اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

آموزش ساخت فونت فارسی برای آیفون و آیپد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• آموزش ساخت فونت فارسی برای آیفون و آیپد

درود ، خیلی وقت بود که میخواستم نحوه ساخت فونت فارسی رو برای شما آموزش بدم منتهی وقت کافی نداشتم ، این آموزش برای OS 3.0 به بالا هست .... من برای ساخت فونت از برنامه FontCreator Professional استفاده میکنم که تحت ویندوز هست و تاکید میکنم که فقط از این برنامه استفاده کنید ، چون برنامه های زیادی رو امتحان کردم و هیچ کدوم مثل این برنامه عمل نکردن .
    متاسفانه لینک دانلودش رو پیدا نکردم .
    فونت عربی ای که در آیفون بکار میره به اسم GeezaPro و GeezaProBold هستش که در این مسیر میتونید پیدا کنید :

کد:
    System/Library/Fonts/Cache
    قبل از هرچیزی حتما از فونت اصلی بکاپ بگیرید .

کلا ساخت فونت کار برای آیفون کار ساده ای هست فقط باید کمی حوصله به خرج داد تا نتیجه کار خوب از آب در بیاد .
    ابتدا فونت رو با برنامه باز میکینم :

در این پنجره مشاهده میکینم که تمامی حروف ها دونه دونه چیده شدن ! اشتباهی که اوایل مرتکب شدم این بود که می اومدم دونه دونه کاراکتر هارو جایگزین میکردم در صورتی که اگه تفاوت رنگ های بالای کاراکتر هارو تشخیص میدادم خیلی کارم راحت تر میشد و نتیجه بهتری بدست میومد .
    برای شروع میخوایم یکی از فونت های فارسی نویس مریم رو به فونت آیفون تبدیل کنم من از فونت یکان استفاده میکنم :

در فونت GeezaPro یه سری از کاراکتر ها به صورت کاراکتر های مادر هستند که به رنگ قرمز نشون داده میشن ، به این منظور که اگه من حرف ح رو در کاراکتر ح در فونت GeezaPro کپی کنم تمامیه کاراکتر هایی که مثل ح هستند به تبدیل به فونت جدید میشن .

برای کپی کردن کاراکتر از فونت های مورد نظر کافی هست روی کاراکتر مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شن بعد اون رو کپی کرده ctrl + c ، رو کارکتر را روی فونت GeezaPro ، پیست کنید ctrl + v .

بعضی از کاراکتر ها مثل این مجبوریم که به صورت عکس وارد بشن دوبار رو کاراکتر کلیک کنید و پنجره مخصوصش که باز شد سمت راست رو کلیک کرده و import image رو بزنید .

فونت GezzaProBold رو هم به همین ترتیب میسازید .
    من براتون یه دونه فایل درست کردم که میتونید بازش کنید و مشاهده کنید که چطوری انجام شده .

اینم نمونه :

البته فونتی که آماده کردم یه اشکال داره که باید کاراتر ها یه ذره عقب جلو بشن تا خوب باهم وصل بشن ..

خوب دوستان دست به کار شید فونت هایی رو هم که آماده میکنید در این قسمت قرار میدیم تا بقیه هم استفاده کنن ، سوالی هست در خدمتم

ابن هم لینک
    برای ویندوز:Thank you for downloading FontCreator from Download.com

نظر

خدا خیرت بده ایشالله !!!!
      انسانیت خود به تنهایی دینی است که پیروان چندانی ندارد ..

نظر

با تشکر عالی بود.
        اینم از نسخه کامل FontCreator Professional Edition 6.0 به همراه سریال:

دانلود با حجم حدودا ۹ مگابایت

نظر

سلام من نصب کردم. ج و ح یک شکل نشان داده میشوند. رفته رو اعصابم. یک اپ هم ندارم. میشه فایل اصلی رو برام بذارین. منظورم قبل از نصب فونت هست.
          ممنون

نظر

فونت فارسی یکان برای iphone

دوستان کار اولم هست امیدوارم لذت ببرید
            دو فونت در فایل پیوست در مسیر زیر کپی شود
            /System/Library/Fonts/Cache

نظر

فونت فارسی کودک برای iphone

البته %10 کار مونده
              اگه نواقصی بود اطلاع بدین

نظر

تغییر فونت کیبردفارسی

این فونت برای کیبرد فارسی اصلاح شده
                فونت موجود در فایل پیوست در مسیر زیر کپی شود

نظر

خیلی خوب بود . فونت tahoma هم اگر درست کنید بد نیست ، فونت segu ui هم خوبه

نظر

سلام دوستان.
                    Momeks جان بابت آموزش خوبت ممنون. من این کار رو با فونت Iranian Sans انجام دادم، ولی خیلی مشکل داشت. ایماش یکی از دوستان که خبره تر هستند زحمت این فونت رو بکشن. فونت خیلی زیبا و خانایی می شه روی آیفون...
                    ممنون می شم از دوستان اگه همچین لطفی بکنند

نظر

problem

برای فارسی کردن منوی گوشی iphon 4 میشه توضیح کامل بدید به مشکل بر خوردم

نظر

من می خوام از فونت های مختلف فارسی تو برنامم در اکس کد استفاده کنم. چند تا اشکال دارم:
                        با همین روش این فونت ها رو اضافه می کنم به برنامم. ولی بازم کار نمی کنه. در حالی که می دونم روشی هست که با UIFont و بدون استفاده از CoreText بشه فونت های فارسی رو نشون داد.

