اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

طراحی سایت در مک (اختصاصی i-phone.ir )

Collapse
این تاپیک بسته شده است
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• طراحی سایت در مک (اختصاصی i-phone.ir )

بسم الله الرحمن الرحیم
    مقدمه
    دنیای وب دست خوش تحول عظیمی شده و این امر توسعه دهندگان دنیای وب را نیز دستخوش تغییراتی کرده است.
    مدتی پیش برنامه نویسان برای ایجاد برنامه های تحت وب مجبور بودند خطوط بسیاری برای تولید برنامه ایجاد نمایند ، امروزه برنامه هایی به وجود امده اند که بدون دانش زبان های برنامه نویسی به کاربران قدرت ایجاد برنامه های پیشرفته ی تحت وب را می دهند.

joomla نام یک نرم افزار متن باز برای مدیریت محتوای اینترنتی است . جوملا به زبان PHP نوشته شده است و از پایگاه داده MySQL استفاده می کند . نام جوملا joomla گرفته شده از واژه ی سواحیلی است که به معنی (همه با هم) یا (همگی) است.
    امروزه در اینترنت اگر وب سایتی محتوا و امکانات مناسبی نداشته باشد ، کاربران ان را یک سایت ناکارامد تلقی میکنند.

سیستم مدیریت محتوا چیست ؟
    برای درک سیستم مدیریت محتوا یا CMS سیستم های قبل از CMS را برررسی می کنیم
    1. صفحات وب ایستا : محتوا و نمایش در یک فایل قرار دارند .
    2. صفحات وب به همراه فایل CSS : محتوا و نمایش از یکدیگر جدا شده اند
    3. صفحات وب پویا : محتوا و نمایش از فایل اصلی جدا شده اند
    صفحات وب ایستا از دستورات HTML تشکیل شده است و این دستورات به مرورگر می گوید که که کدام قسمت را چگونه و با چه رنگی و ... نمایش دهد . این روش به دو دلیل دیگر استفاده نمی شود:
    1. ویرایش محتوای ان بسیار مشکل است و برای ویرایش ان وقت و حرفه ی زیادی می خواهد .
    2. کاربر در هنگام بارگذاری (Load) صفحه مدت زمان زیادی باید منتظر باشد
    استفاده از فایل CSS در صفحات وب : برای حل مشکلات صفحات ایستا به مرورگر ها استاندارد هایی از قبیل CSS اضافه شد.
    گرافیک محتوای موجود درفایل HTML از قبیل فونت ، رنگ ، تعیین موقعیت ، اشیا و ... توسط CSS انجام می شود

استفاده از صفحات پویا : CMS یا Content Management System دنیای وب را با ایجاد صفحات پویا متحول کرد
    مثال دیگری از در مورد CMS انواع بلاگ هایی است که در ان ها محتوا منتشر کرد . در این بلاگ ها قسمتی وجود دارد که نحوه نمایش محتوا را تعیین می نمایید . از معروف ترین بلاگ ها میتوان به Word press و Blogger اشاره کرد

جوملا چیست؟
    جوملا یک سیستم مدیریت محتوای تحت وب است که مدیریت و انتشار آسان مطالب را امکان پذیر می سازد، امکانات گسترده ای دارد و با ابزار های خود امکان گسترش آسان نرم افزار را فراهم میکند. با جوملا می توانید وب سایت ها و سامانه های تحت وب قدرتمند و ارزشمندی را ایجاد کنید.

تاریخچه

اولین نسخه نرم افزار که جوملا 1 نام داشت،نسخه توسعه داده شده مامبو بود و در سال 2005 انتشار یافت. گروهی از برنامه نویسان مامبو پس از جدا شدن از این تیم شروع به طراحی این نرم افزار کردند. جوملا در لغت به معنای همه با هم است که از زبان سواحلی گرفته شده است. نسخه های بعدی این نرم افزار جوملا 1.5، 1.6 ،1.7 و 2.5 میباشد.

کاربردهای جوملا

جوملا به دلیل قابلیت انعطاف و گسترش فوقالعاده خود قادر به ایجاد تمامی سامانه های تحت وب میباشد،در زیر به برخی از کاربرد های آن اشاره میکنیم:
    1. سایتهای خبری
    2. سایت های فروشگاهی
    3. برنامه های کاربردی دولت ها
    4. دانلودسنتر
    5. مراکز آزمون گیری
    6. سامانه های پشتیبانی
    7. دایرکتوری ها
    8. وبسایتهای نگهداری مستندات
    9. جوامع مجازی
    و...

