اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

آموزش کار با Time Machine

Collapse
این تاپیک مهم علامت‌گذاری شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• آموزش کار با Time Machine

قابلیت Time machine یک سرویس بکاپ گیری قدرتمند برای مک است که در سال ۲۰۰۷ همراه با نسخه Leopard مک منتشر شد. این قابلیت به شکلی طراحی شده است که هم بتوان با یک Time capsul از آن استفاده کرد و یا با هارد های داخلی و خارجی معمولی.
    قابلیت Time machine در مک پس از بکاپ گیری به کاربران اجازه می دهد که تمام یا بخشی از اطلاعات بکاپ گرفته شده را در هر زمان که بخواهند ریکاوری کنند و در کنار آن٬ Time machine رابطه فوق العاده ای با نرم افزار های پکیج های iWork و iLife دارد که این امر را ممکن می سازد که بوسیله این اپلیکیشن ها اطلاعات خاصی مانند عکس ها را از تایم ماشین حتی بدون خروج از اپلیکیشن ها را ریکاوری کرد.

ساپورت شرکت اپل٬ Time machine را چنین معرفی می کند

Time Machine یک سرویس بکاپ گیری از اطلاعات است و نه یک سرویس برای داشتن آرشیوی از فایل ها و یک گنجه برای ذخیره سازی آفلاین فایل ها٬ در واقع تایم ماشین از جدیدترین اطلاعات هارد شما بصورت خودکار بکاپ میگیرد و در بازه های زمانی مختلف٬ بکاپ ها را به کاربران نشان می دهد
    روش استفاده از این سرویس به شکلی است که پس از انتخاب یک فضای خارجی یا داخلی برای نگهداری بکاپ ها٬ کاربران دایره عملیاتی Time machine را مشخص خواهند کرد. این دایره عملیاتی برای بکاپ گیری می تواند تمامی فضای هارد دیسک باشد و یا بخشی از آن. بعد از اولین بکاپ گیری٬ سرویس Time machine هوشیارانه در انتظار تغییراتی در دایره عملیاتی خود می نشیند٬ این تغییرات شامل اضافه کردن یا حذف فایل ها خواهد بود. پر از انجام تغییراتی در هارد٬ تایم ماشین یکبار دیگر هارد شما را اسکن و تنها از تغییرات بکاپ می گرد. به طور مثال شما در روز اول فروردین یکبار از هارد خود بکاپ گرفته اید. سپس در طی ده روز فایل های جدیدی را به هارد خود اضافه کرده اید. سپس در دهم فروردین اقدام به یک بکاپ گیری دیگر می کنید. تایم ماشین در آن روز تنها از فایل هایی بکاپ میگرد که در طی این ۱۰ روز اضافه شده اند.
    نتیجه کار به چه شکل خواهد شد؟ تایم ماشین یک جدول زمانی را که مربوط به دو روز بکاپ گیری شما است را نشان می دهد. در بکاپ گیری اول٬ اطلاعات درون بکاپ دقیقا مثل اطلاعات هارد شما در یک فروردین خواهد بود و در بکاپ دهم فرودین٬ در واقع اطلاعات بکاپ یک فروردین را می بینید و تنها به آن فایل هایی که در حد فاصله دو بکاپ به هارد اضافه کردید به آن اضافه شده است و همچنین اگر فایلی که در یک فروردین در هارد شما وجود داشت را در فاصله زمانی تا بکاپ دوم آنرا حذف کرده باشید٬ از آن فایل در بکاپ دهم فروردین اثری نمی بینید. اگر کمی پیچیده به نظر می رسد با فلو چارت زیر این موضوع را بهتر توضیح خواهیم داد.

روش استفاده:

از System preferences بر روی گزینه Time Machine کلیک کنید

سپس بر روی Select Disk کلیک کرده و هارد مورد نظرتون که با فرمت مک باید باشه رو انتحاب کنید
    در این پنجره گزینه ای به نام Encrypt backups میبنید. در حالت عادی وقتی بکاپی گرفته می شود٬ time machine در یک محیط زیبا و رابط کاربری خاص آنها را به کاربران نشان می دهد اما در عیک حال می توان با وارد شدن به هارد مربوطه فایل های بکاپ را بصورت عادی داد. با فعال کردن این گزینه٬ دسترسی به بکاپ ها از محیطی جدا از time machine غیر ممکن می شود.

