تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: سیستم فایل در مکینتاش

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  محل سکونت
  شمال
  نوشته ها
  303
  سپاس
  85
  از این کاربر 428 بار در 169 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض سیستم فایل در مکینتاش

  HFS PLUS  HFS PLUS یک فایل سیستم است که توسط کمپانی اپل طراحی شده است.هدف از طراحی این فایل سیستم جایگزینی آن با سیستم فایل قدیمی این شرکت HFS بود.HFS فایل سیستمی بود در در کامپیوتر های مکینتاش مورد استفاده قرار می گرفت.همچنین از سیستم فایل HFS در دستگاه پخش موسیقی iPod نیز استفاده می شد.
  فایل سیستم HFS PLUS با نام Mac os Extended نیز شناخته می شود که پایه کد آن را HFS تشکیل می دهد. شرکت اپل در طول طراحی این فایل سیستم آن را با نام کد Sequoia منتشر کرد.
  در واقع HFS Plus نسخه ارتقاع یافته فایل سیستم HFS است که توانایی پشتیبانی از فایل های با حجم بالا(استفاده از آدرس بلاک ۳۲bit به جای۱۶bit ) و استفاده از Unicode برای نامگذاری فایل ها و فولدر ها را داراست.
  یکی دیگر از مزایای HFS PLUS نسبت به HFS استفاده از UTF-16 برای نامگذاری فایل ها و فولدر هاست.با استفاده از UTF-16 توانایی نام گذاری تا ۲۵۵ حرف به سیستم عامل داده می شود.همچنین HFS PLUS از جدول نگاشت های ۳۲bit به جای جدول نگاشت ۱۶bit در HSF استفاده می کند.این مشکل یکی از مشکلا ت اساسی HFS به حساب می آمد به طوری که دیسک توانایی پشتیبانی از جدول نگاشت های بیشتر از ۶۵,۵۳۶ را نداشت.
  این حالت در دیسک های با فضای محدود و اندک زیاد نمایان نمی شود اما در دیسک های با فضای بالا در همگام ذخیره سازی فایل کاربر را دچار مشکل می کند.در واقع فایل ذخیره شده فضایی بیش از حجم خود را اشغال می نمود و این موجب هدر رفتن فضا در دیسک می شد.
  مثلا در یک دیسک با حجم ۱GB جدول نگاشت ها تحت فایل سیستم HFS حجمی معادل ۱۶KB را اشغال می کند.پس در این صورت ذخیره کردن یک فایل با حجم ۱KB فضایی معادل ۱۶KB را اشغال می کند.

  برخلاف فایل سیستم های دیگر HFS PLUS از Hard Links برای دایرکتوری ها استفاده می کند.همانند HSF+ ,HSF نیز از B-trees برای ذخیره سازی metadata استفاده می کند.

  تاریخچه

  سیستم فایل HFS PLUS در تاریخ ۱۹ January 1998 به همراه Mac os 8.1 معرفی شد.در حالی که نسخه بتا آن در سیستم عامل قبلی شرکت اپل Copland OS مورد استفاده قرار گرفت.
  با ارائه Mac os x 10.2.2 در تاریخ ۱۱ November 2002 شرکت اپل حالت journaling را به فایل سیستم HFS PLUS برای دسترسی قابل اطمینان به داده ها اضافه کرد.این حالت ابتدا به آسانی در نسخه های سرور مک قابل دسترس بودند,اما استفاده از آن در نسخه های دسکتاپ محدود به ترمینال بود و کاربران به طور کامل به این قابلیت دسترسی نداشتند.
  با ارائه Mac os x 10.3 تمام نسخه های مک از سرور و خانگی از قابلت journaling به صورت پیشفرض پشتیبانی می کردند.اصطلاحا به فایل سیستمی که از HFS PLUS و حالت journaling استفاده می کند HFSj گفته می شود.
  همچنین در Mac os x 10.3 فایل سیستم دیگری با نام HFSX معرفی شد.HFS PLUS و HFSX از نظر حجمی با هم یکسان بودند.تنها تفاوت HFSX نسبت به HFS PLUS عدم حساسیت به حروف بود.
  شرکت اپل در Mac os x 10.3 از استاندارد Unicode 3.2 به جای Unicode 2.1 استفاده کرد.این کار سبب ایجاد مشکل برای برنامه نویسان سیستم عامل مک شد.
  به همراه Mac os x 10.4 اپل پشتیبانی از سوابق داده های بر خط را به HFS PLUS اضافه نمود چیزی که از نسخه ۱۰ یکی از بخش های Mac os x و HFS Plus بوده است. اما همواره از آن به عنوان ذخیره ای برای استفاده در آینده نام برده شده است.بعد از Mac os x 10.4 فایل سیستم HFS Plus فقط از استاندارد های کنترل دسترسی UNIX استفاده می کند.
  این در حالی است که Mac os x 10.4 به همراه پشتیبانی از لیست دسترسی امنیتی به داده ها معرفی شد تا بتواند مکانیزم های غنی تری را برای دسترسی به فایل ها فراهم کند.همچنین این قابلیت سبب هماهنگی بیشتر کد های دسترسی به داده ها با Windows XP و Windows Server 2003 می شد.

