اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

چگونه در اپل مشغول به کار شویم(بخش دوم)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• چگونه در اپل مشغول به کار شویم(بخش دوم)

در بخش قبل گفتیم که مشاغل در اپل به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند: کار در شرکت اپل و کار در خرده فروشی (اپل استور) ها. و اشاره کردیم که تجربه ی کار کردن در اپل، بدل به آرزوی بسیاری از جوانان گشته است چرا که برای بسیاری، اپل سمبل “باحال بودن” است. نظرات خوانندگان محترم نیزمؤید این موضوع بود.
    حال با ما باشید با ادامه ی داستان کاریابی در اپل:

خان سوم: مصاحبه تلفنی

بعد از ۷۲ ساعتِ پر استرس، تلفن شما زنگ می خوره و خانومی که خودش رو از طرف اپل معرفی می کنه می خواد با شما صحبت کنه. از شما می پرسه که آیا هنوز مایلین تو اپل استور کارکنین یا نه. خب، جواب شما روشنه. پس شروع می کنه سوالاتی پرسیدن، از جمله:

چرا دوست دارین برای اپل کار کنین؟

چقدر با اپل، محصولاتش و فرهنگ کار در اپل آشنا هستین؟

ما توی اپل استور از کشورهای مختلف برامون مشتری میاد، به چه زبون هایی تسلط دارین؟

از تجربیات فنی خودتون برام بگین.

بعد از حدود ۱۰-۱۵ دقیقه، ازتون می خواد که صبح روز بعدش برای یک مصاحبه حضوری به همون هتل سمینار مراجعه کنین. تاکید هم می کنه که کت و شلوار و کراوات نپوشین!

خان چهارم: مصاحبه انفرادی

سر ساعت مقرر به هتل می رسین. شما رو به کافی شاپِ خوش منظره ای در طبقه دهم دعوت می کنن. اونجا دو نفر از مدیران اپل استور خودشون رو معرفی می کنن و در حال خوردن صبحانه، از شما سوال می پرسن:

به چه وب سایت هایی سر می زنین؟

چجوری خودتون رو تو دنیای تکنولوژی به روز نگه می دارین؟

با محصولات اپل چه کارهایی می کنین؟

آیا می پذیرین اگه به شما بگیم دیگه نباید در هیچ وب سایتی در مورد اپل فعالیت کنین؟

۵ سالِ آینده خودتون رو کجا می بینین؟

کار کردن تو اپل، چه کمکی به شما برای رسیدن به اهدافتون می کنه؟

چه چیزی در وجود شما و یا در تجربیات شما هست که اپل به اون نیاز داره؟

به نظرت رقبای ما کیا هستن؟

بزرگترین نقطه ضعف شما چیه؟

تا حالا شده ازتون بخوان یک کار رو در مدت زمان کمی انجام بدین ولی شما در مورد چگونگیش هیچ ایده ای نداشته باشین ؟ چجوری از پسش براومدین؟

از موقعی برامون بگین که بیش از حدانتظار دیگران مفید بودین.

چه چیز باعث شده فکر کنین اسپشیالستِ خوبی می شین؟

کِی فکر می کنی آدم موفقی هستی؟

تا حالا شده برای یک مشتری، بیشتر از اون چیزی که وظیفتون بوده کاری کرده باشین؟

مشتری مورد علاقت رو برامون توصیف کن.

برای این قاشق ۱۰ کاربرد مختلف نام ببر!

اگه می تونی این خودکار رو به من بفروش!

از ۱۰ به خودت نمره ی چند می دی؟

این سوال و جواب ها حدود یک ساعت طول می کشه. هر دو مدیر باهاتون دستِ محکمی می دن، تا دمِ آسانسور همراهیتون می کنن و ازتون می خوان در لابی هتل منتظر بمونین…

خان پنجم: امتحان کتبی

روی مبل لم دادین و دارین به یک ساعت گذشته فکر می کنین… هیچ جوری نمی تونین حدس بزنین که آیا جواباتون همونایی بودن که اونا می خواستن یا نه… بالاخره استخدام می شین یا نه… اما اگه بشه چی میشه… اولین کاری که می کنین اینه که یه عکس با تی شرت آبی و لوگوی اپل می گیرین و عکس پروفایل فیس بوکتون رو عوض می کنین.. لایک و کامنته که پشت سرهم میاد…اِی خدا!!!

پسر جوانی که تی شرت مورد علاقه شما رو پوشیده، با سرفه هاش شما رو از رویا بیرون میاره و ازتون می پرسه آیا شما فلانی هستین؟ با چشمانی گشاد جواب مثبت می دین. تعجب شما از اونجاست که این دیالوگ به زبان فارسی رد و بدل شده!
    پسرک ایرونی لبخندی می زنه و چند برگ کاغذ رو به شما می ده با این توضیح که: اسم من امیده، لطفا این سوالات رو جواب بدین!