چه کسانی از آن استفاده میکنند؟

وب سایتهای مک دونالد، وب سایتهای مجموعه یونیسف، برخی اینترانتهای دولتی آلمان، مرکز اطلاعات سازمان ملل، تمامی مراکز صدا وسیمای ایران، وب سایت مرجع لینوکس و... از جمله استفاده کنندگان جوملا هستند.

پشتیبانان جوملا

سیستم مدیریت محتوای جوملا توسط هزاران تیم محلی و جهانی پشتیبانی می شود، اما پشتیبان رسمی آن شرکت غیرانتفاعی Open Source Matters است. همچنین سامانه های پشتیبانی رسمی آن انجمن جهانی جوملا و چهار گروه گوگل مرتبط با آن میباشد و نیز انواع تیم های کاری جوملای جهانی شامل تیم عیب یابی، افزونه ها، مجلات، انجمن ها و... می باشد.

امکانات جوملا

آخرین نسخه طبیعی (Native) آن شامل امکانات پایه ای زیر است:
    1. مدیریت مطالب
    2. مدیریت رسانه ها(فایلها)
    3. مدیریت وب لینک ها
    4. مدیریت مجموعه های مطالب
    5. مدیریت تبلیغات
    6. تنطیم پیکربندی
    7. مدیریت کاربران وسطح دسترسی
    8. نظرسنجی
    9. و...

افتخارات

این سیستم مدیریت محتوا سه بار به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوای متن باز جهان انتخاب شده است. همچنین این سیستم از لحاظ گسترش بهترین سیستم مدیریت محتوای جهان می باشد. هم اکنون 2.8 درصد از کل وب سایتهای جهان توسط این نرم افزار قدرت یافته اند. در زیر برخی از افتخارات جوملا لیست شده است:
    2005 بیش از 2.5 میلیون بار دریافت در اولین سال انتشار
    2005 بهترین پروژه ی لینوکسی/ متن باز جهان
    2005 جایزه UK Individual Contribution to Open Source
    2006 جایزه UK Individual Contribution to Open Source
    2006 بهترین پروژه ی لینوکسی/ متن باز جهان
    2006 بهترین سیستم مدیریت محتوای متن‌باز سال جهان
    2007 بهترین سیستم مدیریت محتوای متن‌باز سال جهان
    2008 کسب عنوان MVP توسط Johan Janssens
    2009 کسب عنوان MVP توسط Louis Landry
    2011 بهترین سیستم مدیریت محتوای متن‌باز سال جهان

نصب و راه اندازی جوملا بر روی مک

ابتدا نرم افزار MAMP را از آدرس MAMP & MAMP PRO - Downloads دانلود کرده و در سیستم عامل مک خود نصب کنید. ما از نسخه رایگان آن استفاده کردیم.
    سپس در Applicationهای مک، نرم افزار MAMP را اجرا کنید. در صورتیکه در فرآیند نصب و اجرا از شما رمز عبور پرسیده شد، می‌بایست رمز عبور Admin سیستم عامل مک خود را وارد کنید.

پس از اجرای نرم افزار، روی دکمه Preferences کلیک کنید.

در زبانه Ports فیلدهای مقابل Apache Port را عدد 80 و MySQL Port را عدد 3306 قرار دهید و روی دکمه OK کلیک کنید.

سرویس را مجدد راه اندازی کنید.
    در مرورگر شما صفحه مطابق تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.
    اگر در انجام این مرحله موفق نبودید عبارت http://localhost را در مرورگر خود وارد کنید

در بخش PHPMyAdmin مطابق آموزش‌ها می‌توانید بانک اطلاعاتی را تعریف کنید.

برای نصب جوملا بر روی کامپیوتر شخصی باید PHP ، MySQL و Apache را نصب نمایید. براي این منظور از سایت http://www.apachefriends.org/en/xampp.html آخرین نسخه xampp را دانلود کنید و بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید، بدین ترتیب PHP ، MySQL و Apache به صورت پیش فرض روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد.
    xampp یک ویزارد نصب دارد که به راحتی می‌توانید آنرا نصب نمایید.

پس از نصب، نرم افزار را اجرا کنید.

در صفحه اصلی نرم افزار موارد زیر را مشاهده می‌کنید:

Go To Application: صفحه اصلی را در مرورگر پیش فرض شما اجرا می‌کند.
    Open Application Folder: پوشه مربوط به فایل‌های برنامه و پوشه htdocs وجود دارد که باید فایل‌های نصب جوملا را در آن کپی نمایید.

