اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

آشنایی با filevault و روش کار آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• آشنایی با filevault و روش کار آن

FileVault یک سیستم امنیتی قدرتمند برای مک است که از نسخه 10.3 در مک ایجاد شده است . filevault تمامی اطلاعات شما رو با استفاده از کد های ۱۲۸ بیتی کد گذاری خواهد کرد . بصورتی تا کد عبور را نداشته باشید به هیچ وجه اطلاعات قابل استفاده نیستند . تا قبل از انتشار Mac os x lion ٬ سیستم filevault محدودیت هایی داشت ٬ بدین صورت که تنها می توانست بر روی نیمی از اطلاعات دیسک شما کد گذاری کند و هم پس از فعال کردن filevault استفاده از Time Machine برای بکاپ گرفتن کمی سخت می شد .

بعد از انتشار نسخه شیر مک ٬ محدودیت های filevault برداشته شد . از این پس شما می توانید براحتی بر روی تمامی اطلاعات خود کد گذاری کنید و یا دیگر در استفاده از Time Machine و filevault در کنار هم نباید نگرانی ای داشته باشید . این دو سرویس با هم هماهنگ شدند .

همانطور که گفته شد در mac os x lion سرویس FileVault تغییرات بنیادی زیادی داشت به همین دلیل به اصلاح آنرا FileVault 2 می نامند .

برای استفاده از filevault باید حداقل نیمی از هارد شما خالی باشد دلیل آن هم است که پس از روشن کردن این سرویس کلیه اطلاعات شما بر روی یک فضای کاملا محافظت شده فرستاده خواهد شد . پس باید هارد شما ظرفیت مساوی یا بیشتر را خالی داشته باشد . برای فعال سازی این سیستم شما باید با یوزر ادمین این کار را انجام دهید و حتی اگر با یوزر ادمین هم باشید هنگام فعال سازی باید یوزر و پسورد ادمین سیستم را وارد کنید که اجازه نهایی صادر شود .

فعال سازی این سرویس و توضیحات مربوط به آن

FileVault در بخش Security & Privacy در preferences قرار دارد .
    با وررد به این بخش وارد تب FileVault شوید و اجازه استفاده را فعال کنید

با کلیک بر روی قفل پایین صفحه و وارد کردن یوزر ادمین ٬ اجازه استفاده را فعال می کنید

بعد از فعال کردن اکر مک شما چند یوزره باشد باید مشخص کنید در زمان فعال بودن FileVault کدام یوزر ها دسترسی به فایل ها رو داشته باشد . اگر کاربری رو انتخاب نکنید نمی تواند از هیچ فایلی استفاده کند در زمان فعال بودن FileVault

در مرحله بعد کد ریکاوری به شما داده خواهد شد . این کد را باید در یک مکان امن نگه داری کنید در صورت از دست دادن این کد ٬ کلیه اطلاعات شما غیر قابل دسترس خواهد بود .

این کد را بخاطر بسپارید . در صورت از دست دادن این کد اطلاعات شما برای همیشه غیر قابل دسترس می باشد

کد ریکاوری برای زمانی است که شما رمز خود را فراموش کرده اید . شما مستقیم می توانید آنرا به ایمیل خود یا هرجای دیگر بفرستید .

پس از پایان پرسه مک شما ریست می شود و بعد از خواهید داد که صفحه لوگین بسرعت ظاهر می شود پس از وارد کردن پسورد به محیط امنیتی وارد می شوید . البته جای نگرانی نیست در آنجا تمامی فایل های شما باز است و مک کاملا بصورت طبیعی کار خود را انجام می دهد

پروسه انتقال فایل ها به محیط امنیتی امکان دارد چند ساعت به طول انجامد ولی این کار در بکگراند سیستم شما انجام می شود و این پروسه مزاحم کار عادی شما نمی شود . شما می توانید در هنگام انجام این پروسه از سیستم خود استفاده کنید و یا حتی آنرا به Sleep برده یا خاموش کنید . روند کار این پروسه در هر حال متوفف نمی شود .

