اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

اولین کتاب فارسی در زمینه برنامه نویس مک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• اولین کتاب فارسی در زمینه برنامه نویس مک

سلام
    بعد از این که دیدم دوستان زیادی علاقه به برنامه نویسی در مک. دارن تصمیم گرفتم به عنوان اولین نفر یک کتاب خوب در این زمینه ترجمه کنم امیدوارم که مورد توجه قرار بگیره
    راه ها ارتباط با من:
    kiarash.kiani@me.com
    kiani.kiarash72@gmail.com
    اخطار:
    این کتاب از نسخه انگلیسی کتاب Become an xcoder ترجمه شده
    در ترجمه ان زحمت کشیده شده و در حال حاضر به صورت مجانی در اختیار شما قرار می گیرد لذا لطفا از کپی برداری ان با نام و عنوان خود جدا خوداری کنید.
    این کتاب در حین ترجمه به صورت بخش بخش و به صورت اختصاصی برروی سایت مک. برای من و ایفون. دات ای ار قرار خواهد گرفت و چون در حال حاضر در گیر چند پروژه هستم وقت کمی دارم بنابراین به صورت بخش بخش قرار می گیرد
    اگر قسمت ها مورد توجه قرار گرفت در پایان به صورت یک فایل PDF با مثال های بیشتر در خواهم اورد.

چگونه یک برنامه نویس مک. باشیم
    Become an XCoder

کیارش کیانی
    1390
    2010

دستور العمل:

اپل. برای شما ابزار های مجانیی فراهم کرده تا شما با کمک. انها یک نرم افزار کوکا(cocoa) خلق کنید. این مجموعه از ابزار ها که با نام xcode شناخته می شوند همراه با سیستم ها ارایه می شوند یا شما می توانید انها را از سایت اپل. دولاپر (Apple Developers) به صورت مجانی دانلود کنید.
    کتاب های خوبی در زمینه برنامه نویسی مک. وجود دارند اما ان کتاب ها در پایان شما را به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل خواهند کرد و نیاز به مطالعات قبلی دارند.اما ما در این کتاب قصد داریم شما را با اساس و پایه برنامه نویسی در مک. آشنا کنیم و مثال هایی ساده را در مدت کوتاهی به شما اموزش بدیم و به شما برنامه نویسی Objective-C را در فالب Xcode بیاموزیم.بعد از اتمام 5 فصل شما قادر خواهید بود یک برنامه ساده بدون رابط کاربری(GUI) ایجاد کنید و بعد از مطالعه کامل این کتاب شما قادر خواهید بود که یک برنامه با رابط کاربری بسازید. بعد از مطالعه کامل این کتاب شما آماده هستید که به سراغ کتال های تخصصی تر بروید.برای انکه در برنامه نویسی توانا باشید باید کتاب ها و جزوات زیادی را مطاله کنید زیرا برنامه نویسی بسیار گسترده است اما نگران نباشید زیرا در این کتاب سعی شده مطالب به صورت ساده بیان شود.

چگونه از این کتاب استفاده کنیم
    هر زمانی که پاراگرافی ر]ا با نوشتار بزرگ (Bold) دیدید مانند:
    این کتاب

ما به شما پیشمهاد می کنیم در پایان ان را 2 بار بخوانید.در بار اول که هر فصل را مطالعه می کنید جداول را رد کنید و در پایان ان فصل باز گردید و انها را با دقت مطالعه کنید.مثال ها در این کتاب در هر سطر دارای برچسب است مانند [1] .اغلب مثال ها از چند خط تشکیل شده اند و وقتی می خواهیم به یک خط از یک مثال اشاره کنیم از این برجسب ها استفاده می کنیم مانند:

کد:
    //[1]
    volume=basArea*height; //[1.2]

و این یعنی مثال 1 و خط 2

برای بسیاری از شما برنامه نویسی یک کار ساده نخواهد بود به عنوان مثال شما با خواندن چندین کتاب نواختن پیانو یا رانندگی را نخواهید آموخت . در برنامه نویسی هم شما باید با XCode در گیر شوید
    74
    بله.خیلی خوبه حتما ادامه **پیدا کنه
    90.54%
    67
    خوبه ولی توضیحش کمه
    6.76%
    5
    بد نیست اما من نمی خوانم
    1.35%
    1
    اصلا خوب نیست ادامه داده نشود
    1.35%
    1
    ویرایش توسط kiarashk : https://i-phone.ir/forums/member/24636-kiarashk در ساعت 08-11-2011, 09:38 PM

با تشکر از شما دوست گرامی.

میدونم زحمت فراوانی کشیدید (چون خودم این راه رو رفتم) برای اینکه خدمات جدیدی برای افراد دیگر ارائه کنید.

فقط پست تشکر زدم، چون دکمه سپاس کافی نبود

نظر

نوشته اصلی توسط prp-e نمایش پست ها
      با تشکر از شما دوست گرامی.

