اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

گزارش تحلیلی: یک ماه همراه با ipad جدید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• گزارش تحلیلی: یک ماه همراه با ipad جدید

این نوشته توسط آقای زاک اپستن سردبیر اجرایی سایت BGR نوشته شده و از زبان ایشان بازگویی خواهد شد.

اپل سومین نسل از آیپد خود را در 16 مارچ روانه بازار کرد و آیپد خودم را یک روز بعد در 17 مارچ خریداری کردم. فروشگاه بسیار خلوت بود و به مانند یک محصول تازه معرفی شده از طرف شرکت اپل به بازار نبود. ولی با این همه شرکت اپل بیش از 3 میلیون دستگاه آیپد جدید خود را در 4 روز اول عرضه به فروش رساند که آن را دومین محصول پر فروش تمام دوران شرکت اپل بعد از آیفون 4S که بیش از 4 میلیون دستگاه در طول اولین آخر تعطیلات آن به فروش رساند، کرده است.

هیچگاه کاربر آیپد نبودم. البته نسل اول آیپد را تجربه کرده بودم و به ندرت به یک تبلت آیپد دست زده بودم مگر آنکه بخواهم یه نرم افزاری را تست کنم. تا بالاخره آیپد نسل جدید را خریداری کردم و تجربیات یک ماه اخیرم را برایتان بازگو می کنم.
    در مجموع، آیپد خیلی از کارها را انجام می دهد اما به هر حال کار تخصصی بقیه دستگاه ها را انجام نمی دهد. مثلاً می شود با آیپد فیلم نگاه کرد اما ترجیح می دهم در تلویزیون تماشا کنم، می شود با آیپد کارهای روزمره را انجام داد اما ترجیح می دهم با کامپیوترم کار کنم؛ می شود با آیپد به گشت و گذار در نرم افزارهای مختلف رفت اما ترجیح می دهم با تلفن همراهم این کار را انجام دهم، و حتی می توان با آیپد کتاب خواند اما ترجیح می دهم با نوک تاچ این کار را انجام دهم که کوچکتر می باشد. اما می بینید می شود تمام این کارها را با آیپد انجام داد.

تبلت جدید اپل جادویی نیست اما قطعاً شگفت انگیز است. سخت افزار این دستگاه یک شاهکاری در طراحی و مهندسی می باشد که نظیر آن در دیگر تبلت ها پیدا نمی شود. براق و صاف، قاب استفاده شده در این مدل بسیار شبیه مدل قبلیست. هر چند کمی ضخیم تر است آن هم بخاطر استفاده از باطری بزرگ 11560 لیتیومی و البته جا دادن قطعات دیگر. پردازشگر جدید 2 هسته ای A5X به همراه گرافیک چهار هسته ای، در مقایسه با آیپد 2 بهبود عملکرد قابل توجهی از خود ارائه می دهد که بسیار عالی به نظر می رسد و باعث روانی فوق العاده سیستم عامل در آن شده است.

اما 2 چیزی که بیشتر مرا نسبت به آیپد نسل جدید جذب کرد، یکی صفحه نمایش ریتانا آن و دیگری، توسعه دهندگی هوشمند شخص ثالث سیستم عامل آن است، که این گزارش بیشتر به این 2 خصوصیت خواهد پرداخت.

صفحه نمایش ریتانای نسل جدید آیپد دارای محاسن فوق العاده زیادیست. شگفت انگیز است، فوق العاده ست، درخشان، دارای زرق و برق خاص، زیبا، خیره کننده. همه این نکات و محاسن درست و دقیق می باشند.

صفحه نمایش 9.7 اینچی این نسل از آیپد دارای تراکم پیکسلی 1536x2048 می باشد که رزولوشنی بالاتر از بلو-ری در کلاس 264 پیکسل در هر اینچ ارائه می دهد. حال اگر بخواهیم آن را با دیگر دستگاه های موجود مقایسه کنیم می توانیم گلکسی تب 2 10.1 اینچی را مثال بزنیم. این دستگاه تراکم پیکسلی معادل 149 پیکسل در هر اینچ را دارد، در حالیکه یک تلویزیون اچ دی 42 اینچی 1080p رزولوشنی معادل 52 پیکسل در هر اینچ از خود ارائه می دهد. حال خودتان مقایسه کنید.
    و اما توسعه نرم افزاری و توسعه دهدندگی شخص ثالث اپل. بیشتر سازندگان تبلت ها که از سیستم عامل آندروید در دستگاه های خود بهره می برند، یک عقب گرد کلی به نسبت اپل دارند (البته این نظر شخصی نویسنده این مقاله ست). معتقدم که سازندگان قادر نیستند تبلتی در حد انتظار مردم بسازند لذا رقابت بیشتر به سمت رقابت قیمتی پیش می رود تا رقابت کیفیتی. بیشتر تبلت های شرکت سامسونگ به سمت و سویی پیش می روند که قیمت را به حداقل کاهش دهند که ممکن است وظیفه خود را در فروش به حداکثر برسانند اما نگرانی من در جای دیگری نهفته است. انتهای این مسیر فقط سازش و مصالحه است، وقطعاً منجر به نوآوری نیست.

چرا این همه نسبت به آندروید و سازندگان تبلت های توسعه دهنده این سیستم عامل سخت می گیرم؟ آیا به این خاطر است که معتقدم سازندگانی همچون HTC و سامسونگ نمی توانند در زمینه تبلت با اپل رقابت کنند؟ آیا به این خاطر است که دوست دارم شکست شان را ببینم؟ کاملاً بر عکس. به این خاطر است که دوست دارم اپل را در رقابت موفق ببینم.

تبلت جدید اپل شگفت آور است، و این به من ثابت شده است که یک تبلت می تواند ابزار با ارزشی را ارائه دهد که در تلفن های هوشمند و کامپیوتر ها آن را نمی بینیم. اما آیپد فقط یک تصور و خیال از یک تبلت است.

دوست ندارم شرکت هایی مانند HTC و سامسونگ سعی در شکست دادن این تصور اپل را داشته باشند، و البته حتی دوست ندارم آن را تکرار کنند. دوست دارم که آنها از یک تصور منحصر به فرد که مخصوص خودشان است به ساخت یک تبلت بپردازند، و دوست دارم تبلت های با ارزشی روانه بازار کنند، نه بخاطر اینکه از آیپد ارزانترند، بلکه بخاطر اینکه همانند آیپد خوش ساخت، مفید و منحصر به فرد باشند.

من یک بازار منحصر به فرد تبلت را خواهانم، نه یک بازار مختص به آیپد.

ویرایش توسط O-M-I-D : https://i-phone.ir/forums/member/23007-o-m-i-d در ساعت 18-04-2012, 03:28 PM
صبر کنید ..
X