تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: تضمین اپل برای کارگران

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  البرز
  نوشته ها
  612
  سپاس
  1,003
  از این کاربر 946 بار در 386 ارسال سپاس شده است.

  New 2 تضمین اپل برای کارگران

  حفظ اسرار شرکت*های بزرگ یکی از مهم*ترین استراتژی*های آنها است که سهم بزرگی در تضمین موفقیت آنها در بازارهای رقابتی دارد.

  در بين شرکت*های فعال در عرصه تکنولوژی، شرکت اپل این استراتژی را سفت و سخت دنبال می*کند تا جایی که در سال*های اخیر درز کردن نسخه آزمایشی گوشی*های iPhone جدید این شرکت خودش یک جنجال رسانه*ای بزرگ بوده است. در واقع حفظ اسرار تولید و بازاریابی این شرکت یکی از وجوه تمایز آن با دیگر شرکت*های رقیب است. این در حالی است که همین موضوع بارها و بارها انتقاد بعضی از فعالان عرصه تکنولوژی را به دنبال داشته است.

  آنها اپل را به عدم شفافیت در اطلاع رسانی محکوم می*کنند. با این حال اما این موضوع نتوانست به اندازه بحران شرکت فاکسکان یعنی بزرگ*ترین سازنده محصولات اپل و ماجرای خودکشی*های پی*در*پی كارگران آن، اپل را زیر سوال ببرد. در واقع این همان بحرانی بود که تاثیر زیادی بر وجهه اپل در نظر کاربران جهانی داشت و انتقادهای زیادی را برای آن به همراه آورد.

  همین اتفاقات کافی بود تا شرکت بزرگ و محبوب اپل را وادار کند تا برای حفظ این محبوبیت راهکاری را پیدا کند. بهترین کار شاید همان کاری بود که اپل در اولین روز از این هفته انجام داد. این شرکت برای اولین بار و برای پاسخ به انتقادهایی که از شرایط کارگرانش در فاکسکان می*شود، نام شرکت*های تامین کننده قطعاتش را به صورت رسمی منتشر کرد.
  عضویتی برای جلب اعتماد
  انتشار فهرست تامین کنندگان قطعات اپل شاید کار چندان بزرگی نباشد؛ همانطور که اغلب شرکت*های بزرگ و فعال در عرصه تکنولوژی از سال*های پیش این کار را کرده* و هر سال این فهرست را به روز کرده و دوباره منتشر کرده*اند. با این حال اتفاق مهم*تر عضویت اپل در بنیادی به نام بنیاد عدالت در کار یا FLA است.

  این بنیاد که در سال 1999 توسط ريیس*جمهور وقت آمریکا «بیل کلینتون» راه*اندازی شده است، به بررسی محیط کاری و شرایط حاکم بر آن به صورت جهانی می*پردازد. بسیاری از بزرگ*ترین شرکت*های جهان عضو این بنیاد هستند تا به کارمندان، کارگران و مشتریانشان ثابت کنند که فضای کاری آن*ها سالم و مناسب است. در واقع این بنیاد فضای کاری شرکت*ها را از جهت*های مختلفی مانند سلامت فضای کار، سلامت کارگران و حتی آموزش آن*ها بررسی می*کند. شرکت*هایی مانند Nike و Nestle هم از اعضای بزرگ این بنیاد هستند. در واقع عضویت اپل در این بنیاد نشان از افزایش خطر پذیری شرکت*های بزرگ و جهانی دارد که به دنبال مشکلات سیاست*گذاری* برای تامین کنندگان قطعات رخ می*دهد. این مشکلات با افزایش موج برون سپاری در شرکت*های بزرگ برای کاهش هزینه*های تولید بیشتر و بیشتر هم شده است. شرکت Nike نمونه*ای شبیه به اپل است که بعد از گزارش*های مختلف درباره حقوق پرداختی کم به کارگران، سوءاستفاده از حقوق آنها و شرایط نامناسب کاری در کارخانه*های سازنده محصولات این شرکت در کشورهای آسیایی، به عضویت بنیاد FLA درآمد، البته تظاهرات مختلف و خبرسازی که در سال*های دهه 1990 علیه Nike انجام می*شد بیشترین فشار را بر مدیران این شرکت بزرگ وارد کرد.

  «آورت ون هیردن» ريیس بنیاد FLA معتقد است که تمام شرکت*های بزرگ دنیا لحظاتی مانند این را تجربه کرده یا می*کنند. او می*گوید: «درست در همین زمان است که این شرکت*ها مشکلات حفظ استانداردهای کاری*شان به خصوص در فضای جهانی را درک می*کنند. اصلا تعجبی ندارد که شرکت بزرگی مانند اپل دچار چنین مشکلاتی در فاکسکان بشود؛ در واقع زنجیره تامین قطعات شرکت*های بزرگ در کشورها و کارخانه*های دیگر همیشه مشکل سازترین بخش برای آنها است.»
  مسوولان FLA پنج بار در سال تحقیقات از پیش اعلام نشده*ای در زنجیره*های تامین قطعات شرکت*های بزرگ عضو این بنیاد انجام می*دهند. حالا این بنیاد اعلام کرده است که در مورد اپل بعد از فاکسکان نوبت به شرکت سامسونگ در سئول و شرکت اینکون (Inchon) در کره*جنوبی خواهد رسید تا مورد بررسی و تحقیق کارشناسان FLA قرار بگیرند.