میدونم زحمت فراوانی کشیدید (چون خودم این راه رو رفتم) برای اینکه خدمات جدیدی برای افراد دیگر ارائه کنید.

فقط پست تشکر زدم، چون دکمه سپاس کافی نبود
      شما چقد راه ميرين
      تو هر تاپيك يه راهي ميري

نظر

واقعا شگفت زدم كردى
        به نظر من بايد چنين افرادى رو حمايت خالى كنيم تا اين كتاب ها همه ترجمه بشه

نظر

توجه

دوستان زیادی ایمیل زدن و کتاب رو خواستن برای همین این پست اضافه ارسال شد. لطفا اخطار رو دقیق مطالعه کنید این کتاب مجانی هست و برای استفاده شماست و به صورت بخش بخش بروی سایت قرار می گیرد تا اشکالات برطرف بشه در پایان اگر دوستان دوست داشتند یه نسخه pdf با چند مثال بیشتر قرار خواهم داد.

نظر

قسمت دوم : اولین کتاب فارسی در زمینه برنامه نویس مک

۰۱: یک برنامه مجموعه ای از دستورات است.

متغیر ها

Objective-C هم مانند دیگر زبان ها از متغییر ها استفاده می کند.متغییرها چیزی بیش از یک اسم برای اشاره به قسمتی از داده ها نیست. یعنی انتخاب فضایی از حافظه با نام خاص مثلا اعداد به مثال زیر توجه کنید:

کد:
            //[1]
            x=4 ;
            سمیکالن(Semicolon)

متغییری که در بالا با نام x مشاهده کردید مقدار ۴ را برایش انتخاب کردیم . شما باید در اخر هر عبارت یک سمیکالن قرار بدهید و این بسیار ضروری است اما چرا؟ در مثال قبل شما به سادگی می فهمید که دستور چه منظوری دارد اما کام*یوتر چی ؟ کام*پیوتر برای درک و تبدیل کد های شما به این علامت احتیاج دارد. یک کامپایلر مبدل کننده کد های شما به صفر و یک است تا مک اون ها رو بشناسد. برای کامپیوتر درک یک متن که توسط انسان نوشته شده سخت است بنابراین به عنوان مثال احتیاج دارد که در پایان هر خط با دیدن سمیکالن ( متوجه شود که خط به پایان رسیده است.

نام گذاری متغییر ها

نام های متغییر ها معنی خاصی برای کامپایلر ندارند. انها فقط توصیف کننده هایی هستند که به کمک انسانها می ایند تا انها را بهتر درک کنیم و این یک کمک بزرگی هست تا با انها بتوانیم کد های خودمان را اشکال زدایی کنیم.

توجه: خطاها (Error) در برنامه باگ (Bugs) نامیده می شوند و برطرف کردن انها اشکال زدایی (Debugging) نامیده می شود.

نام متغییرها بر اساس نوع استفاده آنها باید نام گذاری شوند مثلا اگر بخواهیم در طول برنامه پهنای یک جعبه عکس (PictureBox) را تغییر بدهیم از متغییر استفاده می کنیم .ما آزاد هستیم که هر نامی برای متغییرمان انتخاب کنیم اما اسم مناسب به شما کمک می کند تا زمانی که یک برنامه بزرگ می نویسید و به کدهای قبلی روجوع می کنید بفهمید که متغییر را برای چه منظوری ایجاد کرده اید من به عنوان مثال برای پهنای جعبه تصویر از نام زیر استفاده کردم:

کد:
            //[2]
            pictureWidth=8 ;
            نکته ای که باید به ان توجه کنید این هست که برای کامپایلر حروف بزرگ و کوچک متفاوت هستند و به عنوان مثال Picturewidth با picturewidth و PictureWIDTH متفاوت است.

هر چند شما آزاد هستید هر نامی برای متغییر خود انتخاب کنید اما این انتخابها باید تحت قوانینی صورت گیرد تا کامپایلر کد شما را متوجه شود متغییر ها فقط می توانند شامل حروف ساده باشند البته به شما اجازه داده شده تا از اعداد و Underscore ("_") نیز استفاده کنید ولی فراموش نکنید که هیچگاه نمی توانید از فضا (space) استفاده کنید به نمونه های زیر توجه کنید

مثال های صحیح:
            door8k
            do8or
            do_or

مثال هایی که غلط هستند:
            door 8(استفاده از فضا یا فاصله)
            8door(شروع نام با اعداد)

مثال هایی که پیشنهاد نمی شوند:
            Door8(شروع نام گزاری با حرف بزرگ)

نظر

قسمت سوم : اولین کتاب فارسی در زمینه برنامه نویس مک

استفاده از متغییر ها در محاسبات

تا حالا ما یاد گرفتیم که چطور به متغییرها مقدار بدهیم. ما با استفاده از ان ها به راحتی می تونیم محاسبات رو انجام بدیم به مثال زیر توجه کنید.در اینجا می خواهیم مساحت یه جعبه عکس (PictureBox) را بدست بیارم.
              کد:
              //[3]
                    pictureWidth=8;
                    pictureHeight=6;
                    pictureSurfaceArea=pictureWidth*pictureHeight;