  طراحی

  سیستم فایل HFS PLUS با استفاده از سکتور هایی که معمولا حجمی معادل ۵۱۲Bytes دارند ساخته می شود.این سکتور ها بصورت گروهی یک بلوک را می سازند که این بلوک میتواند حاوی یک با چند سکتور باشد.
  تعداد بلوک ها به حجم دیسک بستگی دارد.HFS PLUS از مقادیر بزرگتری برای آدرس دهی بلوک ها نسبت به HFS استفاده می کند.
  آدرس دهی ۳۲Bit به جای ۱۶Bit :این بدین معناست که HFS PLUS توانایی دسترسی به (۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶) بلوک را داراست در حالی که این مقدار در HFS به (۶۵,۵۳۶) کاهش می یابد.
  معمولا HFS PLUS, در داخل یک فایل سیستم استاندارد HFS تعبیعه می شد.این کار از نسخه Tiger مک بدلیل استفاده از سیستم اینتل در سخت افزار های اپل متوقف شد.
  این کار به کامپیوتر های مکینتاش اجازه می داد تا بدون استفاده از HFS PLUS با استفاده از ROM , دیسک های با فرمت HFS PLUS را بوت کنند.همچنین این کار سبب می شد تا کاربران بدون از دست دادن فایل ها از HFS به HFS PLUS مهاجرت کنند.

  ساختار HSF PLUS

  ۱- سکتور های ۰ و ۱ به عنوان Boot Blocks استفاده می شوند.این بلاک ها برای بوت سیستم فایل HFS مورد استفاده قرار می گیرند.

  ۲- سکتور ۲ حاوی Volume Header یا سربرگ دیسک است.این سکتور اصلاعاتی در مورد کل دیسک را در خود جای می دهد.
  برای مثال , اندازه بلوک ها, زمان ساخت Volume , مکان Volume دیگر از جمله اطلاعاتی است که در volume Header ذخیره می شود.

  Allocattion File -۳ : این فایل نشان می دهد که کدام بلوک ها خالی و کدام بلوک ها استفاده شده اند.این فایل در سیستم فایل HFS با نام Bitmap شناخته می شد.در سیستم فایل HFS از اعداد ۰ و ۱ برای نمایش پر یا خالی بودن بلوک ها استفاده می شد.
  عدد ۰ نشانگر بلوک خالی و عدد ۱ نشانگر بلوک پر بود.
  از مزایای Allocation File نسبت به Bitmap قرار گرفتن آن در یک فایل است.این کار باعث می شود تا فضای رزرو شده در ابتدای دیسک اشغال نشود. همچنین Allocation File میتواند حجم خود را تغییر دهد در این صورت دیگر نیاز به ذخیره سازی آن به طور مداوم نیست.

