اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

Amiga 500 یادش بخیر !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• Amiga 500 یادش بخیر !

شاید خیلی از شما راجب این دستگاه چیزی نشنیدید ولی همسنهای من یعنی ده ۵۰ ها خیلی خوب میدونن که اون زمان سلطان کامپیترهای خانگی بود و کلی ماها خاطره باهاش داریم
    خوب با کلی گشتن تو فرومهای مختلف بلاخره تونستم این امولاتور خیلی عالی رو پیدا کنم که حتی تو اپستور هم وجود نداره برای اینکه اپل مجوز بهش نداده - پس دستگاه جیلبرک شده لازم دارید

این سورس رو اضافه کنید و Amiga pad رو دانلود کنید، این نسخه جدید ترین ورژن هست که خود برنامه بطور پیش فرض کلی برنامه و بازی های معروف امیگا رو داره

boerse-repo.net

اینم سایتهای که میتونی هزاران برنامه،گیم و دمو واسش دانلود کنی که فرمتشون adf هست، فقط با ifile سرچ کن ببین adf ها تو کجای دستگاه هستن که تو هم همونجا بریزیشون ( خود برنامه چند تا گیم توش داره که بعد از نصب میتونی دنبالشون بگردی و جاشونو پیدا کنی )

Planet Emulation - Les jeux video ont aussi leur histoire !

Commodore Amiga ROMS download, letter C - page 1 of 15 | The Game Archives

با ایپد هم سازگار هست

سوالی بود در خدمتم

ویرایش توسط atabaei : https://i-phone.ir/forums/member/508-atabaei در ساعت 03-05-2013, 12:09 PM

اين همون اتاری هست ؟

نظر

نوشته اصلی توسط shayanjojo نمایش پست ها
      اين همون اتاری هست ؟

خیر.به این دستگاه و یه دستگاه دیگه که مشابه این بود هر دو کومودور میگفتند یا دست کم ما میگفتیم.
      آتاری کنسول بازیه ، یادش بخیر.

نظر

من دهه 60 هستم ولی یادمه جا جق جقه ابوی بنده اول یک کمودر 64 و بعد از مدتی یک آمیگا 500 خریداری کردندو به بنده دادند!....که یادمه مموریش رو از 8 مگ استاندارد به 16 مگ ارتقا داده بودیم و کلی ذوق می کردیم که فرق امیگا 500 و 600 فکرکنم همین مقدار مموری بود..!! فکر کنید 16 مگ مموری!!!! با معیارهای امروزی انگار ادمای الان از یک کره دیگه اومدند..!هاها ها... من با یک امولاتور تلوزیون 14 اینچ رو به مونیتور تیدل کرده بودم و کار می کردم..! چون مونیتور اون موقع خیلی گرون بود....فکر کنید تو تلوزیون با کامپیوتر کار میکردیم اون هم تلوزیون لامپی!!!! یک ابزاری هم بنام دیجیتایزر خریدم که صدا رو می شد ریخت تو کامپیوتر..!! کیفیت که در حد اردک!!!! یادمکه امیگا 5000 هم بود که خودش مونیتور هم داشت و کیس کامل مثه پی سی های امروزی داشت و کلا خیلی این سری از امیگاها در تدوین های ویدئویی معروف بودند...سایمونز بیسک هم یادمه که یک ورژن از زبان برنامه نویسی بیسیک بود که دستور العمل های پیشترفته تری داشت...! یادمه با کمک یکی از دوستانم می خواستیم یک سری کد حدود 1072 خط که مربوط به یک بازی بود تو کمودر 64 وارد کنیم...
        خلاصه وارد کردیم و دیباگ کردن هم که مثه امروز سو سول بازی نبود..! باید اگه اروری بود دوباره خط ب خط چک می کردیم هر اروری که برطرف می شد واسه ارور بعدی دوباره از اول..! جالبه که گفتیم بعد از این همه زحمت خلاصه یه بازی ران می شه حالشو می بریم بعد از تموم شدن و ران شدن دیدم فقط یه خط نوشته اومده وسط صفحه! من و دو ستم همدیگر رو نگاه کردیمو دوستم که انگلیسیش خوب بود خوندو خوند فهمیدیم که این بازی اصلا گرافیکی نیست و به صورت متنی هست..!! یک زد حالی خوردیم..!! اخه نوشته بودندکه این کد مربوط به بازی موشک هست..!! ما هم گفتیم خلاصه یه تیر اندازی داره دیگه..! هر چند ما خیلی بی سواد و بی اطلاع بودیم و گرنه واضح بود که با تکنولوژی اون موقع نمی شه با 1072 خط یک بازی گرافیکی نوشت..!! خلاصه اینکه یه بخش بزرگ از زندگیم با کمودر و امیگا گذشت..!. یادش بخیر...!

نظر

Amiga 500 یادش بخیر !