در اینجا برای این که بتونیم سورس خودمان را راحتتر ببینیم از فاصله بین کلمات استفاده می کنیم این امر برای کامپایلر مشکلی ایجاد نخواهد کرد. مانند مثال زیر:

کد:
              //[4]
                    pictureWidth = 8;
                    pictureHeight = 6;
                    pictureSurfaceArea = pictureWidth * pictureHeight;

Integer و float

حالا نگاه کنید به مثال [5] و دقیقا به دو خط اول ان:
              کد:
               //[5]
                    pictureWidth = 8;
                    pictureHeight = 4.5;
              ور کلی به دو دسته متمایز integers (اعداد صحیح) و اعداد اعشاری(float-point) تقسیم می شوند. برای نمونه شما می تونید دو خط [1.5] و [2.5] را مشاهده کنید.
              مثال شماره [5] در کامپایلر اجرا نخواهد شد! اشکال اینجاست که کامپایلر نیاز دارد تا شما برای او تعریف کنید که چه نامی برای متغییر خود انتخاب کردید و می خواهید متغییر شما از چه نوعی باشد integer یا float در مثال زیر من به شما نشان می دهم که چطور باید این اطلاعات رو برای کامپایلر توضیح دهید:

کد:
                   //[6]
                    int pictureWidth;
                    float pictureHeight, pictureSurfaceArea;
                    pictureWidth = 8;
                    pictureHeight = 4.5;
              در خط [6.1] int به کامپایلر نشان خواهد داد که pictureWidth از نوع integer هست. در خط بعدی من دو متغییر را یکجا با استفاده از ویرگول (کاما) تعریف کردم که ساده تر باشه. خط [6.2] نشان می دهد که هر دو متغییر از نوع float است و این یعنی اعداد می توانند بخش اعشاری داشته باشند. در این مثال یک متغییر از نوع integer می باشد و دو متغییر دیگر متفاوت هستند حالا نتیجه محاسبات با این دو نوع متفاوت چه نوعی خواهد بود؟ نتیجه float خواهد بود زیرا طبق خط [6.2] ما pictureSurfaceArea را از نوع float انتخاب کردیم.
              اما چرا کامپایلر احتیاج دارد که بداند متغییر باید از چه نوعی باشد؟ زیرا کامپایلر به بخشی از مموری کامپیوتر برای نگهداری متغییر احتیاج دارد و در مموری کامپیوتر مکان انواع داده متفاوت است .

نظر

خب همگی رو به صورت pdf در بیاری خیلی کار مفید تری میشه

نظر

کتاب فارسی

نوشته اصلی توسط momeks نمایش پست ها
                  خب همگی رو به صورت pdf در بیاری خیلی کار مفید تری میشه
                  هنوز کامل نشده اما تصمیم گرفتم که یه مقدار مطالب هم به اون اضافه کنم که بهتر بشه این جوری اگه دوستان لطف کنن اشکالات هم رفع می شه و یه مرجع مجانی و خوب در این زمینه به وجود می اد در پایان هم به صورت یک pdf در خواهم اورد امیدوارم که شما و دوستانی هم که تخصص دارن همکاری کنن.

نظر

من منتظر می مونم تا پی دی اف بشه.

واقعاً که لازم داریم یه همچین چیزای.....

خیلی خیلی خسته نباشید

نظر

دوست عزیز وقتی کارتون تموم شد علاوه بر pdf، سعی کنید epub هم بیرون بدید تا بتونیم روی آیدیوایس ها مون هم از این شاهکار لذت ببریم

نظر

اولين كتاب فارسي اموزش برنامه نويسي مك

سلام به همگي
                        به دلیل اینکه چند وقت درگیر بازسازی سایت شخصی خودم بودم نتونستم کتاب رو کامل کنم حالا دوباره دارم ادامه می دم و ۲ فصل اول اماده استفاده هست که برای در یافت انها می تونید به سایت شخصی من مراجعه کنید که لینک ان در زیر قرار داده شده همچنینین برای دانبال کردن اخرین وضعیت این کتاب و دیگر کارهای من می تونید من رو در تویتتر دنبال کنید
                        کد HTML:
                        https://twitter.com/kiarash_kiani
                        کد HTML:
                        http://www.soft-creator.zzl.org

نظر

ببخشید من نگرفتم این رو چطوری دانلود کنم یا ببینم؟؟؟؟؟

نظر

نوشته اصلی توسط johncartoon نمایش پست ها
                            Soft-Creator | How to be a mac programer

- - - - - - - - - -

نوشته اصلی توسط johncartoon نمایش پست ها
                            http://soft-creator.org/HTBAMP.html

نظر

واقعا عالیه
                              ممنون!!!!

نظر

صبر کنید ..
                              X