تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: همه چیز در باره Steve Jobs

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  نوشته ها
  11,432
  ورژن iOS
  11.4.1
  ورژن Mac
  10.13.6
  سپاس
  20,123
  از این کاربر 53,830 بار در 10,494 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض همه چیز در باره Steve Jobs

  نام : استیون پاول جایز
  تاریخ تولد : ۲۴ February سال 1955
  محل تولد : San Francisco, California


  سال های ابتدای زندگی :


  استیو جابز که یک عرب آمریکایی بود فرزند «جوآنی سیمپسون» و پدری سوری و مسلمان به نام «عبدالفتاح ("جان") جَندَلی»، استاد دانشگاه در زمینهٔ علوم سیاسی، است. او در شهر گرین*بِی در ایالت ویسکانسین ایالات متحده بدنیا آمد. بدلیل اینکه پدر و مادر او زوجی رسمی نبودند و در آن زمان داشتن فرزند برای چنین زوجی از نظر جامعه قابل قبول نبود، استیون پاول برای پذیرفتن به فرزندخواندگی از سوی زوجی دیگر معرفی شد. خیلی زود پس از تولد، زوج دیگری به نام «پاول و کلارا جابز» از اهالی شهر مانتِین ویو در سانتاکلارای کالیفورنیا، او را به فرزندی پذیرفتند. نام کلارا جابز قبل از ازدواج کلارا هاکوپیان بود. این زوج وی را «استیون پاول» نام گذاشتند. پدر و مادر اصلی او بعدها رسمی ازدواج کردند و خواهر تنی جابز را به دنیا آمد. وی مونا سیمپسون نام دارد و رمان* نویس است. ازدواج پدر و مادر جابز چند سال بعد با طلاق پایان گرفت. تا آخر عمر، جابز از اینکه پاول و کلارا جابز را والدین ناتنی*اش بخوانند، بیزار بود و ترجیح می*داد که ایشان تنها به*عنوان «والدین» او خوانده شوند.

  در سال ۱۹۷۲، جابز از دبیرستان «هومستید» در شهر کوپِرتینو در کالیفرنیا فارغ* التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورِگُن ثبت نام کرد اما بعد از یک نیمسال تحصیلی انصراف داد. سالها بعد زمانی که در یک مراسم فارغ*التحصیلی در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه استنفورد سخنرانی می*کرد گفت که حتی پس از انصرافش از ادامهٔ تحصیل در کالج رید باز هم سر کلاسها - از جمله کلاسی دربارهٔ خوشنویسی حاضر می*شده*است. او در مورد این کلاس گفت: «اگر گذر من به این یک کلاس در کالج نمی*افتاد، مَک [سیستم عامل مکینتاش] هیچوقت دارای قلم*های رایانه*ای متفاوت و فاصله*های مناسب نسبی نمی*بود».

  در زمستان ۱۹۷۴، او به کالیفرنیا بازگشت و به همراه استیو وزنیاک، حضور در جلسات «انجمن رایانهٔ هوم*بِرو» را آغاز کرد. جابز شغلی به عنوان یک تکنیسین در شرکت آتاری، سازنده*ٔ رایانه و دستگاه بازی رایانه*ای که آن روزها محبوب بود، یافت. در طی این دوران، این مسئله برای بعضی افراد علاقمند آشکار شده بود که با ایجاد تغییر اندکی در صدای نوعی سوت* سوتک که به عنوان اسباب* بازی در جعبه* های کورن* فلکس موجود بود، شخص می*توانست فرکانسی ۲۶۰۰ هرتزی را ایجاد کند. این فرکانس صوتی خاص نوعی پیام صوتی استفاده* شده جهت مسائل نظارت بر شبکه*ٔ تلفن شرکت اِی تی اَند تی (AT&T) بود که با تقلید آن ب ه*وسیلهٔ دمیدن سوت در گوشی تلفن، امکان انجام دادن مکالمات راه دور به شکل رایگان ممکن می*شد. در سال ۱۹۷۴ جابز و وزنیاک برای مدت کوتاهی وارد کسب و کار تولید و فروش «جعبهٔ آبی» مبتنی بر این ایده شدند. با استفاده از این جعبه مکالمات راه*دور رایگان ممکن می*شد.