ذخیره سازی کد ریکاوری
    قبلا در مورد کد ریکاوری صحبت کرده ایم . این کد زمانی که شما پسوردتون رو فراموش می کنید این کد تنها راه نجات کلیه اطلاعات شما می باشد . اپل می تواند این کد را برای شما ذخیره کنید .

اگر گزینه ذخیره کد در اپل را انتخاب کنید وارد صفحه زیر خواهید شد .

که باید سه سوال و جواب مشخص برای خود تعیین کنید سپس روی ادامه بزنید

لطفا به سوالات و جواب ها درست دقت کنید تا بتوانید در صورت لزوم از آنها استفاده کنید
    در صفحه بعد برای ذخیره تغییرات و فرستاده شده به سرور اپل یکبار مک شما ریست خواهد شد .

بازیابی کد ریکاوری از اپل

همانطور که گفته شد اگر رمز خود را فراموش کنید تنها راه دسترسی شما به فایل ها کد ریکاوری می باشد . در مرحله قبل یاد گرفتیم چگونه انرا به اپل بفرستیم . حال فرض می شود رمز خود را فراموش کرده اید و سه بار اشتباه آنرا زده اید
    گزینه ای در زیر ظاهر می شود به نام

"If you forgot your password, you can… …reset it using your recovery key."

با کلیک بر روی این گزینه به Apple care وصل می شود که با برسی شماره سریال کامپیوتر شما و سه سوال پاسخ داده به شما کد دوباره تحویل شما می شود و بعد از دسترسی به شما داده می شود که کد ریکاوری رو عوض کنید
    پیشنهاد می شود آنرا عوض کنید و دوباره به اپل بفرستید .

مهاجرت FileVault از نسخه های قدیمی مک
    اگر شما از snow leopard استفاده می کردید و حال آماده مهاجرت به Lion هستید و FileVault نیز فعال است نگران نباشید . تمامی اطلاعات FileVault قابل انتقال به lion می باشد اینکار نیز بوسیله دادن اجازه دسترسی در egacy FileVault است .

البته پیشنهاد می شود برای استفاده از نسخه جدید تر در خود lion این کار رو انجام دهید

FileVault بدرد چه کسانی نمی خورد ؟
    از خصوصیات این سیستم گفتیم ولی بهتر است اشاره کنیم این سرویس بدرد چه کسانی نمی خورد

۱- حتما می دانید که ضریب امنیتی این سیستم بسیار بالا است ولی آیا شما به این اندازه ضریب امنیتی نیاز دارید؟ اگر ندارید خود را درگیر نکنید

۲- در انجمن گاهی به دوستانی بر می خوریم که به علتی پسورد خود را فراموش می کنند . این دوستان حواس پرت پیشنهاد می شود سمت این سیستم نروند که دچار مشکل خواهند شد
    i-phone.ir
    The Best or Nothing

Twitter : Rouzbeh7000

روزبه جان من کلا متوجه نشدم کارش چیه یعنی چی تموم فایل رمز گذاری میکنه؟؟ یعنی الان مثلا تو یوزر من این کارو بکنم و تو یه یوزرای دیگه دسترسی به فایلای من امکان پذیر نیس؟؟؟*بعد اون کد بازیابی چیه؟؟؟*بازیابی چی؟؟*چه موقع استفاده میشه یعنی کی این ویژگی بدردمون میخوره؟؟؟

نظر

نوشته اصلی توسط omidam نمایش پست ها
      روزبه جان من کلا متوجه نشدم کارش چیه یعنی چی تموم فایل رمز گذاری میکنه؟؟ یعنی الان مثلا تو یوزر من این کارو بکنم و تو یه یوزرای دیگه دسترسی به فایلای من امکان پذیر نیس؟؟؟*بعد اون کد بازیابی چیه؟؟؟*بازیابی چی؟؟*چه موقع استفاده میشه یعنی کی این ویژگی بدردمون میخوره؟؟؟
      مطمئن هستید نوشته ها رو دقیق خوندید؟

