اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

به بهانه ی حافظه ی بیشتر : گران فروشی تبلت سازها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• به بهانه ی حافظه ی بیشتر : گران فروشی تبلت سازها

تبلت*های اپل، آمازون و گوگل علاوه بر تفاوت*های ظاهری و باطنی زیاد، یک تفاوت مهم دیگر هم دارند؛ «هزینه*ای که هر کمپانی بابت مدل*هایی با حافظه فلش بیشتر از جیب مشتری بر می*دارد.» و لازم نیست حدس بزنید که در این بین کدام کاربران هزینه بالاتری را نسبت به دارندگان سایر تبلت*ها می*پردازند.

اگر شما همین الآن به سایت آمازون سری بزنید، خواهید دید که کارت*های حافظه جانبی از نوع microSD در ظرفیت*های 32 و 16 گیگابایت، اندکی کمتر از 20 و 10 دلار هزینه بر می*دارند. پس چرا باید این همه پول اضافه برای خرید تبلت*هایی با حافظه داخلی بیشتر بدهیم؟ پاسخ سر راست است: برای اینکه تبلت*سازها به بهانه حافظه بیشتر، سود بیشتری به جیب بزنند.

برای مثال مدل 8.9 اینچی کیندل فایر HD را در نظر بگیرید؛ با حافظه داخلی 16 گیگابایت 300 دلار و با حافظه داخلی 32 گیگابایت 370 دلار قیمت دارد. یعنی برای 16 گیگابایت بیشتر باید 70 دلار اضافه از جیب مبارک خرج کنید. در مورد تبلت*های 7 اینچی، آمازون لطف کرده و فقط 50 دلار برای 16 گیگابایت بیشتر از شما طلب می*کند. و در مورد نکسوس 7 هم وضع از این بهتر نیست. نکسوس 7 شانزده گیگابایتی 50 دلار گران*تر از نکسوس 7 هشت گیگابایتی است.

اگر فکر می*کنید آمازون و گوگل انصاف ندارند، بیایید تا به سراغ اپل برویم. مدل 16 گیگابایتی آیپد جدید 500 دلار و مدل 32 گیگابایتی 600 دلار قیمت دارند. یعنی 100 دلار به ازای 16 گیگابایت بیشتر. این اختلاف قیمت را در کنار این واقعیت قرار دهید که مدل 32 گیگابایتی محبوب*ترین و پرفروشترین مدل آیپد است. بنابراین چه نتیجه*ای می*گیریم؟ سودآور فکر کن! و در راستای همین استراتژی است که آیپد 64 گیگابایتی به رغم 32 گیگابایت حافظه بیشتر نسبت به مدل 32 گیگابایتی، فقط 100 دلار گرانتر است. چون اگر می*خواست 200 دلار گرانتر باشد، فروش نمی*رفت!

وقتی از تبلت*سازها جویا شوید که چرا امکان استفاده از حافظه جانبی را از شما دریغ می*کنند، دلایل زیادی برای*تان ردیف خواهند کرد؛ از گرانی حافظه*های فلش به کار رفته در تبلت*ها بگیرید تا این ادعا که استفاده از حافظه جانبی سرعت دستگاه را پایین می*آورد، می*تواند باعث ویروسی شدن دستگاه شود و غیره. آنها اصلاً به شما خواهند گفت که عدم وجود شکاف حافظه جانبی به خاطر یک دست بودن ظاهر و طراحی محصول است. عجب، پس که این*طور!

از تحلیلگرهایی که جیره و مواجب می*گیرند هم اگر این سؤال را بپرسید به شما خواهند گفت که قیمت تبلت فقط هزینه قطعات نیست، بلکه کمپانی*ها باید هزینه*های تحقیق و توسعه، بازاریابی و تبلیغات، و تولید و دستمزد را هم در قیمت نهایی لحاظ کنند و تازه حاشیه سودی هم برای خود در نظر بگیرند. ولی واقعیت این است که وقتی شما به جای خرید یک آیپد 16 گیگابایتی، مدل 32 گیگابایتی را انتخاب می*کنید در اصل تنها تفاوت این دو، در حافظه کمتر و بیشتر است. این دیگر انکار شدنی نیست، چون در خودِ سایت اپل درج شده. مگر اینکه کسی پیدا شود و ادعا کند که هزینه*های تحقیق و توسعه و ... فقط روی مدل*هایی با حافظه بیشتر سرشکن می*شود! که این یعنی تبعیض بین مشتریان.

از همه اینها که بگذریم، RBC Capital Markets که یک بانک سرمایه*گذاری کانادایی با بیش از 6500 متخصص و 70 دفتر در 15 کشور دنیا از سه قاره امریکا، اروپا و آسیا است، روز جمعه گذشته گزارشی منتشر کرد که در آن به کاهش چشمگیر قیمت چیپ*های حافظه فلش اشاره شد. این کاهش که از ابتدای سال میلادی تا به حال معادل 46٪ بوده، باعث شده که قیمت هر 8 گیگابایت حافظه فلش از 6.82 دلار در ابتدای سال، به 3.63 دلار در زمان حاضر برسد.

