننده*های حرکت و تثبیت کننده شبکیه چشم نتوانسته*اند رنگهای ممنوعه را به وجود بیاورد، آنها تنها از داوطلبان خواسته*اند تا بر روی رنگ*ها خیره شوند و چشم خود را ثابت نگه دارند.
  وی معتقد است رنگ*هایی که در آزمایش*های این محققان دیده شده با رنگ*های ایجاد شده در آزمایش*های آنها یکسان نبوده است. از این رو مطالعه برای کشف تایید وجود رنگ*های ممنوعه همچنان ادامه دارد.
  شاید اکنون نتوان چنین رنگ*هایی را در طبیعت دید، اما شاید روزی با اختراع ابزار دستی که از کنترل کننده داخلی حرکات چشم برخوردار است، بتوان چنین رنگ*هایی را دید، در این صورت با نگاه کردن به درون چنین ابزاری فرد این احساس را خواهد کرد که گویی برای اولین بار در زندگی خود رنگ بنفش را دیده است.

 2. 5 کاربر زیر از mojahed25 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 3. #2
  تاریخ عضویت
  Nov 2008
  محل سکونت
  Famagusta
  نوشته ها
  414
  سپاس
  551
  از این کاربر 1,699 بار در 723 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  ببینید به نظر من همین که ۱۶ ملیون رنگ از مثلآ ۲۵۶ کیلو بهتر هست یعنی تاثیر داشته. نمونش میشه گفت اینکه چشم انسان ۱۵ فریم بر ثانیه میتونه ببینه اما فیلم برداری ها ۳۰ فریم هست و ۱۵ فریم برای ما باز یه خورده تیک میزنه

 4. #3
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  Tehran-narmak
  نوشته ها
  713
  سپاس
  298
  از این کاربر 793 بار در 291 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط IN$PIRE نمایش پست ها
  ببینید به نظر من همین که ۱۶ ملیون رنگ از مثلآ ۲۵۶ کیلو بهتر هست یعنی تاثیر داشته. نمونش میشه گفت اینکه چشم انسان ۱۵ فریم بر ثانیه میتونه ببینه اما فیلم برداری ها ۳۰ فریم هست و ۱۵ فریم برای ما باز یه خورده تیک میزنه
  درست میفرمائید اگر دقت کرده باشید در فشرده سازی موسیقی بصورت mp3 تمام اصوات خارج از شنوائی انسان از موسیقی اصلی جدا میشود یعنی چیزهایی که ما نباید بشنویم ولی همه ما تقاوت بین سی دی اورجینال waw و ام پی 3 را کاملا احساس میکنیم ... من فکر میکنم قابلیتهای ناشناخته انسان فرا تر از ابزارهای اندازه گیری توانائی هایمان هست...

 5. #4
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  محل سکونت
  تهــــ پایتخت ـــران
  نوشته ها
  442
  سپاس
  1,495
  از این کاربر 2,657 بار در 1,242 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  من یه جا خوندم انسان ماکزیمم ۱۰ میلیون رنگ رو میتونه ببینه و تفکیک کنه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 08:18 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.