اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

جوانک نروژی باگ کدهای گوگل، اپل، مایکروسافت و ف.ی.س ب.و.ک را پیدا می کند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• جوانک نروژی باگ کدهای گوگل، اپل، مایکروسافت و ف.ی.س ب.و.ک را پیدا می کند

سیم استوردال، یک نوجوان نروژی است که با صرف زمانی اندک و پشتکار زیاد توانسته است که به وب سایت شرکت های مهم رایانه ای نفوذ کرده و بدون هیچ سوء استفاده ای به آنها در بالابردن سطح امنیتی نرم افزارهایشان یاری رساند. این نوجوان برخی از باگ های پربازدیدترین وب سایت های دنیا از جمله ف.ی.س ب.و.ک، گوگل، مایکروسافت و اپل را پیدا کرده است.

سیم استوردال (Cim Stordal) نوجوان 15 ساله نروژی اوقات فراغت خود را به بازی Team Fortress، تیراندازی با تفنگ بادی، کار در فروشگاه محصولات دریایی شهر برگن و گشت و گذار دراینترنت می گذراند. اما سرگرمی اصلی او یافتن ایرادات وب سایت هایی است که روزانه میلیون ها نفر از سرتاسر دنیا از آنها بازدید می کنند.

جالب اینجاست که تلاش های استوردال جوان بی پاسخ باقی نمانده و مورد تقدیر شرکت های معظم نرم افزاری و اینترنتی قرار گرفته است. از گوگل، ف.ی.س ب.و.ک و اپل گرفته تا مایکروسافت غول پیکر همه از او متشکر هستند. او حتی در تالار افتخارات بخش امنیتی گوگل حضور دارد و شرکتهای اپل و گوگل نیز بخاطر یافتن ایراد وب سایت هایشان از وی تقدیر جانانه ای کرده اند؛ از همه مهمتر شبکه اجتماعی فیس بوک یک کارت اعتباری 500 دلاری برای جبران زحماتش ارسال کرده است.

سیم استوردال که در یک مصاحبه ی ویدئویی اینترنتی با سایت CNET شرکت کرده بود ابراز داشت: « من در کد HTML وب سایت ها می چرخم تا ببینم که از کجا می توانم کدهای خود را تزریق کنم، بعد بررسی می کنم که آیا این کدها ***** می شوند یا خیر. اغلب اوقات آنها تمام این ورودی ها را ***** می کنند یا اینکه تنها بعضی از محتوای خاص قابل تزریق است؛ البته پیش می آید که ریزه کاری هایی را فراموش کرده باشند، که همین ریزه کاری ها می تواند یک حفره امنیتی و معبری برای سوء استفاده هکرها باشد. هکرها عاشق کوکی ها هستند؛ آنها تمام تلاش خود را می کنند تا به هر نحو ممکن از این کوکی ها برای ورود به جای کاربران دیگر به سایت ها استفاده کنند.

به گفته این خوره رایانه ای، سایت اپل یکی از ساده ترین اهداف برای هکرها است. البته برای این ادعا نیز دلیل جالبی دارد؛ متوسط زمانی که این نوجوان برای نفوذ به سایت ها صرف کرده شاید معیار خوبی باشد. به قول خودش برای نفوذ به ف.ی.س ب.و.ک 4 روز، گوگل 3 روز و اپل تنها 5 دقیقه زمان گذاشته است. البته شرکت اپل هنوز حاضر نشده است تا در این مورد اظهار نظری کند.

شرکت ها تلاش وی را می ستایند چرا که او این اشکالات را رسانه ای نکرده و اول از همه با خود آنها مطرح می کند. بدین ترتیب همه خوشحال خواهند بود چرا که با یک موقعیت برنده-برنده مواجه هستند. شرکت ها اشکالات نرم افزاری خود را رفع می کنند، کاربران از نفوذ هکرها در امان هستند و سیم استوردال نیز نیاز به چالش طلبی و کسب موفقیت خویش را اقنا کرده است.

سیم استرودال در حال نمایش کارت اعتباری است که بابت یافتن حفره امنیتی از وب سایت ف.ی.س ب.و.ک هدیه گرفته است.

علی رغم اینکه تازه یک سالی است که این کار را آغاز کرده توانسته است که موفقیت های چشمگیری کسب کند. او می گوید:

من همیشه از کار با رایانه لذت می برم، هنوز زمان زیادی از آموختن برنامه نویسی به زبان ++C نگذشته بود که علاقمند شدم تا کار تازه ای انجام دهم پس با قدری جستجو و پشتکار به آموختن پرداختم.

از همه جالب تر موقعیت دوستان سیم است، آنها که از این توانایی او به ذوق آمده اند از وی برای بالابردن امنیت وب سایت شان کمک می گیرند. با این وجود والدین سیم 15 ساله هنوز مطمئن نیستند که با این دلبستگی او به کامپیوتر چه کنند. سیم می گوید:

حدس می زنم آنها می دانند که کار جالبی می کنم، اما دقیقا متوجه نمی شوند که من مشغول چه کاری هستم و نمی خواهند که تمام وقتم را پشت کامپیوتر صرف کنم.

گام بعدی او یافتن حفره های امنیتی در گوشی های هوشمند تلفن همراه است. به همین منظور او مشغول راه اندازی برنامه Fuzzer بر روی گوشی iPhone 3Gs خود است . این برنامه ابزاری خودکار برای تست نرم افزارهای کاربردی گوشی های تلفن همراه به حساب می آید. باید منتظر بود و دید که چشمان تیز بین سیم 15 ساله چه ماهی های بزرگی را صید خواهد کرد!
    منبع:زوم ایت

اينو خوندم ياد نوجواني هام افتادم!
    حيف كه اونموقع اينترنت نبود!

نظر

صبر کنید ..
    X