  فهرستی که اپل از 156 شرکت تامین*کننده قطعات مورد نیازش منتشر و اعلام کرده است که این شرکت*ها 97 درصد از هزینه تولید را در اختیار دارند، بعد از 229 بار تحقیق و بررسی منتشر شده است. در طول همین تحقیق و بررسی*ها مشخص شد که یکی از بزرگ*ترین تخلفات صورت گرفته استفاده از نیروهای کار زیر سن قانونی در پنج کارخانه بزرگ تامین*کننده قطعات اپل است. مسوولان اپل معتقدند که در این مورد خود شرکت*ها و مدیریت آنها باید اعمال قانون کرده و کارگران کم سن و سال را پشت میز مدرسه*ها برگردانند. یکی دیگر از اتهامات وارد به اپل این است که در حداقل 90 کارخانه این شرکت کارگران تا 60 ساعت در هفته هم کار می*کنند. این مو
  ضوع باعث شد اپل قوانینی برای کاهش ساعات کار برای کارمندان بیمار یا باردار وضع کند.

  در حقیقت از آنجایی که اغلب تامین*کنندگان قطعات در کشورهای نه*چندان پیشرفته قرار دارند و شرایط کار در آن*ها سخت است، موضوع سلامت کارگران و رفاه آنها برای مصرف*کنندگان و حتی سرمایه*گذاران هم اهمیت زیادی پیدا کرده است. این همان چیزی است که بیشترین تاثیر را بر محبوبیت یک شرکت و برند می*گذارد و از این جهت برای شرکت*های بزرگ و موفقی مانند اپل مهم است.

  بزرگ*ترین سازنده محصولات اپل
  شرکت تایوانی فاکسکان بزرگ*ترین شرکت سازنده قطعات اپل است که خبرسازترین جنجال*ها را علیه این شرکت بزرگ ایجاد کرد. به دنبال شرایط نامساعد کاری دست کم 12 نفر از کارگران این شرکت در کارخانه فاکسکان در چین خودکشی کردند، سه نفر در سال گذشته از شدت کار زیاد مردند و بیش از 70 نفر از این کارگران هم در انفجار دو iPad در محل این کارخانه در چین و کارخانه پگاترون در تایپه آسیب دیدند و مجروح شدند.

  به دنبال این اتفاقات بود که حتی افتتاح فروشگاه اپل در هنگ کنگ هم با مشکل همراه شد. ماه سپتامبر گذشته برای طرفداران اپل پر از روزهای فراموش نشدنی از تظاهرات مردم هنگ*کنگ علیه افتتاح فروشگاه این شرکت بوده است.

  مجموعه این مشکلات باعث شد تا میزان حقوق و دستمزد کارگران فاکسکان در چین در سال 2010 تا بیش از دو برابر شود و مشاوران و روانشناسانی ویژه بحران*های کاری در این شرکت استخدام شدند. حالا اما اپل با عضویت در بنیاد FLA به نوعی شرایط کار در کارخانه*های وابسته آن و تولیدکنندگان قطعات این شرکت را تضمین کرده است. برای ضمانت این موضوع هم همین کافی است که اعضای بنیاد FLA ملزم به رعایت استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بین*المللی کار از زیرمجموعه*های سازمان ملل هستند. تحقیقات سالانه*ای هم از این اعضا و تامین*کنندگان و تولیدکنندگان آنها انجام می*شود، براساس همین استانداردها بررسی می*شود.


  آسیب و شهرت

  یکی از بزرگ*ترین و محبوب*ترین شرکت*های جهان حالا بیشترین آسیب را از همین شهرتش می*بیند. این شرکت با ارزش 5/33 میلیارد دلار در سال 2011 به هشتمین شرکت ارزشمند جهان تبدیل شد، در حالی که این رتبه در سال 2010 هفدهم بود. این در حالی است که شاید تا اوایل این هفته و قبل از انتشار فهرست تامین کنندگان قطعات اپل توسط این شرکت، کسی نمی*دانست که 22 درصد از درآمد شرکت اپل از طریق فعالیت*های شرکت فاکسکان و 16 درصد از این درآمد هم با فعالیت*های شرکت پگاترون به دست می*آید. این موضوع اما برای مدیران اپل همیشه روشن بوده است، آنقدر که برای حفظ این منابع درآمدی*شان دست به هر کاری بزنند.
  منبع.itiran

 2. 2 کاربر زیر از R-E-Z-A 66 عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 01:10 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.