تاریخ امروز :
iOS
macOS
Xcode
iTunes
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: آشنایی با مفاهیم ابتدایی و لغات پرکاربرد در هکینتاش

 1. #1
  تاریخ عضویت
  Jul 2010
  محل سکونت
  Sanandaj
  نوشته ها
  1,602
  ورژن iOS
  8.1.2
  ورژن Mac
  10.10.2
  سپاس
  4,179
  از این کاربر 3,699 بار در 1,228 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض آشنایی با مفاهیم ابتدایی و لغات پرکاربرد در هکینتاش

  دوستان سلام ؛

  از اونجایی که دیدم به دلیل اینکه برخی از دوستان ممکنه بار اولی باشه که قصد نصب مکینتاش روی سیستم های خودشون رو دارند، و به دلیل پیچیدگی برخی اصطلاحات که ممکنه برای بار اول اونها رو گیج کنه، تصمیم گرفتم یک دیکشنری کوچیک درست کنم که کاربران تازه کار با مفاهیم اولیه آشنایی پیدا کنند و کاربران با تجربه تر، با معانی واقعی و حقیقی این اصطلاحات نیز آشنا بشن.

  در اول این رو بگم که نصب سیستم عامل هکینتاش در PC های عادی دو اصطلاح دارد،

  - Hackintosh

  و

  - OSx 86 ( در واقع بدلیل اینکه در اوایل سیستم عامل مکینتاش بر روی هسته 32 بیتی سیستم های خانگی ( PC ) نصب میشد، این عنوان بهش اطلاق گردید. )


  خب حالا معانی :


  سخت افزار ؛
  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  - Hackintosh :

  یک سیستم رومیزی ( PC ) عادی که نسخه OSx86 را اجرا میکند.


  - Macintel :

  یک کامپیوتر مکینتاش که حاوی یک پردازنده Intel میباشد.


  - PAE :

  مخخف Physical Address Extention، بسطی که اول بار اینتل آن را بکار برد و در پردازشگر های Pentium Pro یافت شد که به CPU اجازه میداد که مقدار RAM فیزیکی بیشتر از 4 گیگ را آدرس دهی کند.


  - PowerPC یا ( PPC ) :

  طراحی پردازشگر در سیستم های مک قدیمی. این CPU ها با همکاری Appel و IBM و Motorola ساخته شد و یکی از رقیبای اصلی سمستم های رومیزی نسبت به CPU های x86 قدیمی در اواسط دهه 1990 بود.


  - SSE :

  اولین ورژن دستور SEE. در Pentium III ( و Pentium III بر پایه Celeron ) و در AMD Athlon XP استفاده شده است. SSE بصورت گسترده ایی توسط SSE2 و SSE3 جایگزین شده است.
  سیستم عامل مک بر روی سیستم های فقط برپایه SSE اجرا نخواهد شد.


  - SSE2 :

  یک ورژن بهبود یافته از مجموعه دستورالعمل های SSE اینتل. SSE2 توسط پردازشگر های Pentium 4 ( و Pentium 4 بر پایه Celeron ) و AMD Athlon 64/AMD Opteron و سری Intel Xeon Willamette استفاده میشود.


  - SSE3 :

  بسطی بر SSE2. SSE3 توسط E Athlon 64 بازنگری شده ( که در آپریل 2005 معرفی شدند )، و در Prescott Pentium 4 و Celeron D ( که در اوایل سال 2004 معرفی شدند ) پشتیبانی میشود.


  - SSSE3 :

  بسطی بر SSE3 که همراه با آرشیتکت Core اینتل معرفی شد. پشتیبانی از SSSE3 برای بوت کردن هسته های Vanilla لازم میباشد. توجه کنید که "Pentium D" دارای SSE3 میباشد نه SSSE3، به هر حال "Pentium Dual-Core" از SSSE3 پشتیبانی میکند.


  - White Box/Gray Box :

  یک PC x86 استاندارد.


  - x86 :

  معماری پردازشگر که امروزه تقریبا در همه سیستم های PC بکار برده میشود. Intel و AMD و Cyrix و Transmeta و خیلی از CPUهای دیگر امروزه با این استاندارد سازگار میباشند.


