اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

ایجاد Fusion Drive در پلت فرم OSX

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• ایجاد Fusion Drive در پلت فرم OSX

چندی پیش شرکت اپل در کنفرانس خود از قابلیت جدید ذخیره سازی اطلاعات در دیوایس های خود بنام "Fusion" صحبت کرد، قابلیتی که با ادغام یک هارد SSD با هارد معمولی نتیجه ی سرعتی بالاتر در خواندن و نوشتن اطلاعات به شما می دهد، در واقع عملکرد این تکنیک اینگونه است که Fusion Drive برنامه ایی را که توسط کاربر بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد روی درایو SSD قرار می دهد و این در حالی است که برنامه ها و فایل هایی را که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند بر روی هارد معمولی ذخیره می کند، نکته ی جالب آن است که انتقال فایل ها به صورت پویا در پس زمینه انجام می شود که به ظاهر سیستم یکپارچه به نظر می رسد و کاربر متوجه هیچ تأخیر و کندی نمی شود.

هدف از ایجاد این تایپیک تنظیم "Core Storage" بگونه ای است که بتواند از قابلیت Fusion Drive در OSX 10.7 بر روی دیگر دستگاهای اپل استفاده کرد، حتما" میدونید که Core Storage مدیریت ولوم سیستم های اپل است که رابطی بین سیستم عامل و حجم فیزیکی روی درایو ایجاد می کند که اولین بار در Lion OS X برای قابلیت رمز گذاری full-disk به وسیله ی File Vault 2 معرفی شد اما بعدا" به گسترش حجم نیز در جایی که درایو های مختلف در سیستم می توانند به یک فضای منطقی برای OS تبدیل شوند، کمک کرد، در واقع این قابلیت، ذخیره سازی را روی درایو اولیه در فضای منطقی خود اولیت بندی می کند که میتوان با استفاده از این روش با داشتن یک هارد SSD و یک هارد معمولی قابلیت Fusion Drive را در OSX 10.7 به بعد پیاده سازی کرد.
    نکته: برای ایجاد قابلیت Fusion باید حداقل 2 هارد درایو داشته باشید که حتما" یکی از آنها SSD باشد.

مرحله اول: ابتدا برنامه Disk Utility در OSX را باز کنید، سپس Option فرمت پارتیشن Lay Out درایوهایی (هارد) را که می خواهید ادغام شوند بر روی GUID تنظیم کنید.

مرحله دوم: برچسب (Lable) هارد دیسک های نصب شده بر روی سیستم را برای درایوهای اصل و فرعی پیدا کنید که بصورت پیشفرض و اکثر اوقات بر روی "Disk 0" به بعد می باشند، برای اینکار از دستور "diskutil list" در ترمینال استفاده کنید.
    همانطور که در تصویر زیر می بینید با زدن این دستور می تونید هر دستگاه و پارتیشن را به صورت لیست ببینید که هاردها به صورت disk0, disk1, disk2 و پارتیشن ها بصورت شماره s1, s2, s3 است.

مرحله سوم: بعد از اطلاع از برچسب درایوها و پارتیشن ها مجددا" در ترمینال دستور زیر رو وارد کنید:

"diskutil cs create GROUPNAME disk1 disk4s2"

در این دستور “GROUPNAME” را می توانید به همان نام منطقی گروه تغییر دهید چراکه این نام می تواند منحصر به فرد باشد و نام نهایی ولومی که در آخر روی کامپیوتر به کار می برید نباشد، همچنین در نظر داشته باشید که مشخص کننده ای که برای اولین درایو ( SSD برای تنظیمات Fusion Drive) و برای خود دستگاه خواهد بود.دومین مشخص کننده یک پارتیشن از دومین درایو برای اضافه کردن می باشد، این تنظیم، Core Storage volume manager را برای اولین درایو در بر دارد و به عنوان واسط ذخیره سازی اصلی آن را اجرا می کند و سپس دومین ولوم را به عنوان مدیای ذخیره سازی اضافی در نظر می گیرد.

با اجرای این دستور ترمینال یکسری اطلاعات را برای گروه های تازه در قالب UUID ایجاد می کند، این اعداد در قالب تعدادی حروف بزرگ و اعداد در ۵ دسته که با خط تیره از هم جدا شده اند ظاهر می شوند که برای ایجاد و از بین بردن ولوم ها در گروه ها لازم خواهند بود، بعد از اجرا و کامل شدن شما می تونید ساختار گروه های منطقی ایجاد شده را با دستور “diskutil cs list” ببینید.

مرحله چهارم: UDID را از دستور قبل کپی کرده و آن را در دستور زیر برای ایجاد یک ولوم وارد کنید:

"diskutil cs createVolume UUID jhfs+ VOLUMENAME 100%"

در دستور بالا علاوه بر UUID ، VOLUMENAME را نیز به دلخواه جایگزین کنید، مانند هر ولومی در OS X می تونید نام آن را در Finder عوض کنید، بنابراین آن چه در این جا استفاده می کنید خیلی مهم نیست، پارامتر بعدی “jhfs+” است که مخفف journaled HFS+ format بوده و دیگری “100%”می باشد که به ولوم اجازه استفاده از تمامی فضای موجود را می دهد ( می تونید به این قسمت عددی مثل “123G” و یا “123M” نیز بدید ).