  پس از سفر معنوی استیو به هند، وی با سری تراشیده و با جامهٔ سنتی هندی بر تن، به آمریکا بازگشت. او سرِ کار پیشین*اش در آتاری بازگشت اما برای پیشگیری از ایجاد مزاحمت از سوی او برای دیگر کارمندان، تنها پس از ساعت کاری که طراحان دیگر رفته بودند، می*توانست سر کارش بیاید. وظیفهٔ او ساختن یک صفحهٔ مدار الکترونیکی برای یک بازی شرکت آتاری - به نام Breakout - بود. بر طبق گفتهٔ نولان بوشنل - بنیانگذار آتاری - جایزه*ای ۱۰۰ دلاری به ازای هر تراشه*ای که در فرآیند طراحی از دستگاه اصلی حذف می*شد، داده می*شد. استیو که علاقه و دانش اندکی در طراحی صفحه مدارهای الکترونیکی داشت، با استیو وزنیاک قول و قراری گذاشت که اگر «واز» (Woz - مخفف Wozniak) بتواند صفحهٔ مداری با حداقل تعداد تراشه*ها طراحی کند، جایزه*ای که از آتاری دریافت می*کنند را بین خودشان تقسیم نمایند. این پروژه انجام شد و با وجود حیرت فراوان مسوولین آتاری، وزنیاک توانست که تعداد تراشه*های استفاده شده در دستگاه نهایی را ۵۰ عدد کاهش دهد. متاسفانه، وزنیاک طراحی را به حدی فشرده انجام داده بود که تولید دستگاه نهایی بر روی خط مونتاژهای آن دوران ممکن نبود. با وجود این، جابز به وزنیاک گفت که آتاری تنها ۵۰۰ دلار از جایزه را پرداخت کرده*است (در صورتی که تمامی ۵۰۰۰ دلار جایزه پرداخت شده بود) و پیشنهاد کرد که وزنیاک نیمی از آن را برای کاری که انجام داده بود بردارد. سالها بعد، زمانی که استیو وزنیاک مبلغ واقعی جایزه را فهمید، نتوانست بر احساسات خود غلبه کند و گریست. او گفت که می*خواسته*است که لطفی در حق یک دوست خوب بکند و اگر جابز از او خواسته بود که آن کار را مجانی هم انجام دهد، فقط بدلیل جالب بودن همکاری با آتاری و بخاطر خود بازی Breakout، حتماً انجامش می*داد. اما در حالتی که پیش آمده بود، احساس می*کرد که به او خیانت شده*است. استیو جابز بقیهٔ آن مبلغ را برای آغاز شرکت اپل سرمایه*گذاری کرد و آن دو در این شرکت سهیم شدند، اما دوستی آنها هیچگاه به شکل گذشته باز نگشت. البته خود وزنیاک در پاسخ به پرسشی در این باره گفته*است که این مساله آنقدر قدیمی است که می*توان آن را فراموش*شده دانست و او نیز مایل است آن را فراموش کند. بعلاوه او گفته*است که این مساله ممکن است اشتباهی از سوی آتاری بوده باشد که بعدها آن مبلغ را ۵۰۰۰ دلار اعلام کرده*اند.

  در سال ۱۹۷۶، وقتی جابز ۲۱ ساله و وزنیاک ۲۶ ساله بودند، شرکت رایانه*ای اپل را در پارکینگ خانوادهٔ جابز، بنیان گذاشتند. اولین رایانهٔ شخصی*ای که جابز و وزنیاک به بازار معرفی کردند اپل I نام داشت. قیمت این رایانه ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت بود.

