اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

نکات کلیدی و مهم برای کاهش مشکلات نصب مک روی لپ تاپ ها به حداقل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• نکات کلیدی و مهم برای کاهش مشکلات نصب مک روی لپ تاپ ها به حداقل

دوستان فکر کنم جای همچین تاپیکی خالیه . شاید دوستان با دونستن یکسری از این نکات خیلی راحتتر از اون چیزی که فکر میکنن بتونن مک رو روی سیستم خودشون به صورت هکینتاش استفاده کنن . خوب من سعی میکنم جزئی ترین نکات رو هم در این تاپیک بگم که مشکلات عزیزان به حداقل برسه .

۱- استفاده از نسخه های هکینتاش iATKOS L2 یا iATKOS ML2 برای نصب به جای استفاده از نسخه های دیگه و حتی Retail

مهمترین بخش همین قسمت هستش . حتما از نسخه های اصلی خوده iATKOS استفاده کنید . از نسخه های دستکاری شده مثلا فایل تبدیل شده DMG به iSO . و یا نسخه آماده شده iATKOS ML2 برای ریستور کردن روی فلش از ویندوز استفاده نکنید چون در ۹۵ درصد موارد با مشکل Still waiting for root device برخورد میکنید . از شیوه Retail هم استفاده نکنید . چون تغییر در فایلهای Kext که مهمترین بخش برای کامل کردن مک هست از طریق روش Retail حدود ۶۰ درصد احتمال گرفتن کرنل پنیک و لود نشدن مک رو افزایش میده . علتش هم سازگار نبودن mach_kernel با فایلهای جدید هستش .

۲- استفاده از فلش مموری برای نصب به جای استفاده از DVD :

هرچند که نسخه IATKOS L2 با رایت روی دی وی دی هم نصب میشه اما استفاده از فلش به مراتب سرعت بیشتری بهتون میده و خیلی از کرنل پنیک های احتمالی رو کاهش میده چون فلش برعکس دی وی دی قابل ادیت شدن هست و در موقع پروسه نصب فایل Kernel_Cach که بخش مهمی از مک هست قابل آپدیت شدن میشه . حتما نسخه اصلی که فایل DMG هست رو دانلود کنید و حتی اگه برای رستور کردنش روی فلش به مک دسترسی ندارید میتونید همین فایل DMG رو روی Vrtual box نصب کنید و اونوقت یه مک قابل استفاده برای ریستور کردن دارید .

۳- استفاده از پورت USB 2 در تمامی موارد و استفاده نکردن از USB 3 :

در تمامی مراحلی که شما با مک سر و کار دارید حتما و حتما از پورت USB 2 لپ تاپ استفاده کنید حتی زمانی که با Virtual box کار میکنید . چون در حالت عادی پورت USB 3 کار نمیکنه و اگه چیزی بهش بزنید حتی میتونه باعث هنگ سیستم بشه . موس - کیبورد - فلش مموری نصب هکینتاش - هارد اکسترنال و ... رو فقط به USB 2 وصل کنید . هر چند ممکنه گاهی ناچار بشید مثلا موس رو جدا کنید و فلش رو بزنید و ... اما همین کار خودش باعث کاهش خیلی از مشکلات میشه . البته بعد از نصب کامل مک میتونید از روشی که میگم از USB 3 استفاده کنید اما قبل از کامل کردن مک هرگز اینکار رو نکنید :

برای استفاده از USB 3 شما به ۲ فایل kext نیاز دارید . PXHCD.kest برای راه اندازی پورت USB 3 و SleepEnabler برای فعال کردن sleep مک . این ۲ فایل رو با Kext utility نصب کنید و بعد مک رو ریست کنید . قبل از اینکه به USb 3 چیزی وصل کنید ابتدا شارژر لپ تاپ رو جدا کنید تا لپ تاپ با باطری کار کنه . سیستم رو به حالت Sleep ببرید و وقتی دوباره سیستم رو از Sleep خارج کردید میبینید USB 3 کار میکنه . اگه بدون اسلیپ و یا زمانی که شارژر لپ تاپ وصل هست Sleep کنید چیزی به این پورت بزنید مک هنگ میکنه . هر بار که مک رو ریستارت میکنید باید اینکار رو انجام بدید . بعد از فعال شدن پورت میتونید دوباره شارژر رو به لپ تاپ وصل کنید .این تنها راهه ممکنه هستش فعلا . میتونید موس - کیبورد یا فلش مموری رو به USB 3 وصل کنید و تست کنید که کار میکنه .

