اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

نکات و ترفند های مک

Collapse
این تاپیک مهم علامت‌گذاری شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

یه چیزه دیگه
    با Hot Corner ها کار کار کردید ؟
    عالیه
    حالا توضیحاتشو میزارم
    با استفاده از هات کرنر ها میتونید با بردن موس به گوشه های صفحه امکاناتی رو داشته باشید
    مثلا تمام نرم افزار ها رو Minimize کنید یا اینکه Expose و Spaces رو فعال کنید
    برای اکتیو کردنش باید برید به اینجا

System Preferences - Desktop & Screen Saver - Screen Saver - Hot Corner

اونجا میتونید از منو های کرکره ای انتخاب کنید حتی میتونید کلید های ترکیبی هم انتخاب کنید مثلا میتوقتی موس رو ببرید به سمتی که میخواید و همزمان کلیدی رو هم که دوست دارید فشار برید برای جلوگیری از قعال شدن تصادفی فشار بدید

نظر

نوشته اصلی توسط w00t1991 نمایش پست ها
      یه چیزه جالب
      اگه روی یکی آیکون یکی از نرم افزار ها که بازه در داک دابل کلیک کنید و کلیک دوم رو نگه دارید صفحه سیاه میشه و مک اون نرم افزار رو اختصاصی نشون میده
      اگه ۱ بار هم کلیک کنید و دکمه رو نگهدارید همین اتفاق می افته

نظر

لیست کاملی از همه shortcut key های مک در این صفحه:
        Mac OS X keyboard shortcuts
        واسه همه کسایی که مثل من دوست دارن با کارکردن با کیبورد سرعت عملشون رو زیاد کنن.

نظر

در برنامه هایی از apple که با cocoa نوشته شدن، مثل safariو ... اگر ماوستون رو کلمه ای باشه و ترکیب کلیدای زیر رو اعمال کنید، معنی اون رو بهتون نشون میده زیرش.
          control + command + D
          البته این به صورت هوشمند هم عمل میکنه. یعنی اینکه معنی رو از دیکشنری یی بهتون نشون میده که توی لیست دیکشنریا از همه بالاتر باشه. که میتونید از قسمت preferences دیکشنری تغییرش بدید. حتما همگی تا حالا دیکشنری انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی رو اضافه کردید. اما اگه نه تو همین انجمن و یا سایت اپل میتونید پیداش کنید.
          برنامه هایی هم دیدم که مال اپل نیستن ولی این shortcut key در اونا اثر میکنه.
          گفتم هوشمند عمل میکنه. ۲ تا موضوع دیگه هم هست.
          اول اینکه اگه معنی کلمه رو توی دیکشنری اول پیدا نکرد، معنیشو توی دیکشنری بعدی نمایش میده. این واسه کسایی مثل من که دیکشنری اول رو فارسی قرار دادن خوبه. چون ممکنه معنی اون لغت توی دیکشنری فارسی نباشه و این به خاطر هوشمند بودنش اتوماتیک توی دیکشنری بعدی معنی اون رو نمایش میده.
          دوم اینکه لغت هایی مثل search توی دیکشنری فارسی معنیشون پیدا میشه. اما اگر کلمه ای رو که انتخاب میکنید searching باشه یا مثلا ۱ کلمه باشه که جمع بسته شده باشه، توی دیکشنری فارسی نمایش داده نمیشه. (علتشم اینه که دیکشنری فارسیش به قدرتمندی و هوشمندیه دیکشنری انگلیسیش نیست) برای حل این موضوع میتونید اون قسمتی از کلمه که ریشه کلمه هست رو انتخاب کنید و بعد از shortcut key مربوطه استفاده کنید.

یه چیز جالب دیگه. اگه از دیکشنریه dashboard استفاده نمیکنید، حتما فعالش کنید. چون خیلی سریع میشه بهش دست پیدا کرد. (مثلا با استفاده از کلید f4 روی کیبرد. یا مثلا فعال کردن یکی از cornerها برای dashboard.
          پیشفرضش هم اولین دیکشنری توی خود برنامه دیکشنری هست. یعنی از اونجا میتونید دیکشنری پیشفرض رو تغییر بدید.
          از این نظر راحت تره که مثلا موقع دیدن فیلم، بدون خارج شدن از حالت full screen میتونید به دنبال معنی ۱ لغت بگردید.

۱ موضوع دیگه هم راجع به دیکشنری مک بگم که به درد میخوره!
          واسه برنامه هایی که اون shortcut key که گفتم (command+control+D) توشون جواب نمیده، مثل firefox میتونید به طور کلی ۱ shortcut key واسه فعال شدن دیکشنری تعریف کنید. که تفریبا همون کارو انجام میده. برای این کار به مسیر زیر برید:
          system preferences > keyboard > keyboard and shortcuts > services
          وبعد دنبال look up in dictionary بگردید. سمت راستش دو بار کلیک کنید و ترکیب کلیدایی که میخواین واسه این استفاده بشه رو تعیین کنید. من خودم alt+control+D رو انتخاب کردم.
          از این به بعد دیگه تو همه برنامه هایی که از اون shortcut key پشتیبانی نمیکنن هم میتونید ۱ کلمه رو انتخاب کنید و با اعمال ترکیب کلیدایی که تعریف کردید معنی اون رو توی دیکشنری مشاهده کنید.