خوشحال از پیداکردن یک هموطن که خونِ پاکِ آریایی (!) تو رگ هاش جریان داره و با کار کردن تو باارزش ترین شرکت دنیا باعث افتخار ایران و ایرانی شده(!)، جواب سوالات رو می نویسین:

CPU چیه؟

تفاوت بین RAM و هارددیسک چیه؟

کدوم یک از برنامه های زیر جز بسته iLife نیستن؟

فرمت فایل ها در مک چیست؟

چگونه می توان با Time Machine بکاپ گرفت؟

و یک سری سوالات اطلاعات عمومی در مورد محصولات اپل…

پس از تحویل سوالات به امید، بهتون میگه که برین خونه و منتظر تماسشون باشین.

…یه حسی بهتون میگه نکنه این هموطن زیرآبتونو بزنه؟!

خان ششم: چانه زنی

دو روز بعد با شما تماس می گیرن و با کلی ابراز احساسات، بهتون میگن که قبول شدین! شما در پوست خودتون نمی گنجین! از این به بعد همه ی دوست و فامیل می خوان خودشونو به شما بچسبونن! چون اولا ثابت کردین که بچه باحالین، ثانیا می تونین کلی براشون تخفیف بگیرین!

پیشنهاد اولیه رو مطرح می کنن: ساعتی حدود ۱۳ دلار. شما که از دانش اپلی خودتون مطئن بودین، انتظار بیشتری داشتین. چون بالاخره به آموزش کمتری نیاز دارین و اینا! اما خب، هیجان زده تر از این هستین که جواب رد بدین. تازه به عنوان شغل پاره وقت، خیلی هم بد نیست. پس بدون چانه زنیِ خاصی در مورد حقوق و مزایا، پیشنهادشون رو قبول می کنین!

(در آمریکا و کانادا معمولا حقوق یک اسپشیالیست ساعتی بین ۱۲-۱۸ دلاره. جینیس هم تا سالی ۴۰هزار دلار درآمد داره که به نسبت خیلی نیس!)

خان هفتم: دوره ی آموزشی

بعد از قطعی شدن قرارداد به شما ایمیل می زنن تا زمانی رو برای شروع دوره ی آموزشی مشخص کنین. چیزایی که همه ی کارکنان اپل باید بدونن شامل تاریخچه شرکت، روزهای مهم، انقلاب هایی که اپل در آن سهیم بوده، و غیرس. شما علاوه بر اینها، به عنوان یک اسپشیالیست، بسته به دانسته هاتون باید ساعاتی رو وردست متخصصین اپل کارآموزی کنین.

همانطور که در خان دوم گفتیم، نگرش حرفه ای، خوش رفتاری، خونسردی و روابط عمومی بالا صفاتی هستند که مدیران اپل برای موقعیت های غیر فنی در اپل جستجو می کنند. آنها افرادی مثبت اندیش و کمال گرا می خواهند. آنها افرادی پرشور، علاقه مند و ساخته شده برای تعامل و خوشحال کردن مردم می خواهند. چرا که با آموزش، خیلی مسائل را می شود یاد داد، ولی برخی خصوصیات در ذات و غریزه ی آدمهاست و عوض کردنشان بسیار سخت است. البته تسلط به زبان (یا زبان های) محلی هم شرطی اساسیست.

در بخش بعدی، با روند استخدام در مشاغل شرکتی اپل (مثل مهندس سخت افزار، برنامه نویس، …) آشنا می شویم.

از شرکتی به این بزرگی غیر از این هم نمیشه توقع داشت ... شاید اگه کمی عمیق بخوایم فکر کنیم شرایط استخدامش چیزایی باشه که خیلی هامون آرزو داریم این چیزا رو ازمون بپرسن واسه استخدام

ولی چه قدر کیف میده آدم جایی کار کنه که عاشقشه

نظر

خیلی کیف کردم کاش ما من هم امکانشو داشتم تو کشوری باشم که اپا استور داشته باشه که برم توش کار کنم...
      حالا شما استخدام شدی یا از زبون یکی دیگه نقل کردی؟؟

نظر

من خیلی دوست دارم که برم مهندسی نرم افزار رو تو دانشگاههای خوب ایران بخونم و بتونم تو شرکت های اینچنینی کار کنم ...ولی وقتی یکی رو دیدم که بعد از گرفتن لیسانس نرم افزار برگشته بود کنکور پزشکی بده از این رشته دل زده شدم...

نظر

نوشته اصلی توسط MacWorld نمایش پست ها
          خیلی کیف کردم کاش ما من هم امکانشو داشتم تو کشوری باشم که اپا استور داشته باشه که برم توش کار کنم...
          حالا شما استخدام شدی یا از زبون یکی دیگه نقل کردی؟؟
          والا من خودم توو فکرشم که بزنم برم بینم استخدامم میکنن

نظر

صبر کنید ..
          X