  - EFI :

  مخخف Extensible Firmware Interface که گروه آینده ی BIOS ها میباشد.
  نرم افزار ؛
  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  - OSx86 :

  سیستم عامل Mac OS X برای اجرا بر روی مکامپیوتر های x86


  - Dev DVD یا Developer DVD :

  دی وی دی اورجینال OSx86 که توسط Apple برای توسعه دهنده ها ( Developers ) منتشر شد.


  - ( پسوند ) Kext. :

  مخفف Kernel EXTensions درایور های هستند که در مسیر /System/Library/Extensions/.Kext نصب میشوند و اغلب پسوند kext. را دارند و اجازه پشتیبانی بیشتر از سخت افزار را در موارد OSx86 ایجاد میکنند، برای جایگزینی درایور های اورجینال Apple با آنهایی که برای استفاده در PC ها بهینه شده اند.


  - Kernel :

  مخخف شده "Core" ( هسته) سیستم عامل میباشد. قاعدتا تمام عملکرد های اولیه و سطح پائین سیستم عامل را کنترل میکند. Kernel ها در تمام سیستم های بر پایه Linux یا UNIX وجود دارند که شامل Mac OS X میشود. در Mac OS X به صورت پیشفرض Kernel در ریشه ی هارد درایو اصلی با نام “mach_kernel” وجود دارد. اگر شما یک سیستم بر پایه Vanilla دارید، در نتیجه جایگزینی Kernel لازم نیست، اما اگر یک پردازشگر AMD یا پردازشگری که قابلیت SSE3 را ندارد در اختیار دارید، پس پچ کردن ( Kernel Patching ) احتمالا برای شما لازم است.


  - DSDT :

  فایلی است که به سیستم عامل کمک میکند که چگونه با سخت افزار تعامل داشته باشد و به سیستم عامل کمک میکند که دستگاه های جانبی رو بتواند کنترل و بهینه کند، چون ACPI خود سیستم عامل ناکافی هست، سیستم عامل نیاز به یک فایل دارد، که بتواند نقایص ACPI را ( ACPI برای کنترل مدیریت برق میباشد. ) برای سیستم عامل جبران کند. با جایگزین کردن DSDT، میتوانیم اساسا همان رابط را بگونه ایی که سیستم عامل درک میکند، به سیستم عامل بشناسانیم.


  - DSDT patching :

  این ناحیه ایی است که خیلی کم مورد کاوش قرار گرفته است و چیزی است که حتی با تجربه ترین کاربران هم اقدام به مشارکت آن نمیکنند. در واقع، خطرناک نیست، ولی گاهی مواقع میتواند به شدت آزار دنده باشد. DSDT جدولی است که در بایوس کامپیوترتان پیدا میشود که عملکرد ACPI را ( برق، زمان، و ... ) را کنترل میکند. با شروع از OS X 10.5.6 شرکت Apple تصمیم به چک کردن معایب DSDT در هنگام بوت شدن گرفت. پر واضح است که DSDT های سیستم های PC معیوب شناخته خواهند شد و بوت نخواهند شد. تنها راه مقابله، استفاده از یک کپی DSDT بایوس و پچ صحیح آن برای استفاده در Darwin است. در وهله اول شما یک Bootlaoder بهینه شده که جاینشینی DSDT را پشتیبانی کند، لازم دارید. حالا شما یه DSDT پچ شده لازم دارد که در درایو اصلی در پوشه Extra قرار خواهد گرفت ( بصورت DSDT.aml ). برای تهیه کپی های DSDT شما میتوانید از برنامه DSDT Patcher استفاده کنید. البته توجه کنید که حتی با داشتن یک مادربرد یکسان، با تغییر ورژن بایوس ممکن است DSDT شما به خوبی عمل نکند و بسته به ورژن بایوس مادربردتان متفاوت باشد.