با اینکار در زمان خاصی که هارد به مک وصل هست این بکاپ گیری انجام می شود. پروسه بکاپ گیری در منو بار و بخش time machine در system preferences نشان داده می شود.

این هم تصویری از محیط زیبای این برنامه

از این به بعد می توانید هر فایل یا فولدر خاصی رو انتخاب کنید و بر روی گزینه ریستور کلیک کنید
    تا آن فایل یا فولدر مورد نظر به جای قبلیش در هارد شما برمیگردد

نکته :
    وقتی شما یک هارد اکتسرنال یا Time capsule رو برای بکاپ گرفتن از یک هارت ست می کنید نباید به هیچ وجه هارد اکسترنال مورد نظر را برای بکاپ گرفتن به هارد دیگری وصل کنید که در اینصورت تمامی بکاپ های هارد اول پاک خواهند شد و بکاپ های هارد جدید تر جایگزین آن خواهند شد
    شما فقط مجاز خواهید بود برای ریستور اطلاعات به هارد جدید از هارد تایم ماشین استفاده کنید
    ویرایش توسط roozbeh7000 : https://i-phone.ir/forums/member/226-roozbeh7000 در ساعت 06-07-2010, 08:40 PM
    i-phone.ir
    The Best or Nothing

Twitter : Rouzbeh7000

میشه از هاردی که قبلا یک سری اطلاعات داخلش هست برای این کار استفاده کرد؟
    و فایل ها در چه مسیری ذخیره می شوند؟

نظر

نوشته اصلی توسط Professional نمایش پست ها
      میشه از هاردی که قبلا یک سری اطلاعات داخلش هست برای این کار استفاده کرد؟
      تجربه شخصی من:
      هارد اکسترنال WD با حجم ۵۰۰ گیگا رو وقتی خواستم تعریف کنم تو مک پیغام داد که باید فرمت مکینتاش بشه در نتیجه تمام اطلاعاتم رو ریختم تو مک بوک و بعد هارد رو فرمت کردم وگذاشتم به عنوان time machine بک آپ بگیره

نظر

درسته وقتی یک هارد رو برای اینکار معرفی می کنید یا باید فرمت مک باشه ( که معمولا هاردی که داریم نیست )* پس باید فرمت باشه با پسوند مک
        پس کلیه اطلاعت حذف میشه

نوشته اصلی توسط alirezan101
        میشه از طریق share کردن از مک توی یه سیستم دیگه save کرد ؟
        تست نکردم ولی بعید می دونم
        ویرایش توسط roozbeh7000 : https://i-phone.ir/forums/member/226-roozbeh7000 در ساعت 09-07-2010, 01:48 AM
        i-phone.ir
        The Best or Nothing

نظر

روزبه جان من چند وقتی میشه که دارم ازش استفاده می کنم ولی یک موردی به نظرم غیرعادی هست و اونم این که هر دفعه که وصلش می کنم مثلا هر ۲-۳ روز حدود 27 گیگابایت رو back up می گیره به نظرت این طبیعیه؟

نظر

نوشته اصلی توسط roozbeh7000 نمایش پست ها
            ولی Time capsule در ایران با قیمت بالایی عرضه میشه پس میشه بجای اون از یک هارد اکسترنال استفاده کرد
            حدود قیمت Time capsule چقدر هست؟

نظر

500gb اش حدود ۲۵۰ بود.
              ویرایش توسط Professional : https://i-phone.ir/forums/member/14816-professional در ساعت 01-09-2010, 01:29 PM

نظر

نوشته اصلی توسط professional نمایش پست ها
                500gb اش حدود ۲۵۰ بود.
                اطمینان داری؟ من خیلی بیشتر از اینها شنیدم
                i-phone.ir
                The Best or Nothing