در زبانه Manage Servers می‌توانید تک تک موارد را Start کرده یا اینکه بر روی دکمه Start All کلیک کنید تا همه Serverها اجرا شود.

می‌بینید که تمام سرورها اجرا شده‌اند و کار تمام است و به راحتی می‌توانید به مرورگر مراجعه کنید.

برای ایجاد پایگاه داده در کامپیوتر شخصی بر روی آیکون xampp در کنار ساعت کلیک نموده و گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید تا یک صفحه در مرورگر شما نمایش داده شود. در قسمت DataBase نام پایگاه دادهرا وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید.

پس تا اینجا ما پایگاه داده را ایجاد کردیم در حین مراحل نصب ما به نام کاربری مرتبط با پایگاه داده و نام خود پایگاه داده و ... نیازمندیم که این اطلاعات به صورت زیر است.
    نام هاست: localhost
    نام پایگاه داده : joomla3 این نام را در هنگام ایجاد پایگاه داده وارد کردیم.
    نام کاربری پایگاه داده: root
    رمز عبور پایگاه داده: ندارد
    آخرین نسخه جوملا 3.2فارسی را که به صورت یک فایل zip شده است دانلود کرده و آنرا در پوشه htdocs نرم افزار xampp قرار دهید و سپس یک فولدر در داخل فولدر htdocs ایجاد کنید مثلا با نام joomlafarsi و بعد بسته مربوط به جوملا 3.2 را در آن unzip کنید.
    دانلود جوملا فارسی - جوملا 2.5 - جوملا 3.2 - جوملا 3.3

اگر این تاپیک را به دقت دنبال کرده باشید مقدمات نصب جوملا 3.2 فراهم شده است و همینک می‌توانیم جوملا را نصب کنیم. به این صورت که در address bar مرورگر عبارت http://www.yoursite.com را وارد کنیم. ممکن است شما هر نام دیگری را به جای www.yoursite.com انتخاب کرده باشید بنابراین باید آدرس سایت خودتان وارد کنید.
    نکته: برای نصب جوملااز یکی نرم افزارها استفاده کنید. در این تاپیک در ابتدا هر دو نرم افزار را معرفی کردیم تا شما بسته به میل خود هر کدام را که تمایل داشتید انتخاب و نصب جوملا را با آن ادامه دهید.

با کلیک بر روی دکمه گام بعدی مراحل نصب جوملا آغاز می‌شود و فقط در 3 مرحله ساده می‌توان جوملا را نصب کرد مرحله اول که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تنظیمات است که باید نام سایت و مشخصات کاربری دلخواه خود را وارد کنید ضمن اینکه شما در این مرحله امکان نصب سایت به صورت غیر فعال را دارید، که بعد در تنظیمات کلی قادر به فعال سازی می‌باشد.

در این مرحله تنظیمات پایگاه داده را مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات پایگاه داده را وارد کنید. فیلدهایی را که باید وارد کنید دقیقا در قسمت مربوطه ارائه شده است.

نوع پایگاه داده: در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL/ MySQLi به دلخواه انتخاب نمایید.
    نام هاست: localhost
    نام کاربری پایگاه داده: نام کاربری پایگاه داده
    رمزعبور پایگاه داده: رمز عبور پایگاه داده
    پیشوند جداول: پیشوند جداول پایگاه داده در جوملا 3.2 مانند جوملا 2.5 بطور تصادفی تولید می‌شود و هر بار که شما نسخه‌ای از جوملا 3.2 را نصب می‌کنید این پیشوند تغییر خواهد کرد، که در صورت تمایل می‌توانید این پیشوند را تغییر دهید.

در این مرحله تمامی اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید اطلاعات نمونه جوملا فارسی را نصب کنید، نصب اطلاعات نمونه به شدت برای کاربران تازه کار توصیه می‌شود. این اطلاعات نمونه شامل اطلاعات مفیدی برای درک بهتر جوملا می‌باشد.
    در این مرحله می‌توان ایمیل معرفی شده را در پیکربندی اصلی به صورت غیر فعال قرار داد و در پیکربندی از ایمیل دیگری استفاده نمود. در این مرحله تمام اطلاعات وارد شده بررسی و در صورتی که تمام اطلاعات درست وارد شده باشند جوملا به طور کامل نصب می‌شود و به مرحله پایانی می‌رسد.
    نکته: در صورتیکه قصد ندارید از اطلاعات نمونه استفاده نمایید گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید، هر چند پس از نصب اطلاعات نمونه نیز می‌توانید محتوا را تغییر داده یا حذف نمایید.
    پس از کلیک بر روی دکمه نصب، فرآیند نصب جوملا آغاز خواهد شد که به ترتیب چنانچه از قبل در این پایگاه داده جداولی داشته باشید، از این جداول پشتیبان تهیه کرده سپس جداول جدید را ایجاد می‌کند و اطلاعات نمونه را نصب و فایل پیکربندی را ایجاد می‌کند.