  - تفاوت بین SMC و RTC :

  اساسا SMC مخفف "System Management Controller" است. با تنطیم مجدد SMC میتوان برخی مشکلات سیستم ها مانند بالا نیامدن آن، نشان ندادن تصویر، مشکلات در Sleep، مشکلات در صدای Fan و ... را برطرف کرد. در حالی که (The Real Time Clock (RTC یک چیپ در مدار منطقی است که عملکرد های زمان و تاریخ کامپیوتر را کنترل میکند. اگر در بوت کردن کاپیوترتان مشکل دارید، تنظیم مجدد RTC ممکن است که مشکل شما را حل کند.


  - سیستم های سازگار Vanilla :

  یک سیستم سازگار با Vanilla، سیستمی است که با حداقل تغییرات و ویرایش ها قادر به اجرای OSx86 است ( بدون kernel پچ شده و سازگار با آپدیت های Apple ).


  - شبیه سازی EFI :

  این EFI در مک ها یافت میشود. EFI در واقع بایوس مک است. برای اینکه یک کامپیوتر بعنوان یک مک شناسایی شود و برای اینکه بیشترین سازگاری را داشته باشد، باید یک EFI داشته باشد. مشکل اینجاست که PC ها EFI ندارند. توسعه دهندگان این مشکل را با شبیه سازی EFI که عملکرد های اولیه EFI را توسط یک Bootloader بهینه شده انجام میدهد حل کرده اند. توزیع های EFI برای OSx86 شامل PC_EFI و Chameleon است. تقریبا تمام نصب های OSx86 شکلی از شبیه سازی EFI را دارند، پس چیزی نیست که خودتان را برایش نگران کنید.
  شبیه سازی EFI لازمه kernel ها و kext های Vanilla و استفاده از نقشه های پارتیشن بندی GUID و رشته های EFI است.


  - Native :

  برنامه ایی که برای اجرا روی OSx86 نیاز به Rosetta ندارد.


  - Quartz Extreme :

  با شروع از Mac OS X 10.2 قابلیت Quartz Compositor توسط Quartz Extreme توسعه یافت، که از OpenGL برای رندر کردن سریع تر صفحه با عرضه آنها بعنوان محتوای 3D OpenGL استفاده میکند. این قابلیت اجازه مشاهده سریع تر محتوای نمایشگر با استفاده از شتاب دهنده گرافیکی را ممکن میسازد. برای استفاده از Quartz Extreme مکینتاش باید کارت گرافیک AGP با ساپورت بعد های بافتی دلخواه و کمینه RAM 16 مگ داشته باشد. در عمل شامل گرافیک های nVidia و ATI Radeon و بهتر از اینها میباشد.


  - Rosetta :

  لایه شبیه سازی رسمی Apple که به برنامه های مک PPC اجازه اجرا بر OSx86 را میدهد. Rosetta فقط در کامپیوترهایی که SSE3 یا SSE2 پچ شده دارند، قابل اجراست.


  - VMware :

  یک برنامه برای ویندوز و لینوکس و مک های اینتلی که اجازه ایجاد کامپیوتر مجازی را میدهد که هر کدام میتوانند سیستم عامل یا برنامه های مخصوص خود را اجرا کنند.


  - Parallels :

  یک برنامه که فقط برای مک های اینتلی طراحی شده است که اجازه اجرای Windows شرکت مایکروسافت را در داخل یک پنجره میسر میسازد.  دوستان در طی زمان اصلاحات بیشتری به این لیست اضافه خواد شد.


 2. #2
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  محل سکونت
  QOM
  نوشته ها
  4
  سپاس
  8
  از این کاربر 4 بار در 1 ارسال سپاس شده است.

  پیش فرض

  خیلی خیلی ممنونم بسیار مفید بود:d

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اطلاعات سایت
لینک دوستان
درباره سایت
انجمن تخصصی آيفون در سال ۲۰۰۷ با عرضه‌ی اولين نسل گجت‌های iOS اپل فعاليت خود را آغاز نمود. مفتخر هستيم که تا اين لحظه پيشتاز خدمت رسانی به کاربران ايرانی محصولات اپل باشيم.

اکنون ساعت 07:07 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4 می باشد.

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2020 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.