نظر

نوشته اصلی توسط roozbeh7000 نمایش پست ها
                  اطمینان داری؟ من خیلی بیشتر از اینها شنیدم
                  والله دقیق یادم نیست چون یک ماه پیش از الماس قیمت کردم.شایدم حجمش کمتر بوده
                  سوال بالاییم رو ندیدی؟

نظر

روزبه جان من چند وقتی میشه که دارم ازش استفاده می کنم ولی یک موردی به نظرم غیرعادی هست و اونم این که هر دفعه که وصلش می کنم مثلا هر ۲-۳ روز حدود 27 گیگابایت رو back up می گیره به نظرت این طبیعیه؟
                    یعنی هربار میزاری ۲۷ گیگ رو برداره بعد بار بعد هم همین حدود رو می خواد بگیره؟
                    برای من که بطور میانگین هر ۱۰ روز یه بار وصل می کنم حدود ۱۰-۱۲ گیک رو بکاپ میگره که طبیعی هست چون من هیمن قدر فایل های جدید به هارد اضافه می کنم
                    i-phone.ir
                    The Best or Nothing

نظر

آره خودمم تعجب کردم مثلا یک بار برای تست گذاشتم 27 گیگ رو back up گرفت بعد 5 دقیقه بعد که زدم back up دوباره 27 گیگابایت back up گرفت!
                      شاید ویروسی چیزی باشه،بهترین آنتی ویروس چیه؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

نظر

آره خودمم تعجب کردم مثلا یک بار برای تست گذاشتم 27 گیگ رو back up گرفت بعد 5 دقیقه بعد که زدم back up دوباره 27 گیگابایت back up گرفت!
                        شاید ویروسی چیزی باشه،بهترین آنتی ویروس چیه؟

sent from my iphone using tapatalk
                        مک که احتیاج به آنتی ویروس نداره
                        i-phone.ir
                        The Best or Nothing

نظر

آخه هرچه قدر فکر می کنم ظرف چند روز این حجم اطلاعات دیگه اضافه نمی کنم، مرسی روزبه جان.

Sent from my iPhone using Tapatalk

نظر

من الان یک سال از اپل تام کپسول ۲ ترا استفاده می کنم
                            خریدمش ۶۷۰ و ازش خیلی راضیم
                            چند باز نجاتم داد
                            تو این یک سال من ۲ بار سیستم عامل رو عوض کردم
                            در هرد بار بعد از اتمام نصب همون صغحه آغازین بهش می گم کدو اطلاعاتم رو برگردونه و به راحتی این کار رو انجام میده
                            ۳۰ گیگ رو ظرف ۵۰ دقیقه منتقل کرد البتخ وایرلس!
                            پی نوشت : می دونم جاش نیست ولی چون اولین پستم با آیپد با کیبرد فارسی خواستم بازهم از علیرضا تشکر کنم
                            ویرایش توسط alisanie : https://i-phone.ir/forums/member/2915-alisanie در ساعت 01-09-2010, 03:36 PM

نظر

آخه هرچه قدر فکر می کنم ظرف چند روز این حجم اطلاعات دیگه اضافه نمی کنم، مرسی روزبه جان.

Sent from my iphone using tapatalk
                              به نظرم اگر امکانش هست همه چیز رو از هاردت پاک کن و دوباره بزن ببین شاید درست شد

نوشته اصلی توسط alisanie نمایش پست ها
                              من الان یک سال اژ اپل تام کپسول ۲ ترا استفاده می کنم
                              خریدمش ۶۷۰ و اژ خیلی راضیم
                              چند باز نجاتم داد
                              تو این یک سال من ۲ باز سیستم عامل رو عوض کردم
                              در هرد بار بعد اژ اتمام نصب همون صغحه آغازین بهش می گم کدو اطلاعاتم رو برگردونه و به زاحتی این کار رو انجام میده
                              ۳۰ گیگ رو ظرف ۵۰ دقیقه منتقل کرد!
                              بله خیلی فوق العادست
                              من باش کار نکردم ولی خیلی تحقیق کردم دربارش
                              i-phone.ir
                              The Best or Nothing

نظر

صبر کنید ..
                              X