  در سال ۱۹۷۷، جابز و وزنیاک رایانهٔٔ اپل II را معرفی کردند که این رایانه به موفقیتی عظیم در بازار رایانه*های خانگی تبدیل شد و شرکت اپل را به یکی از بازیگران صنعت در حال تولد رایانه*های شخصی تبدیل کرد. در دسامبر ۱۹۸۰، شرکت رایانه*ای اپل به شرکت سهامی عام تبدیل شد و با شاخص ابتدایی عرضهٌ عمومی (IPO) بالایی که کسب نمود، قدرت و نفوذ جابز بیش از پیش افزوده گشت. در همان سال، شرکت اپل، رایانهٔ اپل III را معرفی کرد که این رایانه با موفقیت کمتری در بازار مواجه شد.

  هم*زمان با رشد اپل، این شرکت جستجویی را برای یافتن مدیران مستعد که بتوانند آن را در مدیریت توسعه و گسترش کمک کنند، آغاز کرد. در سال ۱۹۸۳، جابز با به چالش*طلبیدن جان سِکولِی که یکی از مدیران پپسی کولا بود، او را تطمیع کرد که به*عنوان مدیر عامل اپل کار کند. جابز به او گفته بود: «می*خواهی که باقی زندگی*ات را صرف فروختن آب*-شکر بگذرانی، یا می*خواهی شانس این را داشته باشی که دنیا را عوض کنی؟». در همان سال شرکت اپل، رایانه*ٔ اپل لیزا را معرفی کرد که با وجود پیشرفته بودن از نظر فناوری از بابت تجاری ناموفق از آب درآمد.

  سال ۱۹۸۴ سال معرفی رایانه*ٔ مکینتاش بود. این رایانه اولین رایانه*ای بود که واسط گرافیکی کاربر داشت و از نظر تجاری به موفقیت دست یافت. تولید و توسعهٔ مک توسط جِف راسکین آغاز شده بود و گروه تولید و توسعه این رایانه در اپل تحت تأثیر فناوری*ای بودند که توسط آزمایشگاه*های زیراکس در پالوآلتو تولید شده بود ولی هنوز به شکل تجاری ارائه نشده بود. موفقیت رایانهٔ مکینتاش شرکت اپل را متقاعد کرد که تولید رایانهٔ اپل II را به نفع خط تولید جدید مکینتاش متوقف کند که این مساله تا به امروز ادامه یافته*است.

  حرفه های این شخص :

  بنیانگذاری شرکت کامپیوتری اپل :
  کمپانی اپل در سال ۱۹۷۱ با دوستی استیو وزنیاک ۲۱ ساله مهندس کامپیوتر و استیو جابز ۱۶ ساله متولد شد به طوری که با گذشت شش سال از آشنایی این دو نفر در سال ۱۹۷۷ این کمپانی با معرفی کامپیوتر شخصی Apple I که در گاراژ خانه جابز به صورت دستی ساخته شده بود رسما با نام تجاری Apple Computer Inc به بازار تکنلوژی وارد شد و توانست ظرف مدت کوتاهی با فروش تعدادی از این مدل کامپیوتر شخصی، اعتباری برای خود دست و پا کند. بلافاصله در سال ۱۹۷۷ اپل نوع دیگری از کامپیوتر شخصی یعنی Apple II را وارد بازار کرد که به دلیل مجهز بودنش به فلاپی درایو ۵٫۲۵ اینچی از رقبای دیگر خود در آن دوره نظیر Commodore که از نوار مغناطیسی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می*کرد، پیشی گرفت. در سال ۱۹۸۰ اپل سعی کرد با معرفی مدل Apple III که به نوعی بهینه شده سری Apple II به شمار می*آمد با بزرگ*ترین رقیب آن دوره یعنی آی*بی*ام که با تجهیز کامپیوترهای خود به سیستم*عامل DOS توانسته بود سهم زیادی از بازار فروش را به خود اختصاص دهد، وارد رقابت جدی شود اما به دلیل ایراداتی که در طراحی این مدل وجود داشت مجبور شد تا صدها دستگاه از Apple III فروخته شده را به کمپانی برگردانده و از همین جا با تعیین و تشخیص راه*حل*های ممکن برای رفع مشکل مدل Apple III ایده ساخت مدلی جدید خلق شد.
  بعد از گذشت مدت ها :
  در حالیکه جابز یکی از شخصیت*های پبش*برنده و رهبران معنوی اپل بود، منتقدین این مسئله را نیز مطرح کرده*اند که او مدیری دمدمی مزاج و شلوغ بوده*است. در سال ۱۹۸۵، پس از یک کشمکش بر سر قدرت در درون این شرکت، هیئت مدیره جابز را از مسئولیت*هایش خلع کرد و او نیز از این شرکت استعفا داد. با این تفاسیر باید توجه داشت که جابز بدلیل سهامدار بودن در شرکت رئیس هیئت مدیره*ٔ شرکت باقی ماند

