اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

راهنمای مراقبت از باطری وسایل الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• راهنمای مراقبت از باطری وسایل الکترونیکی

سال هاست که نسل جدید باطری های لیتیومی جایگزین باطری های نیکلی شده است؛ این جایگزینی شبهات بسیاری را برای کاربران جهت نگهداری از باطری دستگاهشان به وجود آورده و این شبهات و نگرانی ها با توجه به تفاوت های این دو نسل باطری چندان بی راه نمی باشد. در این نوشته سعی داریم با مطرح کردن روش هایی، باطری دستگاه خود را سالم تر نگه داریم. پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

پرهیز از مصرف کامل باطری:*
    هرگز نگذارید شارژ باطری شما به 0% برسد و دستگاه کامل خاموش شود. همیشه قبل از خاموش شدن دستگاه آن را شارژ کنید. طی تحقیقاتی که توسط * battery university صورت پذیرفت، نتایج زیر حاصل گشت :*

همانطور که در جدول بالا میبینید اگر در شرایطی که 50% باطری خالی شده است آن را شارژ کنید ، باطری شما به مراتب عمری بیشتر از یک چرخه 0 تا 100% شارژ را دارا خواهد بود.

پرهیز از شارژ کامل:
    باطری های لیتیومی هرگز نیاز ندارند به صورت کامل و 100% شارژ شوند. در واقع مطالعات نشان داده است که شارژ تا 80% میتواند شارژ*ی ایده آل باشد؛ و احیانا اگر باطری را تا 100% شارژ کردید هرگز آن را بیشتر از آن به برق متصل نگذارید. این اشتباه یکی از نکاتی است که خیلی از ما سهوا مرتکب آن میشویم و سلامت باطری خود را به شدت به خطر می اندازیم. برای جلوگیری از این اتفاق میتوانید از آداپتور های هوشمندی استفاده کنید که خودشان پس از انجام شارژ کامل، از رسیدن برق به دستگاه جلوگیری میکنند.

خالی کردن کامل شارژ به صورت ماهیانه:*
    شاید این حرف با حرف هایی که در بالا مطرح کردیم کمی در تناقض باشد، ولی نکته ای پشت آن نهفته است! باطری های نوین که «باطری های هوشمند» نیز قلمداد میشوند، دارای این ویژگی هستند که زمان باقی مانده تا اتمام شارژشان را تخمین زده و به شما اعلام کنند. این تخمین ممکن است بعد از مدتی با اشتباهاتی مواجه شود که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هر ماه یک بار اجازه دهید باطری شما به صورت کامل خالی شده و دستگاه خاموش شود.

خنک نگاه داشتن:
    یکی از مهمترین نکات در سلامت باطری دمای نگهداری از آن است. مجددا تحقیقات گروه battery university نتایج زیر را با خود به همراه داشته است :

همانطور که مشاهده میکنید هرچه دما بیشتر باشد عمر بیشتری از باطری کاسته میشود. پس اگر لپ تاپ شما دمای زیادی از خود ساطع میکند بهتر است از گجت های خنک کننده برای آن استفاده کنید.

اولین شارژ:
    این یکی از قسمت هایی است که بیشترین سردرگمی را در بین کاربران ایجاد میکند و شاید علت اصلی آن نیز بی اطلاعی فروشندگان باشد!* احتمالا برای شما هم پیش آمده است که پس از خرید یک گجت جدید، با توصیه های فروشنده مبنی بر شارژ دستگاه از ۸ الی ۱۲ ساعت و حتی عدم استفاده از وسیله در طول شارژ ، مواجه شده باشید.* این یک باور کاملا غلط است که در مورد باطری های لیتیومی صادق نیست. برای اولین بار تنها کافیست دستگاه خود را به برق زده و صبر کنید تا شارژ آن به 100% برسد.

در نهایت جا دارد بدانید باطری های لیتیومی هرچقدر هم که در نگهداری آنها کوشا باشید، پس از چند ماه و چند سال شروع به ضعیف شدن میکنند و نیاز به تعویض دارند. پس اگر هم یکبار باطری خود را تا *100% شارژ کردید و یا تا 0% شارژ آن را خالی کردید خیال نکنید که دنیا به پایان رسیده است! با رعایت نکات بالا باطری شما عمر بیشتری میکند ولی در نهایت مانند سایر باطری ها احتیاج به تعویض دارد.
    منبع : narenji.ir

خوشحال ميشام دوستان نظرشون رو بگن چون يه قمت هاييش با دانسته آی قبلی من يا شما فرق ميکنه....

نظر

منم قبلا شنیده بودم واسه اینکه باطری گوشی سالم بمونه بزارم با آخرش برسه بعد تا 100% شارژش کنم! که دقیقا عکس مطالب بالا بود!
      ولی خب مثلا تو آیفون تنها تو حالتی میشه Usage گوشی رو دید که باتری رو 100% شارژ کنی ولی خب تو این مقاله جالب بود که گفته شده بود اصلا 100% شارژ نکنید!

نظر

من دستگاه های هم مارک و هم مدل مختلفی رو تو منزل با اعضای خانواده استفاده میکنیم و بخاطرعادت اونها که تا یه کم سر باطری خالی میشه شارژ میکنن ولی من همیشه زیر ۱۵٪ شارژ میکنم هیچکدوم از باطری های من اعم از موبایل لبتاپ و دوربین خراب نشدن و حتی شارژ رو بیشتر نگه میدارن بخصوص لب تاپ رو وقتی بیرون میبرم و دو باره منزل میارم به برق وصل نمیکنم تا آلارم باطری بیاد..
        در ضمن سیستمهای امروزی یک برد هوشمند مخصوص شارژ باطری در هر سیستمی هست که بعد از شارژ در صورت ادامه اتصال سوکت برق جریان شارژ را قطع و برق مصرفی را از اتصال سوکت دریافت میکند.. معمولا من وقتی با آیفون گیم بازی میکنم از این حالت استفاده میکنم
        ویرایش توسط mojahed25 : https://i-phone.ir/forums/member/80453-mojahed25 در ساعت 27-01-2012, 11:01 PM

نظر

اگر قرار باشه بعد از چند سال باطری رو عوض کنیم... پس تکلیف وسایلی که به باطری دسترسی نداریم چی میشه؟

خیلی سعی کردم که بفهمن اما همشون می خندیدن
          (چارلی چاپلین)

نظر

باید اعلام کنم که قسمت ۱۰۰درصد شارژ اشتباه است. بنده با سرویس جنیوس بار اپل تماس در تماس بودم و به بنده گفتند که اگر بشتر مواقع خانه هستید، بگذارید دستکاهتان در برق باشد و فقط ماهی یکبار کالیبره کنید باطری را.
            برای دوستانی که می خواهند بیشتر بدونند لینکی را از سایت اپل میدم.
            Apple Portables: Calibrating your computer's battery for best performance
            with

نظر

نوشته اصلی توسط s_abedi96 نمایش پست ها
              باید اعلام کنم که قسمت ۱۰۰درصد شارژ اشتباه است. بنده با سرویس جنیوس بار اپل تماس در تماس بودم و به بنده گفتند که اگر بشتر مواقع خانه هستید، بگذارید دستکاهتان در برق باشد و فقط ماهی یکبار کالیبره کنید باطری را.
              برای دوستانی که می خواهند بیشتر بدونند لینکی را از سایت اپل میدم.
              apple portables: Calibrating your computer's battery for best performance
              ميشه يه توضيح مختصر خودتون بدين...

نظر

صبر کنید ..
              X