دانلود فایلهای مورد نیاز برای راه اندازی USB 3

۴- استفاده از بوت لودر مناسب و بروز :

این بخش هم یکی از مهمترین بخش ها هستش . خیلی از مشکلات شروع نصب مربوط به استفاده از ورژن نادرست بوت لودر هستش . اگه شما برای نصب مک از DVD استفاده مکنید از rboot lE استفاده کنید . دانلودش کنید روی دیسک رایت کنید و بوتش کنید و وقتی که کامل بوت شد و لیست درایوها اومد DVD رو خارج کنید و دیسک نصب رو بزارید و F5 رو بزنید تا دیسک نصب بوت بشه .

دانلود rboot le

اگه از فلش مموری برای نصب استفاده میکنید . علاوه بر rboot میتونید از بوت لودر Chemira 1.11 هم استفاده کنید به جای لودر خود iATKOS که باعث هنگ گردن بعضی از لپ تاپها بعد از زدن هر دکمه ای میشه . برای اینکار فایل نصبش رو در مکی که کار میکنه و یا مکی که روی Virtual box دارید باز کنید مراحل رو جلو برید تا دکمه Change Install Location رو ببینید . در اینجا فلشی که برای نصب اماده کردید انتخاب کنید تا بوت لودر روی فلش نصب بشه .

دانلود Chemira 1.11

5- استفاده از کرنل فلگ های درست قبل از شروع نصب و یا بوت کردن مک نصب شده*:

یکی دیگه از مواردی که مشکل سازه استفاده نکردن از فلگهای درست هستش . این فلگهایی که من میزارم در خیلی از موارد جواب میده . پس قبل از اینکه روی درایو نصب برای شروع و یا بوت شدن مک نصب شده Enter کنید این فلگها رو تایپ کنید و بعد Enter برنید :

Cpus=1 Busratio=23 Pcirootuid=1 arch=X86_64 -v

6- نصب مک با حداقل Customize ممکنه برای جلوگیری از خیلی از کرنل پنیک ها :

زمانی که شما در مرحل نصب میخواین Customize کنید بهتون توصیه میکنم تیک Bootloader - bootloader option رو کامل بردارید و فقط موارد خیلی ضروری نصب کنید مثل USB 2 و باطری . اجازه بدید مک با حداقل امکانات بالا بیاد و بعد ببینید چی برای شما کار نمیکنه و اونوقت میتونید با Multibeast مک رو کامل کنید . خیلی از موارد ممکنه بدون نصب هیچ Kext اضافی برای شما کار کنه و شما فقط با نصب فایل اضافه باعث بالا نیومدن مک خودتون بشید . در نصب درایوهای گرافیک و USB 3 خیلی دقت کنید و یا نصب نکنید تا مطمئن بشید .

۷- نصب بوت لودر به صورت دستی روی مک نصب شده و استفاده نکردن از chameleon wizard:

خوب بعد از اینکه مک رو نصب کردید توصیه میکنم به جای اینکه از بوت لودرهای موجود در Customize و ... استفاده کنید خودتون بوت لودر رو نصب کنید . من به شما همون Chemira 1.11 رو پیشنهاد میکنم . در مورد نحوه نصبش هم در بخش ۴ توضیح دادم فقط به جای فلش برای محل نصب اینبار درایوی که مک نصب هست رو انتخاب کنید .

اگه بعد از نصب بوت لودر ظاهر بوت لودر شما گرافیکی نبود و حالت DOS داشت کافیه بعد از نصبش از داخل Multibeast و قسمت Customize - themes یکی از تم ها رو نصب کنید .

برای اینکه ناچار نباشید هر بار در بوت لودر از فلگ استفاده کنید بهتون توصیه میکنم به جای استفاده از chameleon wizard و یا موارد مشابه به صورت دستی فایل org.chameleon رو ویرایش کنید و یا از فایلی که براتون قرار میدم به جاش استفاده کنید . برای اینکار شما باید به درایوی که مک روش نصب شده دسترسی داشته باشید . برای اینکار از منوی Finder - perferences - sidebar - devices گزینه user's macbook pro رو تیک بزنید . ( به جای user اسم اکانتتون هستش ) حالا این قسمت در finder ظاهر میشه و میتونید به درایو مک دسترسی داشته باشید . خوب حالا در درایو مک به فولدر Extra برید و اونجا فایل org.chameleon.Boot.plist ویرایش کنید و اگه آشنایی ندارید از فایلی که من میزارم استفاده کنید و به جای فایل اصلی قرار بدید .