و با وجود این کاهش، ما تغییر بسیار ناچیزی در هزینهٔ نهایی مصرف*کننده*ها می*بینیم. حتی آمازون که به نسبت سایرین منصفانه*تر قیمت*گذاری کرده هم قیمت*های بی*ربطی دارد. برای مثال با احتساب 70 سِنت به ازای هر گیگابایت، تولید هر چیپ 16 گیگابایتی 11.20 دلار هزینه بر می*دارد. این کجا و هزینه 50 تا 70 دلاری برای خرید کیندل*هایی با حافظه بالاتر کجا!

طومار گناهان اپل از آمازون هم سنگین*تر است؛ هر گیگابایت حافظه برای اپل فقط 40 سِنت هزینه بر می*دارد، بنابراین 16 گیگابایت حافظه 6.40 دلار روی دست کمپانی خرج می*گذارد. فاصله*اش تا 100 دلار را دیگر خودتان محاسبه کنید (فکر می*کنم در اینجا واحد فاصله را سال نوری در نظر بگیرید بهتر باشد!) یکی از تحلیلگران حرف جالبی در این رابطه زده: «چیپ*های حافظه فلش یکی از قطعات کلیدی برای سودآوری اپل در خطوط تولید آیپد و آیفون است. اپل از محل فروش دستگاه*هایی با حافظه بالاتر، سودی بسیار بسیار بیشتر از تولیدکنندگان اصلی حافظه*ها به دست می*آورد. هر چه تبلت*های فروش رفته حافظه بیشتری داشته باشند، حاشیه سود اپل هم بیشتر می*شود.»

آیا دیگر از اپل می*پذیرید که "ظاهر یک دست برای آیپد" را دلیل قرار ندادن شکاف حافظه جانبی ذکر کند؟ مگر برای نابغه*ای مثل جانی آیو کاری دارد که شکافی مشابه شکاف میکرو سیم*کارت در آیپد*های 4G را برای قرار دادن حافظه جانبی در آیپدها تعبیه کند؟ هنوز هم فکر می*کنید گوگل و ایسوس روی نکسوس 7 سودی نمی*کنند؟

منبع narenji.ir

خیلیا میگن چرا اپل حافظه اضافی نمیزاره ! خخب اینم دلیلشه

الکی پولدارترین شرکت جهان نمیشه که !! با تلکه ی مردم به اینجا رسیده

نظر

نوشته اصلی توسط amir_h0ssein نمایش پست ها
      خیلیا میگن چرا اپل حافظه اضافی نمیزاره ! خخب اینم دلیلشه

الکی پولدارترین شرکت جهان نمیشه که !! با تلکه ی مردم به اینجا رسیده
      تلکه ؟! یادم نمیاد کسی رو زور کرده باشند که اپل باید بخره !!! شما رو زور کردند ؟!
      ناراضی هست کسی میتونه بره برند های دیگه رو بخره و اونارو پولدار کنه -

نظر

نوشته اصلی توسط F0X
        آدم که نباید از محبوبیتش سو استفاده کنه
        و اینکه همه همین کار رو میکنن حالا اپل یکم شدیدتر
        هدف اول هر کمپانی سود و رضایت سهام دارانش هست و اپل هم داره این کار رو میکنه
        ولی اگر همین جوری به سمت دیکتاتوری ادامه بده شاید مولفه محبوبیت رو از دست بده
        منظور از دیکتاتوری شکایت پی در پی از این و آن در موارد خیلی کوچیک - حذف یوتیوب و مپ گوگل - عدم پشتیبانی از حافظه خارجی و ......
        من بازم میگم ، شما ظاهر و باطن رو میبینید ، حق انتخاب هم دارید ، هرکدوم رو خواستید انتخاب کنید !
        اپل رو دوست دارید و میخوایید انتخاب کنید ؟ این محدودیت ها هم هست
        پول کمتر میتونید بدید سامسونگ بخرید !
        این موضوع کاملا سلیقه ایی هست ، شما هم اگر جای سران یک کمپانی بودید شاید همچین کاری میکردید

نظر

به بهانه ی حافظه ی بیشتر : گران فروشی تبلت سازها

نه اينجا اصلا بحث اپل نيست
          بحث بازار اقتصاديه
          بحث شركته
          و اين مسئله هم طبيعيه كه شركت ها به دنبال سود اقتصادي هستن در درجه اول
          اين رو نميشه انكار كرد
          و اپل هم جزئي از اين ماجراس
          مهم ترين نكته اي كه ميشه از اين مقاله برداشت كرد اينه كه نبايد روي شركت ها تعصب داشت
          اين شركت ها واسه پول كار ميكنن
          يكيش محصولش خوبه و با كيفيت يكي بده و بي كيفيت
          با كيفيته رو بخريد اما خواهشا نپرستيدش

نظر

Apple دلیل اینکه جای Micro SD نمذاره ، مهمترین دلیل این هست که کیفیت گوشیاش نیاد پایین. کیفیت گوشی هاشو با اون حافظه هایی که خودش تدارک دیده میبره بالا! حالا فردا یک Micro SD تقلبی چینی میندازه روی گوشی! سرعت انتقال افتضاح ، بعد میگه آیفون بده! گوشی مشکل پیدا میکنه! میگن آیفون بده! و و و ...