ترمینال سپس UUID را برای ولوم جدید باز می کند که به صورت اتوماتیک در Finder قرار خواهد گرفت و در Disk Utility نیز در دسترس خواهد بود، اگر شما دستور را برای نمایش ساختار Core Storage اجرا کنید، ولوم تازه ایجاد شده را خواهید دید، در این جا، شما باید قادر به رمز گذاری و پارتیشن بندی ولوم باشید البته در نظر داشته باشید در صورتی که این کار را انجام دهید، طبق مطالب بخش FAQ on the Fusion Drive، هر پارتیشن جدیدی بخشی از گروه منطقی ولوم نخواهد بود، در عوض این پارتیشن ها مستقیما روی درایو ثانوی قرار خواهند گرفت.

و در آخر بعد از ایجاد ولوم می توانید آن را به عنوان یک حافظه استاندارد استفاده کرده و یا OS X را در آن نصب و از آن boot off کنید.
    اگر شما ولوم Core Storage را روی درایو اکسترنال ایجاد کرده اید، می توانید آن را بیرون آورده و درایو را به حالت نرمال خارج کنید اما همه ی آن ها باید برای Core Storage به درستی نصب و قابل تشخیص باشند، اگر هر کدام را در حالی که Disk Utility باز باشد خارج کنید، ممکن است اخطاری نمایش داده شود و به شما گزینه ای برای رفع آن پیشنهاد گردد، بنابراین اینکار را انجام ندهید.

نکته: یکی از موارد قابل ذکر در Core Storage اینست که Fusion به راحتی در Disk Utility قابل مدیریت نیست، چرا که به صورت پیش فرض در آن مخفی خواهد شد بنابراین باید مجددا" از دستور زیر استفاده کنید:

diskutil cs list

تا “UUID” را برای دستور زیر دوباره بدست آورید.

"diskutil cs delete UUID"

بعد از اجرا، پارتیشن هایی که در آرایش Core Storage volume به کار رفته بودند باید فرمت شده تا بتوان از آنها استفاده کرد.

آقا من اینجا یه سوال پرسیدم در همین زمینه ولی یه قسمتیش را نگرفتم
    http://www.i-phone.ir/forums/thread77983.html

من هارد اس اس دی چند بگیرم برای مک و برنامه هام کافیه بنظرتون ؟

نظر

سلام
      بستگی به خودتون داره به استفادتون، میتونید از 60 یا 120 گیگ استفاده کنید (پیشنهاد میکنم از برند Corsair یا OCZ استفاده کنید).
      ویرایش توسط Aryansam : https://i-phone.ir/forums/member/176810-aryansam در ساعت 07-12-2012, 03:03 PM

نظر

خود سیستم عامل چقدر میبره

نظر

در کل میشه گفت پلت فرم osx زیر 10 گیگ هستش

نظر

سوال اصلی اینه که چطور وقتی اس اس دی گذاشتم سیستم عامل را از هارد قبلی پاک کنم بدون این که فایل های دیگه ام پاک نشه

نظر

پیشنهاد میکنم برای اطمینان خاطر از حفظ اطلاعاتتون از یک ذخیره ساز دیگه یا سوم هم استفاده کنید.

نظر

ینی فایل هارو کپی کنم به اونجا بعد هارد فرمت و دوباره برگردونم ؟ بنظر کار زمان بریه

چطور برنامه های نصب شده روی هارد قدیمی را ببرم رو هارد جدید ؟

نظر

نوشته اصلی توسط ahmad037 نمایش پست ها
                  ینی فایل هارو کپی کنم به اونجا بعد هارد فرمت و دوباره برگردونم ؟ بنظر کار زمان بریه

چطور برنامه های نصب شده روی هارد قدیمی را ببرم رو هارد جدید ؟
                  بله اما خيالتون راحته كه فايل هاتون از دست نميره يا اگه روى هارد فعلى از بين بره يه بكاپ داريد
                  مجددا با كپى روى هارد ديگه كه براي جمع كردن ديتاى برنامه خيلى اذيت كننده هستش و در بعضى مواقع نشدنى

نظر

دوستان من هاردم فلش هست (مک بوک رتینا) و یک هارد دیگه هم که اون قدیمیه دارم (HHD) این آموزش واسه من هم فایده داره؟
                    البته من هارد قدیمیمو که با USB 3 وصله بعضی وقت ها مجبور می شم از قطعش کنم!
                    هارد قدیمیه HHD WD 2TB Internal هست!

نظر

نوشته اصلی توسط iSnakeS نمایش پست ها
                      دوستان من هاردم فلش هست (مک بوک رتینا) و یک هارد دیگه هم که اون قدیمیه دارم (HHD) این آموزش واسه من هم فایده داره؟
                      البته من هارد قدیمیمو که با USB 3 وصله بعضی وقت ها مجبور می شم از قطعش کنم!
                      هارد قدیمیه HHD WD 2TB Internal هست!
                      نه شما جا واسه اضافه كردن هارد نداري

Sent from my iPad using Tapatalk HD

نظر

چرا جا هست سرچ کن تو گوگل hdd caddy

نظر

سلام خدمت دوستان عزیز.آقا بهادر شما فقط میتونی هارد ۲.۵ اینچی جایگزین کنی اون هم به این صورت که باید دستگاه رو باز کنی و سوپر درایو رو در بیاری و با ی قطعه دی جایگزین کنی.اون قطعه هم دوستان واسه فروش گذاشته بودم من چند وقت پیش دیدم

نظر

تو آیمک های جدید سال ۲۰۱۳ که دی وی دی رامشون هم حذف شده میشه همزمان این کار رو کرده و دو تا هارد ssd و معمولی داشت تا fusion بشه؟

نظر

من ایمک جدید دارم ولی فقط یه هارد داره

نظر

صبر کنید ..
                              X