  شرکت نکست :
  پس از ترک اپل، جابز در سال ۱۹۸۵ با سرمایهٔ ۷ میلیون دلار شرکت رایانه*ای دیگری را با نام نِکْسْت (به انگلیسی: Next Computer) بنیان گذاشت. «ایستگاه کاری نکست» (یکی از اولین محصولات این شرکت) نیز مانند رایانه*ٔ لیزا از نظر فناوری پیشرفته بود اما به دلیل هزینه*های بالای فناوری، هیچوقت قادر به ورود به جریان اصلی بازار نشد. برای کسانی که می*توانستند هزینه*های بالا را بپردازند خدمات این شرکت مطلوب بود و معمولاً پس از ارائه شدن به بازار باعث پیروی دیگر شرکت*ها در آن زمینهٔ خاص نیز می*گشت. به*عنوان مثال یکی از مهم*ترین موفقیت*های این شرکت سامانهٔ تولید و توسعهٔ نرم*افزار مبتنی بر روشهای شی*گرا بوده*است. جابز معمولاً برای بازاریابی محصولات نکست به حوزه*های دانشگاهی و علمی روی می*آورد چرا که فناوری*های جدید موجود در این محصولات بدیع و آزمایشی بوده و هنوز به شکل نهایی و بالغ نرسیده بودند. از این دسته محصولات می*توان به هستهٔ ماک (Mach Kernel)، تراشهٔ پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) و پورت اینترنت توکار (Built-in) اشاره کرد.

  رایانهٔ نکست*کیوب (NeXTCube) پیاده*سازی ایده*ٔ فلسفی جابز در باره*ٔ یک رایانهٔ «بین شخصی» (Interpersonal) بود که به نظر او به*عنوان قدم بعدی پس از رایانه*های «شخصی» مطرح می*شد.

  جابز شرکت نکست را با وسواسِ کمال و عالی بودن به هر بهای ممکن اداره می*کرد. این توجه فراوان به جزئیات در نهایت باعث نابودی بخش سخت*افزار این شرکت شد، اما از سوی دیگر، به دنیا نشان داد که جابز می*تواند یک رایانهٔ مکینتاش را طراحی کند که از نمونهٔ اصلی*اش (که توسط اپل طراحی و ساخته شده بود) بهتر باشد. جعبهٔ رایانهٔ نکست کیوب از فلز منیزیم بود که با لیزر برش داده می*شد، در دید عموم نمونه*ای از تلاش برای رسیدن به کمال به هر بهایی ذکر می*شود.

  همانطور که جابز در اپل به آی*بی*ام حمله می*کرد، در زمان مدیریت شرکت نکست هم آغاز به سرزنش شرکت سان مایکروسیستمز به عنوان رقیبی بزرگ، نمود. بعده*ها، پس از تعطیل شدن بخش سخت*افزار شرکت نکست، جابز با همکاری سان مایکروسیستمز، محصولی مشترک با نام اٌپن اِستپ را ارائه کردند.