سلام
          من قبل كمودور يه دستگاه داشتم به اسم " اسپكتروم" كه كلا توي محيط بيسيك بالا ميومد
          اينم عكسش از نت
          يادش بخير
          ImageUploadedByTapatalk1349895242.691692.jpg

نظر

یادش بخیر منم قبل از امیگا سینکلر اسپکتروم داشتم ، امولاتر اسپکتروم تو اپ استور هست - خوبیش این بود که گیمهاش رو با کاست پلیر معمولی میتونستی لود کنی ، منم بیسیک رو با این دستگاه شروع کردم یادش بخیر چه دورانی بود میدونی رم این دستگاه فقط ۴۸ کیلو بود - رم کومودر ۶۴ ۶۴ کیلو بود و رم امیگا ۵۰۰ فقط نیم مگ بود که من یه رم اکسپنشن که یه دیوایس گنده بود براش خریده بودم که کلا رمشو میکرد ۱ مگ :d

نظر

اگر دهه پنجاهی یا دهه شصتی باشید، حتما نام رایانه های ابتدایی کومودور و آمیگا را به خاطر دارید؛ رایانه هایی که 20 سال پیش، جعبه های جادویی به حساب می آمدند، خیلی زود از ميدان به در شدند؛ اگرچه حالا با حمایت مشتاقان شان دوباره وارد گود شده اند

اوایل دهه 70، اگر در بازار انفورماتیک ایران (البته بازار كم رونق آن زمان)، قدم می زدید پر بود از محصولاتی که شرکت هایی همچون کومودور، اپل و آتاری با برندهای مختلف راهی بازار می کردند. در حالی که عشاق بازی با آتاری در آرزوی میکرو و سگا بودند، آنهایی که امکان خرید کومودور 64 و کومودور 128 را داشتند، در حسرت جعبه جادویی آمیگا 500 و آمیگا 1000 بودند.

یک دهه پیش تر از آن، زمانی که کشور درگیر 8 سال جنگ تحمیلی بود، کسی در آن سوی مرزها، استیو جابز و بیل گیتس را نمی شناخت. آن روزها نام جک ترامیل (Jack Tramiel) بر سر زبان ها بود؛ او که خود از موسسان شرکت کومودور بود، چند سال بعد از آن شرکت کنار گذاشته شد، درست مشابه اتفاقی که سال ها بعد برای استیو جابز هم رخ داد.

ترامیل اما بیکار ننشست و در سال 1363/ 1984آتاری را به چنگ آورد. در این میان شرکت آمیگا در سال های بین 61 تا 63 (82 تا 84 میلادی)، در فکر تامین منابع مالی لازم برای محقق کردن طرح رایانه شخصی آمیگا 1000 بود. جلسات متعدد آمیگا با مدیران اپل، آتاری و کومودور در نهایت منجر به نزدیکی میان شرکت آمیگا و کومودور شد؛ به طوری که کومودور رسما آمیگا را به چنگ آورد و در این میان فقط آمیگا هویت و نام و برند مستقل خود را حفظ کرد،

دقیقا مشابه با رابطه گوگل و یوتیوب و همچنین فیس بوک و اینستاگرام در عصر اینترنت. این قرار میان سران کومودور و آمیگا، در نهایت به نجات آمیگا در پی ورشکستگی شرکت کومودور انجامید و آمیگا گرچه در واقع به خاطره ها پیوست ولی همچنان هویت خود را حفظ کرد؛ حتی پس از مرگ جک ترامیل در ابتدای امسال (در 83 سالگی)

بله آمیگا. کامپیوتری که وقتی نمونه اولیه اون رو برای استیو جابز فرستادن گفت " سخت افزار زیادی داره " مجله بایت نوشت " تیم بازاریابی کومودور هرگز نتونست کامپیوتری که سالها جلوتر از خودش بود معرفی کنه.
              کامپیوتری که در سال 1985 پردازنده 32 بیتی و سیستم عاملی کاملا مالتی تسک داشت.

سیستم عامل تمام گرافیکی امیگا چیزی بود که شاید مایکروسافت توی windows Xp بهش نزدیک شد.سیستم روشن که میشد توی یک پنجره اجرا میشد .
              هنوز که هنوز بعد از گذشت 25 سال هیچکدام از سیستم عاملهای فعلی (حتی ویندوز 7 و لینوکس و...) خیلی از قابلیتهای AMIGA OS رو ندارند. مولتی تسک واقعی تعریف به تمام معنای سیستم عمل آمیگا بود.من هم آمیگا 500 داشتم هم 1200 و هم 3000 . بطور مثال شما میتونستید یک برنامه باز داشته باشید مثلا IMAGE fx که توی مد 720*540 با 256 رنگ داره کار میکنه در حالی که WORKBENCH شما که حکم DESKTOP رو داشت برای پرفرورمنس بهتر توی مد 320*240 و 4 رنگ داشت کار میکر و غیر از اینکه ریل تایم میتونستید بین اونها سویچ کنید جالبتر اینکه میتونستید یک صفحه رو تا نصفه پایین بکشید و دو صفحه رو با هم ببنید.
              سیستم عاملی که در نسخه 3.1 تنها 3 مگابایت حجم داشت ولی به همراهش پخش کننده موزیک و نمایشگر عکس هم بود و تمام ابزارهای لازم یک سیستم عامل.
              گر چه توی ایران این کامپیوتر رو برای بازی می شناسند یا اصلا نمی سناسند " خوب البته همه میدونیم بازی خوب نیاز به سیستم قوی داره" و البته کم نیود برنامه های بسیار قدرتمند کاربردی اون که بعد ها کمپایل شد برای پی سی مثل برتامه های scala! ویا سه بعدی imagin 3D, real 3D , light waveکه این آخری با یه برد video Toaster امکان افکتهای سه بعدی رو به صورت ریل تایم میداد که تحول بزرگی بود در سینما و یا فیلم هایی مثل terminatorکه بدون این کامپیوتر امکان ساختش در آن زمان نبود و یا کارت صدای toccataکه مطمئنم هنوز هم بعد 16 سال حرفهای زیادی برای گفتن داره مثلا" از یه کمپرسور خاص استفاده میکرد که میتونست مستقیما" در حدود 1 ساعت صوت رو با کیفیت 32Khzرو رو یک فلاپی ضبط کنه یا برنامه هایی مثل octamed مه 256 کانال صوتی رو برای کار سیکونس موزیک و ویرایش اون فراهم می کردند.