خیلی از اینا رو کشف کردم و اکثرا به این صورت بوده که مثلا پیش خودم فکر کردم: اگه اینطوری بود چه خوب میشد.
          و وقتی امتحان کردم دیدم واقعا خوب جواب میده. واقعا مک سیستم عامل فوق العاده ای هست و خیلی راحت میشه کارای روزمره رو خیلی لذت بخشتر باهاش انجام داد.

نظر

برای بک به فولدر قبلی در فایندر از command و کلید بالا
            و برای آپ به فولدر بعدی در فایندر command و کلید پایین رو بزنین
            اگه کسی میدونه پنجره فایندر با چی هاید میشه لطفا بگه من عادت دارم با کیبورد کار کنم تا موس

نظر

یه چیز جالب دیگه پیدا کردم. از وقتی مک نصب کرده بودم همش پیش خودم میگفتم ای کاش میشد وقتی که مثلا گزینه های save میاد با کیبورد میتونستم don't save رو انتخاب کنم. یا مثلا مواقع دیگه. از این طریق میتونید این کارو انجام بدید.
              ابتدا به مسیر زیر برید:
              system preferences > keyboard > keyboard and shortcuts
              بعد از قسمت Full Keyboard Access گزینه All Controls رو فعال کنید. برای اینکه نتیجه رو ببینید، ۱ کار ساده رو انجام بدید. برنامه text edit رو باز کنید و ۱ متن الکی توش تایپ کنید. سپس command+Q رو بزنید که بخواد از برنامه خارج شه و dialog مربوط به save نمایش داده شه. میبینید که با TAB میتونید بین اونا تعویض مکان کنید و اینکه با فشردن کلید space گزینه مورد نظرتونو انتخاب کنید. همونطور که متوجه هستید، پیشفرضش روی don't save هست. یعنی اینکه اگه وقتی command+Q میزنید، enter بزنید به قسمت save میره و اگه space بزنید بدون ذخیره فایل از برنامه سریعا خارج میشه!!!

نظر

نوشته اصلی توسط ArmiN نمایش پست ها
                اگه کسی میدونه پنجره فایندر با چی هاید میشه لطفا بگه من عادت دارم با کیبورد کار کنم تا موس
                همه چی رو میتونی با command+H ، هاید کنی. یعنی اگه بری تو ۱ برنامه و این کلیدارو بزنی همهچی مربوط به اون برنامه خاص hide میشه.

نظر

نوشته اصلی توسط ArmiN نمایش پست ها
                  برای باز کردن فولدر یا برنامه هم میشه از command+down arrow استفاده کرد و هم command+O

نظر

برای دیدن سایز یک فایل یا فولدر همونطور که میدونید از command+i استفاده میکنیم. اما اگه بخواید که چندتا فولدر رو انتخاب کنید و از command+i استفاده کنید get info اونا رو تک تک نشون میده. برای این کار از ترکیب کلیدای زیر استفاده کنید تا سایز همه چیزایی رو که انتخاب کردین با هم نشون بده: command+alt+i

نظر

امروز داشتم آهنگ گوش میدادم، هرچی دکمه رو میزدم، صفحه به حالت Expose درمیومد...بعد فهمیدم دستم روی fn هم بود!

پس نتیجه میگیریم که fn+F9 ،صفحه رو به حالت Expose در میاره...ولی چه کاریه! خوب آدم یه بارکی F3 می زنه دیگه!

نظر

command+F3 تمام صفحه ها رو به کنار میبرد از تو تنظیمات قابل تغییر هم است!!!

نظر

نوشته اصلی توسط salar نمایش پست ها
                          command+F3 تمام صفحه ها رو به کنار میبرد از تو تنظیمات قابل تغییر هم است!!!
                          واس من با f11این کار انجام میشه

نظر

مثلا وقتی میبینید یه برنامه هنگ میکنه و بیرون نمیاد و با force quit معمولی هم نمیشه ازش خارج شد میتونین از force quit خود apple که مثل task manager ویندوز هست استفاده کنین ... البته اکثرا میدونین کجا میشه پیداش کرد ... ولی با ترکیب Command +Alt + ESC میتونین بیارینش ....

نظر

توی سیستم عامل مک یه برنامه داره شبیه و کامل تر از media center ویندوز که توی قسمت application میتونین پیداش کنین ... به اسم Front Row که با ترکیب دکمه های Fn + Command + ESC میتونین بیارینش ... برنامه جالبی هست .

نظر

برای اینکه ترتیب آیتم های منوبار رو تغییر بدید، دکمه command رو بگیرید و بعد اونا رو جا به جا کنید و به مکان دلخواه drag کنید

نظر

صبر کنید ..
                                X