  با مدیریت وی بر این شرکت دو رویداد عظیم را برای جهان رایانه رخ داد:

  وب جهان*گستر. تیم برنرز لی در سازمان اروپایی پژوهشهای هسته*ای (CERN)، سامانهٔ اصلی وب جهان پهنا را بر روی یک ایستگاه کاری رایانهٔ نکست ایجاد کرد. تاکید جابز بر این نکته که افراد عادی هم باید بتوانند برنامه*های کاربردی «پر اهمیت» (Mission-Critical) بنویسند، بنیان برنامه*ای کاربردی به نام «سازندهٔ رابط کاربر» (Interface Builder) گشت که برنرزلی با استفاده از آن توانست برنامه*ای با نام «WorldWideWeb ۱٫۰» را بنویسد.
  بازگشت شرکت رایانه*ای اپل. اتکای اپل به نرم*افزارهای کهنه و سوءمدیریت درونی در شرکت بخصوص در مورد ناتوانی آن برای انتشار نسخه*ای به*روزرسان عمده برای سیستم*عامل رایانه*هایش، در اوایل و میانهٔ دهه*ٔ ۱۹۹۰ میلادی این شرکت را به ورشکستگی نزدیک نمود.
  ایده*های مترقی جابز در مورد تکیه کردن به بنیان*های یونیکس در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی جاه*طلبی بزرگی بیش نبود و حتی نوعی بازگشت به عقب محسوب می*شد. اما این انتخاب در نهایت شالودهٔ محکم و بسط*پذیری برای یک سیستم*عامل گشت. بعده*ها، اپل از این روش استفاده کرد و تحت رهبری جابز تولدی دوباره را تجربه نمود.

  فناوری*های تولیدی شرکت نکست نیز به پیشرفت بسیاری از فناوری*های دیگر مانند برنامه*نویسی شی*گرا، نمایش پُست*اسکریپت و دستگاه*های نورمغناطیسی کمک نمود. در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ اپل نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید و ۱٫۵ میلیون سهم به سهام اپل اضافه شد.


  پیکسار و دیزنی :

  در سال ۱۹۸۶ جابز و اِدوین کَتمول با همراهی هم استودیوی پویانمایی پیکسار را بنیان نهادند. این شرکت که در زمینهٔ پویانمایی رایانه*ای فعالیت می*کند در کالیفورنیا قرار دارد. این شرکت حول بخش گرافیک رایانه*ای لوکاس فیلم شکل گرفت. این بخش را جابز به یک سوم قیمت مشخص شده به مبلغ ۱۰ میلیون دلار از جرج لوکاس خریده بود. پیکسار یک دهه بعد با ساخت فیلم*های پیشرویی مانند «داستان اسباب*بازی» معروف و موفق گردید. از آن زمان به بعد این شرکت فیلم*های پویانمایی دیگری مانند «زندگی یک حشره» (۱۹۹۸)، «داستان اسباب بازی ۲» (۱۹۹۹)، «شرکت هیولاها» (۲۰۰۱)، «در جستجوی نیمو» (۲۰۰۳) و «اُعجوبه*ها» (۲۰۰۴) را ساخته*است که همهٔ آنها برندهٔ جوایزی بوده*اند. سهام جابز در این شرکت در هنگام مرگ در حدود یک میلیارد دلار ارزش داشت. فیلم بعدی ساخته شده در این شرکت خودروها (Cars) نام داشت که در سال ۲۰۰۶ نمایش داده شد.

  «در جستجوی نیمو» و «اُعجوبه*ها» هر یک جایزه*ٔ بهترین فیلم پویانمایی از آکادمی اُسکار را دریافت کرده*اند.