برنامه scala که من هنوزم هیچ مشابهی براش سراغ ندارم.dpaint.ppaint,....
              آمیگا بهشت انیماتورها بود چه 2 بعدی و چه سه بعدی sculpt که در سال 1987 عرضه شد اولین برنامه انیمیشن سازی دنیا بود که key frame هم داشت. یا فیلم معروف ماسک با 8 عدد آمیگا 2000 ساخته شده.
              این کامپیوتر در سال 1985 تصویر رو با مد ham با 4096 رنگ نشون میداد. اون زمان CGA رایج بود.کارت صدا از سال 92-93 کم کم رایج شد ولی آمیگا کارت صدای توکار داشت . همونطور که کارت گرافیک تو کار هم داشت.
              آمیگا بهشت گیمرها هم بود بازیهایی مثل Beneath a steel Sky یا مانکی ایلند 1و2 و یا prince که اولین بار برای آمیگا اومدن .another world,...
              اگر کومودور مدیریت درستی داشت و اگر موتورولا به توسعه سری 680x0 ادامه میداد شاید امروز همون کامپیوتر بدون هنگ سریع به صرفه و خارج از تصور آمیگا رو داشتیم . شاید این پست رو با Amiga OS 7 بجای ویندوز 7 براتون میفرستادم.
              اگر تجربه آمیگا رو داشته باشید می فهمید که من چی میگم.
              'گرچه amiga OS4 و آمیگا 1000x در حال توسعه هستند ولی هرگز اون دوران طلایی این شاهکار برگشتی نداره.همیشه در یاد من و خیلی دیگه از هم سن و سالهای من خواهی موند که بهترین دوران زندگی ما رو رقم زدی.

منبع :
              http://www.bartarinha.ir/fa/news/299...AF%D9%86%D8%AF
              25سالگی آمیگا
              ویرایش توسط atabaei : https://i-phone.ir/forums/member/508-atabaei در ساعت 11-10-2012, 12:14 PM

نظر

Amiga 500 یادش بخیر !

بنده هم اول کمودور ۶۴ داشتم. یادمه یه بازی جنگی بود فکر کنم Midnight اگه اشتباه نکنم که من خیلی بازی می کردم و جالب این بود که هر دفعه برای لود شدن بازی چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وقت لازم بود چون روی نوار کاست بود. یه پیچ گوشتی کوچولو هم داشت که باید هد دستگاه مرتب تنظیم میشد.
                پسر خالم همون موقع یه دستگاه آتاری داشت که ظاهرش شبیه آمیگا ۵۰۰ بود و فقط برنامه نویسی بیسیک ازش یادمه. البته یه برنامه paint جالب هم داشت.
                بعدش هم برام یه آمیگا ۵۰۰ آوردن با یه دسته بازی و حدود ۲۰۰ تا فلاپی دیسک.
                یادمه اون دیجیتایزر صدا که دوستمون بالا ازش یاد کرد رو از یه مغازه تو چهارراه لشگر کرایه میکردم تا اهنگ های خواننده مورد علاقه ام رو از یه پخش lasonic بریزم رو آمیگا. جالبه که فقط ۲۰ ثانیه میتونستید صدا رو ضبط کنید.
                چه دورانی بود. دوست گلم atabai عزیز ممنون از این تاپیک نستالژیک

iPhone, Tapatalk

نظر

سورس جدید که ورژن Amigapad 2.0 رو داره به پست اول اضافه شد.

نظر

منم amiga 500 داشتم! يادش بخير چه زجري مي كشيديم تا ميومد بالا! حالا فكر كن كلي راه مي رفتم پيشه يه فروشنده دو ساعت مي شستم تا يك ديسكت ١.٤ رو كپي كنه بعد كه با كلي ذوق و شوق مي رفتم خونه مي ديدم بدسكتور داره و برنامه ران نمي شه! از آخرشم يادم نمي ياد كه چه كارش كردم اون دستگاه رو!

نظر

صبر کنید ..
                    X