روزبه جان من کلا متوجه نشدم کارش چیه یعنی چی تموم فایل رمز گذاری میکنه؟؟
      یعنی جز کسانی که یوزر نیم و پسورد دسترسی نداشته باشند نمی تونن از هیچ فایلی استفاده کنند

یعنی الان مثلا تو یوزر من این کارو بکنم و تو یه یوزرای دیگه دسترسی به فایلای من امکان پذیر نیس؟؟؟
      اینو کامل توضیح دادم . در هنگام ساخت شما مشخص می کنید به غیر خودتون که ادمین کدام یوزر ها دسترسی ورود داشته باشند

عد اون کد بازیابی چیه؟؟؟*بازیابی چی؟؟*چه موقع استفاده میشه یعنی کی این ویژگی بدردمون میخوره؟؟؟
      خوب اینم توضیح دادم دقیق
      شما یک یوزر و پسورد ورود دارید حالا میگیم به هر دلیلی اون رو فراموش می کنید
      خوب در این زمان می تونید کد ریکاوری استفاده کنید و با اون فایل هاتون رو برگردونید . کد ریکاوری رو می تونید در سرور اپل نگهداری کنید چون دیگه آخرین راه شماست برای دسترسی به فایل
      i-phone.ir
      The Best or Nothing

نظر

مرسی روزبه جون این دکمه تشکر نیسش! دستت درد نکنه

نظر

من که مک ندارم ام اگر آدم یادش بره هیچ راهی نیست اگر ریکاوری کد یادش نباشه؟؟؟البته دوستان کلا پیشنهاد میدم استفاده نکنید...

نظر

نوشته اصلی توسط fresh نمایش پست ها
            من که مک ندارم ام اگر آدم یادش بره هیچ راهی نیست اگر ریکاوری کد یادش نباشه؟؟؟البته دوستان کلا پیشنهاد میدم استفاده نکنید...
            خوب اگر رمز رو فراموش کنید می تونید از کد ریکاوری استفاده کنید
            کد ریکاوری هم اگر به اپل بفرستید هیج وقت دور از دسترس نیست

مرسی روزبه جون این دکمه تشکر نیسش! دستت درد نکنه
            خواهش می کنم دوست من
            i-phone.ir
            The Best or Nothing

نظر

ببخشید میخواستم بدونم یعنی به اکانت آدم میره یا مثلا هنگام فراموشی ریکاوری اگر به اینترنت وصل باشی خودش ریکاوری سیوالو میپرسه و بعد کدو میده؟؟؟
              بعد اگر شخصی به اپل نفرسته و کلا یادش بره آیا راهی براش باقی میمونه؟؟؟؟

نظر

من ۲تا یوزر دارم که یکیش ادمین و پسورد داره واون یکی عادی بدون پسورد از وقتی این کارو کردم وقتی مک روشن یا رستارت میکنم مثه قبل بجا اینکه ۲تا یوزر بیاد الان فقط یوزر خودم میاد و پسورد میخواد زیرشم هیچ سوئیچ یوزر نیس فقط شاتداان و ریستارت هست اون یکی یوزرم نمیاد چیکا کنم؟؟
                ویرایش توسط OMIDAM : https://i-phone.ir/forums/member/49595-omidam در ساعت 14-09-2011, 02:53 PM

نظر

نوشته اصلی توسط fresh نمایش پست ها
                  ببخشید میخواستم بدونم یعنی به اکانت آدم میره یا مثلا هنگام فراموشی ریکاوری اگر به اینترنت وصل باشی خودش ریکاوری سیوالو میپرسه و بعد کدو میده؟؟؟
                  بعد اگر شخصی به اپل نفرسته و کلا یادش بره آیا راهی براش باقی میمونه؟؟؟؟
                  بله اگر کد رو یادت بره و در اپل ذخیره کرده باشی کد رو بتون میده

و اگر در اپل هم ذخیره نکرده باشی و یادت بره ۲ تا رمز رو ٬ به هیچ وجه نمی تونی فایل ها رو برگردونی
                  امنیت مک اینجاست که خودشو نشون میده