  در ۲۴ ژانویه ۲۰۰۶، شرکت والت دیزنی - پخش*کنندهٔ تمام فیلم*های پویانمایی ساخته شده توسط پیکسار، معامله*ای را که برای خریدن پیکسار در جریان است، آشکار کرد. خبر این معامله که هنوز در جریان است، پس از تایید هیئت مدیرهٔ شرکت دیزنی اعلام شد. بر طبق مفاد این معامله، دیزنی به قیمت ۷٫۴ میلیارد دلار از سهام دیزنی را تشکیل خواهد داد. جابز، به*عنوان عمده*ترین سهامدار پیکسار، پس از این معامله، بزرگ*ترین سهامدار دیزنی خواهد شد که در حدود ۶ درصد از کل سهام این شرکت متعلق به او خواهد بود. همچنین جابز در هیئت مدیرهٔ دیزنی عضویت خواهد یافت.

  سهام جابز در دیزنی از سهام مدیر ارشد عملیاتی پیشین این شرکت - آیزنر - که هنوز ۱٫۷ درصد از سهام دیزنی را در دست دارد، بیشتر خواهد بود. مدیرعامل دیزنی - روی ای. دیزنی - (دارای حدود ۱ درصد سهام شرکت)، آیزنر را بدلیل برخی مسائل از این شرکت اخراج نمود و به*نظر می*رسد معاملهٔ خرید پیکسار به این مسئله سرعت بخشیده*است.

  هماهنگی این معامله باید با قوانین سازمانهای ناظر بر اجرای قوانین مربوط به ائتلاف شرکت*ها برای جلوگیری از ایجاد تراست (Anti-trust) که از قوانین تجاری کشور آمریکاست، بررسی گردد، اما پیش*بینی می*شود که از نظر قوانین مشکلی برای آن نباشد و انتظار می*رود که پذیرفته شود.


  بازگشت به اپل :
  در سال ۱۹۹۷ (میلادی)، اپل شرکت نکست را به قیمت ۴۰۲ میلیون دلار خرید و جابز به شرکتی که خود تأسیس کرده بود بازگشت. در سال ۱۹۹۷ با از بین رفتن اطمینان هیئت مدیره به جیل آملیو مدیر ارشد عملیاتی اپل در آن زمان، جابز مدتی به*عنوان مدیر موقت برگزیده شد. به هنگام بازگشت به اپل و بدست گرفتن مجدد رهبری این شرکت جابز از عنوان «iCEO» که در آن CEO در زبان انگلیسی مخفف «مدیر ارشد عملیاتی» است، را استفاده کرد. در ماه مارس سال ۱۹۹۷ جابز بطور ناگهانی تعدادی از پروژه*ها مانند اپل نیوتن، سایبر داگ و اُپن داک را لغو کرد. در ماه*های بعدی، بسیار از کارمندان دچار این ترس شدند که در صورت برخورد کردن به جابز در آسانسور شرکت «ممکن است وقتی در آسانسور باز می*شود بی*کار شوند. واقعیت این بود که تعداد افرادی که عذرشان توسط استیو از شرکت خواسته می*شد اندک بود، ولی چند نفر قربانی کافیست تا ترس به دل کل اهالی شرکت بیافتد.»

  با خریدن شرکت نکست توسط اپل، اکثریت فناوری*های آن نیز به محصولات اپل راه یافت و از میان آنها «نکست استپ» از همه قابل توجه*تر است که در طول زمان رشد یافته و به مک اواس ده تبدیل شده*است. اپل تحت رهبری جابز با معرفی رایانهٔ آی مَک فروش*اش را به شکل قابل توجهی افزایش داد. از آن زمان، طراحی جذاب و نوآورانه اپل، محصولات این شرکت را محبوب ساخته*است.

  در سالهای اخیر، این شرکت با گسترش در حیطه*های مختلف مواجه بوده*است. با معرفی دستگاه قابل حمل پخش موسیقی آی*پاد، رایانهٔ لوحی آی پد، نرم*افزار موسیقی دیجیتال آی*تیونز و فروشگاه موسیقی آی*تیونز، شرکت اپل تاخت و تازی در زمینه*ٔ دستگاه*های شخصی الکترونیکی و موسیقی بر خط به راه انداخته*است. همراه با قدرت بخشیدن به نوآوری، جابز به کارمندانش گوشزد می*کند که «هنرمند واقعی بسته*بندی و ارسال می*کند» ("Real artists ship") که منظور او از این حرف این است که تحویل محصول کارا در زمان مشخص شده همانقدر مهم است که نوآوری و طراحی محشر اهمیت دارند.

