اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

چکونه Mac خواهد مرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• چکونه Mac خواهد مرد؟

خبر دیگری از اپل, تاکید زدایی دیگری از برند مک. بنظر میرسد هروقت اپل شرکت خود را باز میکند, برند محترم Macintosh شکافی در اهمیت خود ایجاد میکند و احتمال مرگ اینده ی مک بیشتر میشود.
    من در یکی از قسمت های اخیر هفتگی لئو لاپورت بودم, و بعد از یک ساعت و 45 دقیقه از اجرای نمایش , حرف Mac به ندرت ذکر میشد. مارک مک به این زودی ها از بین نمی رود. مطمئنم که به روز رسانی خواهند شد و پیشرفت خواهند کرد و فروش خواهند کرد. و در بازار شکست نمی خورند. اما واضح است که مک خواهد مرد. تقریبا. این چیزی است که دارم دربارش حرف میزنم.
    در گزارش کسب درامد اخیر اپل, کمپانی گفت فروش مک نسبت به چهار ماهه یکسان سال پیش افزایش داشته. درواقع, تصویر فروش مک پیچیده تر است. حتی اگر فروش مک در چهار ماهه اخیر نسبت به چهار ماهه سال قبل بیشتر بودند, عملا نسبت به چهر ماهه قبلی 6 درصد کاهش داشته اند. بعبارت دیگر, اپل در ماه های جولای, آگوست, و سپتامبر فروش بیشتری داشته نسبت به سه ماهه تعطیلات اکتبر, نوامبر, و دسامبر.
    و حتی سال به سال فروش اپل در امریکای شمالی کاهش یافته, که با فروش عظیم در اروپا و اسیا جبران شده بود.
    و درمقایسه با تجارت "iOS", بهتره صرف نظر کنیم از آن. اپل تنها دستگاه های "iOS" بیشتری در سال 2011 نسبت به تعداد کلی مک در 28 سال گذشته فروخت. بله, دستگاه های "iOS" برای خرید ارزانتر هستند. اما اما همچنین در عمل بیشتر سوداورند چون اپل یک سوم از کل پول خرج شده برای نرم افزار هارا میگیرد.
    Mcintosh هیچوقت نتوانسته در سهم بازار ویندوز را شکست بدهد. اما از دید تجارتی, تنها درامد اپل از ایفون از کل تجارت مایکروسافت درحال حاضر تجاوز میکند. "استیو جابز" به اندازه کافی برای جلوزدن از "بیل گیتس" زنده ماند. اما این کار را با مک نکرد.
    مک یک تجارت خالص است و اپل قصد ندارد ان را رها کند. اما اینکه کومپانی کم کم دارد برای جهانی بدون مک اماده میشود نیز درست است.

" Mac OS X بدون 'Mac' "

اپل این هفته اعلام کرد پلتفرمی که پیشتر بنام "Mac OS X" شناخته میشد در اینده فقط با نام "OS X" شناخته خواهد شد. کومپانی چنین کاری مثل این قبلا دوبار انجام داده بود. چند سال قبل, اپل اسم "کامپیوتر" را از اسم شرکت حذف کرد. قبلا بنام "شرکت کامپوتر اپل" شناخته میشد, و انها انرا به "شرکت اپل" تغییر دادند. اپل بعلت دقت و استحکامی که به چیزها میدهد یاد میشود. اپل اسم "کامپیوتر" را بعلت اینکه کومپانی چیزهایی فراتر از کامپیوتر میسازد حذف کرد.
    اخیرا, کومپانی اسم نرم افزار های موبایل خود را از "iPhone OS" به "iOS" تغییر داد. همچنین برای دلیل یکسان : دقت و استحکام.

پس چرا اپل "Mac" را از "OS X" حذف کرد؟ فکر کنم این واضح است که سیستم عامل بزودی ظاهر خود را در تولیدات سخت افزاری که نشان "Mac" را ندارند خواهد ساخت. پس از انتظاری طولانی, شایعه ها و گمان ها درباره دستگاه تلویزیون اپل یک احتمال است.

احتمال دیگر سیستم های دسکتاپ و لپتاپ های لمسی آینده ی اپل است. (که اپل اعلام نکرده است, اما بعضی از مردم از جمله بنده حقیر باور دارم اجتناب ناپذیر است).
    احتمال سوم این است که او اس ایکس روزی میتواند جای ای او اس را در ایپد ها بگیرد.
    احتمال چهارم خط تولیدی کاملا غیر قابل انتظار از تولیدات اپل است.
    و درحالیکه اپل اسم "مک" را از اواس ایکس خارج میکند, ای او اس را قرار میدهد.

OS X "بیشتر شبیه آی پد می شود"

هنگامی که اپل سیستم عامل شیر را عرضه کرد، بسیاری از کاربران مک را حیرت زده کرد، چون اکثر قابلیت های iOS را به مک آورده بود. هم اینک اپل با رونمایی های اولیه خود از سیستم عامل OS X Mountain Lion ویژگی های بیشتری را به مک آورده است. شاید بتوان گفت نسخه ای دیگر از iOS را به مک آورده است. می توان یک تحلیل ساده کرد. آن هم اینکه اپل بیشتر به آيفون و آي پد رو آورده است، شاید دلیل آن این باشد که طبق مطالعه ی تازه ای که انجام شد، اپل در طول 27 سال فروش مک و 5 سال فروش آیفون و آی پد، مشاهده کرد که فروش آیفون و آي پد بیشتر از مک بوده است، شاید یک نتیجه ی عجیبی باشد. اکنون که برنامه هایی متنند Messages, Reminders, Notes و … به مک آمده است اپل به مرور زمان مک را به آی پد نزدیک تر کرده است.

در حال حاضر این روند شبیه شدن به iOS به وضوح مشاهده می شود، شاید در آینده ای نزدیک شاهد دستگاه های جدیدی باشیم که نام مک بر روی آن ها قرار نگیرد.

منبع خبر:

ترجمه:
صبر کنید ..
X