نظر

نوشته اصلی توسط Momeks نمایش پست ها
                          درود ، خیلی وقت بود که میخواستم نحوه ساخت فونت فارسی رو برای شما آموزش بدم منتهی وقت کافی نداشتم ، این آموزش برای OS 3.0 به بالا هست .... من برای ساخت فونت از برنامه FontCreator Professional استفاده میکنم که تحت ویندوز هست و تاکید میکنم که فقط از این برنامه استفاده کنید ، چون برنامه های زیادی رو امتحان کردم و هیچ کدوم مثل این برنامه عمل نکردن .
                          متاسفانه لینک دانلودش رو پیدا نکردم .
                          فونت عربی ای که در آیفون بکار میره به اسم GeezaPro و GeezaProBold هستش که در این مسیر میتونید پیدا کنید :

کد:
                          System/Library/Fonts/Cache
                          قبل از هرچیزی حتما از فونت اصلی بکاپ بگیرید .

کلا ساخت فونت کار برای آیفون کار ساده ای هست فقط باید کمی حوصله به خرج داد تا نتیجه کار خوب از آب در بیاد .
                          ابتدا فونت رو با برنامه باز میکینم :

در این پنجره مشاهده میکینم که تمامی حروف ها دونه دونه چیده شدن ! اشتباهی که اوایل مرتکب شدم این بود که می اومدم دونه دونه کاراکتر هارو جایگزین میکردم در صورتی که اگه تفاوت رنگ های بالای کاراکتر هارو تشخیص میدادم خیلی کارم راحت تر میشد و نتیجه بهتری بدست میومد .
                          برای شروع میخوایم یکی از فونت های فارسی نویس مریم رو به فونت آیفون تبدیل کنم من از فونت یکان استفاده میکنم :

در فونت GeezaPro یه سری از کاراکتر ها به صورت کاراکتر های مادر هستند که به رنگ قرمز نشون داده میشن ، به این منظور که اگه من حرف ح رو در کاراکتر ح در فونت GeezaPro کپی کنم تمامیه کاراکتر هایی که مثل ح هستند به تبدیل به فونت جدید میشن .

برای کپی کردن کاراکتر از فونت های مورد نظر کافی هست روی کاراکتر مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شن بعد اون رو کپی کرده ctrl + c ، رو کارکتر را روی فونت GeezaPro ، پیست کنید ctrl + v .

بعضی از کاراکتر ها مثل این مجبوریم که به صورت عکس وارد بشن دوبار رو کاراکتر کلیک کنید و پنجره مخصوصش که باز شد سمت راست رو کلیک کرده و import image رو بزنید .

فونت GezzaProBold رو هم به همین ترتیب میسازید .
                          من براتون یه دونه فایل درست کردم که میتونید بازش کنید و مشاهده کنید که چطوری انجام شده .

اینم نمونه :

البته فونتی که آماده کردم یه اشکال داره که باید کاراتر ها یه ذره عقب جلو بشن تا خوب باهم وصل بشن ..

خوب دوستان دست به کار شید فونت هایی رو هم که آماده میکنید در این قسمت قرار میدیم تا بقیه هم استفاده کنن ، سوالی هست در خدمتم
                          نوشته اصلی توسط ahmadi103mahdi نمایش پست ها
                          با احترام اگه ممکنه طریقه خوروجی گرفتن از برنامه برنامه fontcreator رو بگید چون خروجیشون فرمت خاصی داره من دارم رو تهیه فونت برای ios8 کار میکنم اگه اینو کمکم کنید میتونم برای ios8 فونت درست کنم
                          مثلا همن دوستمون که فونت yekan رو درست کردن چطوری خروجی گرفتن ؟

نظر

نوشته اصلی توسط ahmadi103mahdi نمایش پست ها
                            خیلی ممنون عزیز

یه نکته رو بگم که من iOS8 دارم و باید حتماً پسوند GeezaPro.ttf رو به ttc تغییربدیم.

اما متأسفانه فونت ضخیم Bold که ساختید مشکل داره و بهم چسبیده نیستن.
                            ممنون میشم اینم درست کنی عزیز

نظر

نوشته اصلی توسط Payman-m نمایش پست ها
                              خیلی ممنون عزیز

یه نکته رو بگم که من iOS8 دارم و باید حتماً پسوند GeezaPro.ttf رو به ttc تغییربدیم.

اما متأسفانه فونت ضخیم Bold که ساختید مشکل داره و بهم چسبیده نیستن.
                              ممنون میشم اینم درست کنی عزیز
                              پیمان عزیز یعنی با تغییر پسوند مشکل حل میشه ؟
                              یعنی با rename کردن پسوند ؟
                              یک اسکرین شات میگذاری

نظر

صبر کنید ..
                              X