  جابز سالها با حقوق یک دلار در سال برای اپل کار می*کرد و این باعث شد نام او به*عنوان «کم حقوق*ترین مدیر ارشد عملیاتی» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود. در سخنرانی افتتاحیهٔ نمایشگاه «مک*ورلد اکسپو» در سانفرانسیسکو، حذف عنوان «موقت» از عنوان اداری جابز اعلام شد. باوجود اینکه حقوق او در اپل به شکل رسمی همان مقدار یک دلار در سال باقی مانده بود، او تعدادی هدیهٔ پربها از طرف هیئت مدیرهٔ شرکت دریافت کرد. از جمله این هدایا می*توان به یک هواپیمای جت ۹۰ میلیون دلاری و کمتر از ۳۰ میلیون سهام شرکت اشاره کرد که اولی در سال ۱۹۹۰ و دومی در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به او اعطا شده بود. بنابراین با وجود حقوق یک دلار در سال، از زحمات او در این شرکت بخوبی قدردانی شده بود.

  جابز برای توانایی*های خارق*العاده*اش در بازاریابی و کسب رضایت مشریان، هم*زمان تشویق و نقد شده*است و حتی به این توانایی*ها، عنوان «حوزهٔ تحریف حقیقت» داده*اند که مخصوصاً در زمان سخنرانی*های افتتاحیه در همایش*ها و نمایشگاه*های مک*ورلد بارز می*شوند. این مساله - حوزهٔ تحریف حقیقت - از جنبه*ای دیگر به قیمت*گذاری غیر رقابتی محصولات اپل (مانند قیمت بالای رایانهٔ G4) و اتخاذ تصمیماتی خارج از نیازهای بازار (مانند حذف رایانه*های خانوادهٔ مکینتاش) نیز اشاره دارد. تمام تصمیمات جابز موافقت عام را کسب نکرده*اند، به*عنوان مثال تلاش*های اپل برای بازاریابی محصولاتش در دههٔ ۸۰ میلادی با وجود کیفیت عالی فناوری برای خریداران سهام غریبه بود و آنها به خرید سهام شرکت «آی بی ام» روی آورند و سهام اپل با افت قیمت مواجه شد. بعده*ها نیز شرکت مایکروسافت با تولید و توسعهٔ واسط گرافیکی کاربر ویژهٔ خود، ویندوز، به سلطهٔ اپل بر این حیطه پایان داد.

  در سال ۲۰۰۵ جابز در پاسخ به انتقاداتی پیرامون برنامه*های ضعیف شرکت اپل در مورد بازیافت زباله*های الکترونیکی، در گردهمایی سالانهٔ اپل که در آوریل این سال در کاپرتینو برگزار شد، نسبت به این انتقادات مدافعین محیط زیست عکس*العملی تند نشان داد. در این جلسه زمانی که یکی از نمایندگان برنامه*های سرمایه*گذاری مسئولانهٔ اجتماعی از وی پرسید که به چه دلیل برنامه*های شرکت اپل در مورد بازیافت نتوانسته*است به سطح برنامه*های شرکت*های دیگر رایانه*ای چون دل و اچ*پی برسد، جابز با «چرت و پرت» خواندن گلایه*های مدافعین محیط*زیست، منتقد مذکور را از میدان بدر کرد. با وجود این، چند هفتهٔ بعد، اپل اعلام کرد که آی*پادهای خراب که باید بازیافت شوند را به رایگان از طریق فروشگاه*های خرده*فروشی*اش جمع*آوری خواهد کرد. جمعیتی فعال در زمینهٔ بازیافت زباله*های الکترونیکی که با نام «Computer TakeBack Campaign» مشهور است، به این تصمیم شرکت اپل با نصب پرچمی به یک هواپیمای در حال پرواز برفراز محل برگزاری مراسم فارغ*التحصیلی دانشجویان دانشگاه استانفورد - که سخنران افتتاحیهٔ آن جابز بود - عکس*العمل نشان داد. روی پارچهٔ بسته شده به هواپیما نوشته شده بود: «استیو! بازیگر کوچکی نباش. همهٔ زباله*های الکترونیکی را بازیافت کن!» ("Steve - Don't be a mini-player recycle all e-waste").