نکته بعدی امنیت اطلاعات هست! شما توسط Find My iPhone میتونید کل گوشی را از راه دور فرمت کنید. پس تضمینی هست برای اینکه اطلاعات روی گوشی هست.

یکی دیگه از مهمترین دلایلش ، جلوگیری از JailBreak هست. شما دقت کنید توی این دنیا تعداد انگشت شماری قادر به JailBreak هستن. دلیل این هست که هر شخص عادی نمیتونه هر چی دلش خواست وارد آیفون کنه و بهش دسترسی داشته باشه!

مطمین باشید توسط همین SD کارتها میشه اطلاعات لازم را درون گوشی ریخت و توسط اون هکر exploit ها و کدهای مخرب خودش را اجرا کنه و bypass کنه.
            شما نگاهی به فروش AppStore بکنید! چقدر اشتغال زایی کرده و و و از برنامه نویسان حمایت کرده. شما ببینید گوشی های Android اصلا امنیت ندارن و و و .
            خیلی مزیتهای زیادی بوجود میاد توسط این روش ، که این نوع حافظه را به اون ترجیه بده!
            ویرایش توسط E H S A N : https://i-phone.ir/forums/member/37262-e-h-s-a-n در ساعت 11-09-2012, 05:47 PM
            " MICROSOFT'S MONSTER OF SOFTWARE, APPLE'S MONSTER OF HARDWARE "
            TECHNOLOGY NEEDS BOTH OF THEM

نظر

ممکنه اینها دلیل بر عدم وجود شکاف حافظه باشند

ولی اگر حرفهای شما درست باشه باز هم خیلی خساست توی میزان حافظه داخلی بخرج میدن !!!

یادمه سالها پیش که حافطه ها 128 مگابایت بودن بازار رقابت خیلی داغ بود تا اونجایی که نوکیا توی یکی از مدل هاش از هارد استفاده کرد و خصلاصه همه چیز داشت خوب پیش میرفت !!!

به خودم میگفتم احتمالا تا چندسال دیگه همه گوشی ها بالای 100 گیگ حافطه خواهند داشت و... ! ولی ظاهرا دیگه از رقابت خبری نیست ...

نظر

سلام به همه

من در مورد قطعات PC احداقل یک دهه فعالیت دارم و حتی سیر تکاملی اونا تا ورود دنیا به زمان حال و باز شدن جای پای تبلت ها رو کامل تو ذهن دارم. در جواب آخرین نوشته قبل از خودم باید بگم که تبلت ها برای اجرای پردازش و ذخیره دیتا نیستند، بلکه هدف اصلیشون ارتباط با Cloud هست.! و در پاسخ این تاپیک از دوستمون می خوام که راجه به تکنولوژی فلش و SSD بیشتر مطالعه کنن،

در اثبات ساده حرفم اینو می گم که آیا همه فلش های 8 گیگی هم قیمت هستند؟ آیا به جز ارزونترین بقیه دارن دروغ می گن؟ و کاملترش این می شه که حتی کیفیت ساخت Die ( لایه سیلیکون اولیه مدار مجتمع ) شرکتها متفاوته بعدش که برسیم به لایه گذاری و کاشت گیتها و تخصیص هر بیت به گیتهای منطقی وضعیت اونقدر آشفته هست که یه پیرمرد آمریکایی با فرهنگ خوب خودش به کسی که اعتماد داره تکیه می کنه، او وقتی میبینه باطری و حافظه ایپادش 6 ساله بدون کمترین ایراد کار می کنه اگه بهش بگی اپل 20 دلار ازت بیشتر گرفته، جوابش اینه که اگه بیشتر می خواد تقدیمش کنم تا محصول بعدی رو هم به همین خوبی بسازه،!!

خدا وکیلی اگه یه فلش تو بازار پیدا بشه که مطمین باشم مشابه حافظه یه iDevice بهم جواب خواهد داد، قیمتش برام مهم نیست، خریدارم.

و همچنین سوال ساده ایشون که فکر میکنن قیمت یه هارد با ظرفیت دو برابر لزوما دو برابره،

تا حالا چندین مکانیکی که اتومبیلم رو بردم اولش گفتم که اگه بیشتر مزد بگیره مهم نیست، فقط درست کار کنه. باور کنید هیچکدومشون کار خودشون رو بلد نیستن،! و من مجبورم خودم وقت گذاشته و راجع به تعمیرات ماشین مطالعه کنم. اگه اپلی در تعمیرات پیدا می شد که بگه من دو برابر می گیرم و بهم ثابت می شد کارشو بلده، عقل بهم حکم می کرد که به جای اینکه وقت گرانبها رو صرف یه موضوع بی ربط به شغلم بزارم با تشکر از او قبول کنم.
                ویرایش توسط amr : https://i-phone.ir/forums/member/333-amr در ساعت 18-09-2012, 10:11 AM

نظر

صبر کنید ..
                X