من ۲تا یوزر دارم که یکیش ادمین و پسورد داره واون یکی عادی بدون پسورد از وقتی این کارو کردم وقتی مک روشن یا رستارت میکنم مثه قبل بجا اینکه ۲تا یوزر بیاد الان فقط یوزر خودم میاد و پسورد میخواد زیرشم هیچ سوئیچ یوزر نیس فقط شاتداان و ریستارت هست اون یکی یوزرم نمیاد چیکا کنم؟؟
                  اون یکی یوزر رو فعال کردی؟ باید برای اون یکی یوزر هم پسورد بزاری
                  i-phone.ir
                  The Best or Nothing

نظر

متشکرم....جالبه....دکمه سپاس هم اومد!!!!

نظر

نوشته اصلی توسط roozbeh7000 نمایش پست ها
                      بله اگر کد رو یادت بره و در اپل ذخیره کرده باشی کد رو بتون میده

و اگر در اپل هم ذخیره نکرده باشی و یادت بره ۲ تا رمز رو ٬ به هیچ وجه نمی تونی فایل ها رو برگردونی
                      امنیت مک اینجاست که خودشو نشون میده

اون یکی یوزر رو فعال کردی؟ باید برای اون یکی یوزر هم پسورد بزاری
                      نه اون یکی رمز نداره نمیشه نداشته باشه ؟؟؟*چون اتفاقا استفاده کننده ها از اون یوزر گیجن یادشون میره !!!!یعنی باید برای اون یکی همین مراحل برم و کد جدید بگیرم یا فقط براش پسورد بذارم؟؟*

نظر

یک سوال من یه چیزی رو نفهمیدم...وقتی اینو میزنیم توی هر فولدر و فایلی که بخوایم بریم باید همون پسوردی رو که موقع ریختن برنامه ها میزنیم بزنیم تا بره تو؟
                        بعد یه چیز دیگه اگه هی پسوورد رو اشتباه بزنیم چی می شه؟کلا نمی ره تو یا یک کاری انجام میده؟
                        I Am What I Am

نظر

نوشته اصلی توسط enyo نمایش پست ها
                          یک سوال من یه چیزی رو نفهمیدم...وقتی اینو میزنیم توی هر فولدر و فایلی که بخوایم بریم باید همون پسوردی رو که موقع ریختن برنامه ها میزنیم بزنیم تا بره تو؟
                          بعد یه چیز دیگه اگه هی پسوورد رو اشتباه بزنیم چی می شه؟کلا نمی ره تو یا یک کاری انجام میده؟
                          درمورد سوال اولت بگم نه همچین چیزی نیس سوال دومتم هنوز اتفاق نیفتاده برام

نظر

نه اون یکی رمز نداره نمیشه نداشته باشه ؟؟؟*چون اتفاقا استفاده کننده ها از اون یوزر گیجن یادشون میره !!!!یعنی باید برای اون یکی همین مراحل برم و کد جدید بگیرم یا فقط براش پسورد بذارم؟؟*
                            خوب باید برای هر یوزر پسورد بزاری . چون اگر پسورد نزاری و اون یوزر هم دسترسی به فایل ها رو داشته باشی دیگه امنیتی نیست
                            یعنی هر کس بیاد میتونه به فایل ها دسترسی پیدا کنه

نوشته اصلی توسط enyo نمایش پست ها
                            منم تست نکردم ولی اینجوری که خوندم بعد از سه بار اشتباه زدن پیغام میده می خواهید از کد ریکاوری استفاده کنید
                            i-phone.ir
                            The Best or Nothing

نظر

اون اولی رو میگم یعنی من الان کلا یک یوزر رو کامپیوترم داشته باشم با همون پسوردی که می تونم برم تو یوزر می تونم فایل ها رو باز کنم دیگه یعنی چند تا یوزر که نداره؟
                              دومی رو اگه سه بار اشتباه بزنیم فقط می گه یا دیگه نمی ذاره پسوورد بزنیم یا مثلا اطلاعاتو پاک می کنه؟
                              I Am What I Am

نظر

صبر کنید ..
                              X