  کناره* گیری :
  شرکت اپل روز چهارشنبه، ۲۴ آگوست ۲۰۱۱ ، اعلام کرد که استیو جابز، مدیر عامل این شرکت عظیم از مقام خود کناره*گیری کرده*است و تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، جایگزین آقای جابز شده*است. به گزارش تلویزیون خبری سی*ان*ان، استیو جابز به عنوان رئیس هیئت مدیره این شرکت به فعالیت خود ادامه می*دهد. استیو جابز سال*ها بود که با بیماری سرطان لوزالمعده دست و پنجه نرم می*کرد. شرکت اپل اشاره*ای به بیماری آقای جابز نکرد، ولی در استعفانامه*ای که اقای جابز به هیئت مدیره اپل فرستاده آمده*است:

  "من همواره به شما گفته بودم اگر روزی بیاید که نتوانم وظایف خود را به عنوان مدیر عامل اپل ایفا کنم، شما نخستین کسانی خواهید بود که از این موضوع مطلع شوید. متاسفانه چنین روزی فرا رسیده*است."

  استیو جابز در این نامه افزود:

  «من فکر می*کنم اپل خلاق*ترین و درخشان*ترین روزهای خود را پیش رو دارد"

  درگذشت :
  استیو جابز در سن ۵۶ سالگی در تاریخ چهارشنبه ۵ اکتبر ۲۰۱۱ درگذشت.مرگ او توسط وب*گاه اپل در یک اطلاعیه اعلام شد:
  « ما در حالی که عمیقا غمگین هستیم اعلام می کنیم که استیو جابز امروز درگذشت. استیو انسانی زیرک ، باشور و باانرژی و منبعی از خلاقیت و نوآوری*های بی شمار بود که باعث غنی سازی و بهبود تمام زندگی ما شد. جهان به خاطر وجود استیو و بزرگترین عشقش (همسرش ، Laurene ، و خانواده اش) به مراتب بهتر شد.


  واکنش*ها بعد از مرگ وی :
  در تاپیک زیر شرح داده شده است :
  http://www.i-phone.ir/forums/thread4...tml#post491474


  عکس هایی از دوران کودکی این شخص :  ۱۴ سالگی :


  ۱۶ سالگی :*


  ۱۷ سالگی :


  دوران جوانی :

  استیو جابز در ۲۸ اگوست ۱۹۷۶ در جشنواره کامپیوتر های جدید :


  ویرایش توسط Arianismmm : 08-10-2011 در ساعت 05:00 PM

 2. 20 کاربر زیر از Arianismmm عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 3. #2
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  نوشته ها
  11,432
  ورژن iOS
  11.4.1
  ورژن Mac
  10.13.6
  سپاس
  20,123
  از این کاربر 53,830 بار در 10,494 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  دوران میان سالی و اوج قدرت :

 4. 19 کاربر زیر از Arianismmm عزیز به خاطر این پست مفید سپاس کرده اند .


 5. #3
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  نوشته ها
  11,432
  ورژن iOS
  11.4.1
  ورژن Mac
  10.13.6
  سپاس
  20,123
  از این کاربر 53,830 بار در 10,494 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  عکس های بیشتر :*


  دیدار با اوباما و دیگر بزرگان :

  روز معرفی ایپد :


  همراه با همسرش :


  عکس های بیشتر :
  all about Steve Jobs.com - Pictures of Steve Jobs (1982-1985)


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 03:09 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.