دانلود فایل org.chameleon.Boot.plist

۸- استفاده از فایل DSDT درست و نصب SSDT :

خیلی از موارد مخصوصا صدا و کنترل نور صفحه در مک بدون کپی کردن فایل DSDT مناسب در فولدر Extra کار نمیکنن . همچنین شما باید در Multibeast فایل SSDT رو بسته به CPU خودتون نصب کنید . اگه فایل DSDT درست برای لپ تاپ خودتون رو پیدا کردید و فایل SSDT رو نصب کردید و هر ۲ فایل در فولدر Extra قرار گرفت با استفاده از Kext utility یکبار kernel_cach رو آپدیت کنید . کافیه فقط بازش کنید و منتظر بمونید تا دکمه Quit ظاهر بشه . بعد ریستارت کنید .

۹- استفاده از Kext utility بعد از ایجاد هرگونه تغییر در مک :

خوب به شما شدیدا توصیه میکنم اگه تغییری در مک ایجاد کردید مثلا فایلی رو در فولدر Extra یا system/library/Extension تغییر دادید یا اینکه اضافه کردید یا موردی رو با Multibeast نصب کردید . بعد از نصب و یا کپی فایل قبل از ریستارت برنامه Kext utility رو بازکنید و بعد از آپدیت کردن کچ و ظاهر شدن دکمه quit ببندینش و بعد ریستارت کنید . در خیلی از موارد بعد از نصب فایل Kext و یا DSDT شما لازمه که برای اعمال شدن تغییرات از فلگ f- برای بوت شدن استفاده کنید که خودش باعث خیلی از مشکلات میشه و شاید باعث بشه مک بالا نیاد . اما با کاری که گفتم دیگه نیازی به استفاده از این فلگ ندارید و تمام تغییرات هم به درستی اعمال میشه روی مک .

۱۰- بررسی فایل org.chameleon.Boot.plist بعد از نصب بوت لودر و یا هر تغییر دیگه ایی مربوط به بوت لودر :

یکی از مواردی که شما باید خیلی بهش دقت کنید همین فایل هستش . وقتی شما بوت لودر خودتون رو عوض میکنید ممکنه این فایل تغییراتی پیدا کنه برای همین حتما قبل از ریستارت چکش کنید که ببینید لاین های کار خراب کن نداشته باشه . باز میگم میتونید برای اطمینان خاطر بعد از هر تغییری در بوت لودر از فایلی که من درست کردم برای عزیزان استفاده کنید به جای فایل اصلی .
    یکی از لاین های کار خراب کن لاین **Hide partitions هستش که بلافاصله بعد از بوت کردن با این دستور اگه ویندوز هم داشته باشید درایو های NTFS یا FAT32 دیگه در ویندوز براتون قابل استفاده نیست و در my computer محو میشن و با هیچ برنامه ایی نمیتونید برش گردونید مگر اینکه کل هارد رو فرمت کنید . پس حتما به این مورد خیلی توجه کنید . اگه هم تک درایو Windows داشته باشید کنار مک باعث میشه فایل بوت ویندوز از بین بره و دیگه ویندوز براتون بالا نیاد تا دوباره هارد رو فرمت کنید کامل چون حتی نمیتونید دوباره ویندوز رو روی همون درایو نصب کنید چون فرمتش به مک تغییر کرده و هیچ برنامه Manager تحت ویندوز حتی منجیر خود نصب ویندوز نمیتونه تغییری در این پارتیشن ایجاد کنه . پس حتما این نکته رو جدی بگیرید .

خوب این موارد رو اگه رعایت کنید مطمئن باشید خیلی از مشکلات شما برای نصب و یا بوت کردن مک حل میشه و اگه در بعضی موارد جزئی به مشکل برخورد کردید خیلی راحتتر قابل برطرف کردن میشه براتون . امیدوارم این تاپیک به اندازه کافی برای عزیزان مفید باشه .
    ویرایش توسط Arona : https://i-phone.ir/forums/member/112243-arona در ساعت 16-02-2013, 05:18 AM

خیلی ممنون از آموزش مفیدتون.
    Cpus=1 Busratio=23 Pcirootuid=1 arch=X86_64 -v
    اما یه نکته هست که باد بگم اونم اینه که برای وارد کردن دستور Busratio این مقدار برای هر مدلی از سی پی یو متفاوته و برای بدست آوردنش باید به سایت سازنده مراجعه کرد.مثلا این مقدار برای سی پی یو من 26 هست.

نظر

صبر کنید ..
    X