  Catalog File -۴: فایل Catalog یک B-tree است که شامل تمامی رکورد ها ی فایل ها و ریشه های موجود در دیسک است.فایل Catalog در HFS PLUS بسیار شبیه به فایل Catalog در HFS است.تنها تفاوت میان آن دو در تعداد و حجم رکورد هاست.
  به طور مثال برای نامگذاری یک فایل با حروف بیشتر از ۲۵۵ حرف این فایل دارای یک S Catalog File با حجم ۵۱۲Bytes خواهد بود,این رکورد در Catalog File سیستم فایل ۴KB HFS PLUS و در ۸KB HSF را اشغال می کند.
  حجم فیلد ها در HFS ثابت و در HFS PLUS به حجم فایل ذخیره شده دارد.

  Extents Overflow File -۵:این فایل یک B-tree دیگر است که وسعت بلوک فایل ها را ذخیره می کند.هر فایل رکورد در Catalog file قادر به ذخیره سازی هشت محل انشعاب برای فایل است.این اطلاعات در فایل Overflow ذخیره می شوند.
  همچنین بد سکتور ها نیز در این فایل قرار می گیرند.حجم این فایل در ۱KB Mac os و در ۴KB Mac os x می باشد.

  Attributes File -۶:این فایل یک B-tree جدید در HFS PLUS است که در ساختار HFS وجود نداشت.Attributes File توانایی ذخیره سازی سه نوع متفاوت از رکوردها از ۴KB رکورد های موجود را دارست.
  صفات فایل برخط , صفات انشعابی فایل,صفات اضافی فایل .
  صفات فایل برخط صفات کوچکی از فایل را که توانایی ذخیره در خود رکورد را داراست ذخیره می کند.
  صفات انشعابی فایل شامل ارجاعی به حداکثر هشت انشعاب برای فایل است که توانایی ذخیره سازی صفات بیشتری را داراست.
  صفات اضافی زمانی که فایل از بیش از هشت انشعاب استفاده می کند مورد استفاده قرار می گیرد.

  Startup File -۷:این فایل برای سیستم های غیر مک که از HFS و HFS PLUS پشتیبانی نمی کنند ساخته شده است.چیزی شبیه یه Boot Blocks در HFS است.
  ۸- سکتور یکی مانده به آخری دیسک شامل Alternate Volume Header که شامل Master Directory Block می باشد.
  ۹- و آخرین سکتور دیسک برای استفاده رزور شرکت اپل است.این سکتور در طول ساخت کامپیوتر ساخته می شود.


  سیستم فایل های دیگر

  Liunux

  هسته لینوکس شامل مدل ها و درایور های HFS PLUS است و توانایی مانت کردن این ولوم ها را داراست.در سال ۲۰۰۹ این درایور ها دارای مشکلاتی در مانت کردن دیسک های با حجم بیش از ۲TB شدند.
  بعضی از نسخه های لینوکس مانند دبیان و اوبنتو مانت کردن دیسک های با حجم بیش از ۲TB را در سیستم عامل های خود متوقف کردند.
  لینوکس توانایی خواندن و نوشتن بر روی HFS PLUS بدون قابلیت Journaling را داراست اما در صورت وجود حالت journaling فقط قابلت خواندن برای این فایل سیستم فعال است.
  البته برنامه نویسان در لینوکس در جهت حل این مشکلات کار خود را بر روی این درایور شروع کرده اند.


  Windows

  نرم افزار های محدودی برای فعال کردن قابلیت خواندن و نوشتن بر روی HFS PLUS در ویندوز وجود دارد.شرکت اپل تنها درایور Read-Only سیستم فایل HFS PLUS را برای ویندوز اکس پی, ویستا , و سون به عنوان بخشی از نرم افزار Bootcamp در Mac os x 10.6 عرضه کرد.
  نیاز به HFS برای ویندوز کاهش یافت چون هم سیستم عامل Windows و هم Mac os x 10.6.5 به بعد از سیستم فایل exFat بصورت پیشفرض پشتیبانی می کنند.
  سیستم فایل ExFat برخلاف FAT توانایی ذخیره سازی فایل های با حجم بیش از ۴GB را را داراست.

  به امید آنکه مفید بوده باشد.
  ویرایش توسط iHackintosh : 10-10-2011 در ساعت 06:24 PM

 2. 10 کاربر زیر از iHackintosh عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 12:18 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.