اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

آموزش استفاده از iPhone toolchain در لینوکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• آموزش استفاده از iPhone toolchain در لینوکس

با سلام.

در این تاپیک قصد دارم نحوه کار با iPhone Toolchain در لینوکس رو آموزش بدم.

خب ابتدا باید یک توزیع مناسب از لینوکس رو نصب کنیم ؛ از نظر من اوبونتو بهترین گزینه هست

برای دانلود اوبونتو به این سایت مراجعه کنید:

Homepage | Ubuntu

خب سپس به Google Code میریم و iPhone Toolchain رو دانلود میکنیم.

برای کانفیگ آیفون تولچین به GNU C Compiler نیازمندیم ؛ جهت دانلود در اوبونتو کد زیر رو میزنیم (اگرچه در اوبونتو موجوده ولی بعد از اعمال دستور ذیل ؛ آپدیت میشه)

کد:
    sudo apt-get install gcc
    خب بعد از دانلود تولچین فایلی به اسم زیر داریم :

کد:
    iphone-toolchain-linux.tgz
    خب فرض میکنیم که تولچین در روی دسکتاپ هست و ما برای تمیزی کار یک فولدر به نام toolchain رو دسکتاپ ایجاد میکنیم:

(نکته : قبلش توسط دستور cd به دسکتاپ میریم)

کد:
    mkdir toolchain
    حالا باید تولچین رو منتقل کنیم به فولدر ساخته شده:

کد:
    mv ./iphone-toolchain-linux.tgz ./toolchain
    چنانچه مجوز ریشه نیاز داشت ؛ یک sudo ابتدای دستور فوق اضافه میکنیم

خب حالا وقت اکسترکت کردن پکیج هست! توسط دستور زیر پک رو از حالت فشرده خارج میکنیم:

کد:
    tar -xvf ./iphone-toolchain-linux.tgz
    خب بعد از این کار ؛ باید دایرکتوری ها و فایل های لازم رو در شاخه usr کپی کنیم:

کد:
    sudo cp -R usr /usr
    این کار چند دقیقه ای طول میکشه ؛ ولی بعد از اتمام کار ؛ تمام هدرها در شاخه usr موجودند و شما میتونید در فایل های با پسوند c اونها رو فراخوانی کنید ؛ در حقیقت باید زبان C رو بلد باشید و به خط فرمان تسلط داشته باشید که بتونید برنامه های آیفون رو توسط این پک درست کنید.

سعی میکنم شبه راهنمای خود تولچین رو ترجمه کنم و براتون قرار بدم تا بتونید برنامه های بسیار با کیفیت رو برای آیفون بسازید

میپردازیم به قسمت دوم آموزش!

در این قسمت قصد ساخت برنامه نداریم ؛ بلکه میخوایم به کمک همدیگه امکانات لینوکس رو بررسی کنیم.

برای ویرایش و ساخت فایل های اساسی برنامه هامون ؛ نیاز به گدیت (gedit) داریم. اگر از اوبونتو 11.04 به قبل استفاده میکنید این پکیج نصب نیست و باید نصبش کنید!

در خط فرمان این کد رو میزنیم :

کد:
    sudo apt-get install gedit
    خب بعد از نصب گدیت میتونیم با استفاده از اون ، یک فایل بسازیم و سپس توسط GCC اون رو کامپایل کنیم

در مورد استفاده از زبان C++ هم باید بگم که امکان استفاده از این زبان هم توسط GNU C++ Compiler یا g++ هست ؛ اگرچه این برنامه روی اوبونتو نصب نیست و خودمون باید جداگانه نصبش کنیم:

کد:
    sudo apt-get install g++
    خب بعد از نصب کامپایلر و ادیتور میتونیم توسط سوییچ help ؛ از ساختار درونی برنامه اطلاع پیدا کنیم ؛ اگرچه در طول این آموزش تمامی دستورات مهم و کلیدی کار با ادیتور و کامپایلر های گفته شده رو آموزش خواهم داد.

دوستانی هم که میخوان زبان سی یا سی++ رو یاد بگیرند بزودی جزوه برنامه سازی حرفه ای سی++ رو میزارم

نظر

این toolchain کارش چی هست اصلا

نظر

نوشته اصلی توسط apple for all نمایش پست ها
        این toolchain کارش چی هست اصلا
        یک سری هدر و کد پایه هست که به ابزارهای برنامه نویسی گنو/لینوکس افزوده میشه تا بتونیم برای iOS برنامه بسازیم

نظر

خــــــــب، ما اومدیم و این رو نصب کردیم... حالا چطور برنامه های نوشته شده رو برای iPhoneو یا کلا ios کامپایل کنیم؟
          ادامه داره یا تمام شد کلا این آموزش؟

نظر

ادامه داره ، فقط دارم میبینم که خروجی قابل اعتمادی بدست میاد ازش یا نه!

نظر

صبر کنید ..
            X