باید پوشه installation را با استفاده از دکمه حذف پوشه نصب جوملا حذف نمایید که این کار بسیار مهم است و در امنیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد. در این مرحله می‌توانید زبان‌های دیگری از ترجمه‌های جوملا را به جوملا خود اضافه کنید.

بعد از حذف پوشه نصب مراحل نصب جوملا 3.2 به پایان خواهد رسید و شما می‌توانید از سایت جوملایی خود استفاده کنید.
    نکته بسیار مهم و کلیدی : اگر پوشه ی نصب را حذف نکنید هر کسی میتواند به عنوان مدیر به سایت شما دسترسی داشته باشد
    در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید مشکلات خود را در این پست مطرح کنید
    با سپاس فراوان از صبر شما
    از مهم ترین مرجع ها و منبع های joomla در ایران می توان به جوملا فارسی مترجم برگزیده جوملا در ایران Joomla Farsi و www.joomla.ir اشاره کرد ولی بازهم اگر مشکلی بود می توانید با من در میان بگذارید

ویرایش توسط s.m.r.b : https://i-phone.ir/forums/member/153415-s-m-r-b در ساعت 20-06-2014, 06:57 PM

اول اینکه شما کل این مطلب رو از یکجا دیگه کپی کردی، کجاش اختصاصی اینجاست؟
    دوم اینکه اینی که من خوندم راه اندازی یک وب سرور لوکال و نصب جوملا روی اون بود، به اینا نمیگین طراحی وبسایت...!
    سوم اینکه اون دوستمون نرم افزاری برای کد نوشتن میخواستن الان شما چی معرفی کردی اینجا؟

نظر

اول : من دو تا منبع مستند داشتم و از اون ها برای اماده سازی این تاپیک کمک گرفتم
      دوم : این مشکل مشکل اساسی نیست یه اشتباه کوچک بوده و تصیحیحش کردم ولی بازهم ببخشید
      سوم : من به خاطر اون دوست عزیز نرفتم این کار رو بکنم و از قبل اماده کرده بودم من قدم های اولیه برای مدیریت یک وب سایت رو از طریق مک به نمایش گذاشتم
      چهارم : فکر نمی کنم ای رفتار شما رفتار درستی باشه به هر حال میتوانستید کمی ملایم تر صحبت کنید ! ولی باز هم ممنون ایراد ها رفع شد
      پنجم : به هر حال این اولین کاری که به طور مفصل انجام دادم به هر حال یه سری ایراد ها هست !
      ویرایش توسط s.m.r.b : https://i-phone.ir/forums/member/153415-s-m-r-b در ساعت 20-06-2014, 06:57 PM

نظر

نوشته اصلی توسط s.m.r.b نمایش پست ها
        اول : من دو تا منبع مستند داشتم و از اون ها برای اماده سازی این تاپیک کمک گرفتم
        دوم : این مشکل مشکل اساسی نیست یه اشتباه کوچک بوده و تصیحیحش کردم ولی بازهم ببخشید
        سوم : من به خاطر اون دوست عزیز نرفتم این کار رو بکنم و از قبل اماده کرده بودم من قدم های اولیه برای مدیریت یک وب سایت رو از طریق مک به نمایش گذاشتم
        چهارم : فکر نمی کنم ای رفتار شما رفتار درستی باشه به هر حال میتوانستید کمی ملایم تر صحبت کنید ! ولی باز هم ممنون ایراد ها رفع شد
        من بی احترامی کردم مگه؟ انتظار قوربون صدقه دیگه نداشتید باشید !
        تاپیک شما تا شب پاک میشه چون هر چند تا منبع هم داشته باشید به هر حال کپی محصوب میشه و خلاف قوانین هست

نظر

اگر منبع ها را ذکر کنم مشکل حل میشه ؟

نظر

نوشته اصلی توسط s.m.r.b نمایش پست ها
            اگر منبع ها را ذکر کنم مشکل حل میشه ؟
            خیر
            به کل خلاف قوانین هست،‌نخوندید مگه اونجارو ؟
            بسته شد.

نظر

صبر کنید ..
            X